Dni Innowacji z Aluplast

Dodano: piątek, 14 stycznia 2011 14:24

W dniach 12-13.01 br. w siedzibie firmy Aluplast, podczas DNI INNOWACJI, odbyła się jedyna w swoim rodzaju prezentacja najnowszych rozwiązań i technologii otwierających całkowicie nowe możliwości w produkcji okien z PVC.

W prezentacjach wzięło udział ponad 250 osób reprezentujących blisko 80 firm zajmujących się produkcją okien z PVC. Na tak duże zainteresowanie wpływ miał z pewnością niezwykle bogaty program teoretycznych prelekcji, a przede wszystkich szereg praktycznych pokazów przybliżających m.in. zagadnienia wklejania szyb w profile, obróbki i zgrzewania profili z uszczelkami, jak również badań i właściwości okien.

W pierwszej części, goście mieli okazję wysłuchać czterech wykładów. Pan Andrzej Burcek z firmy Sika Poland, przedstawił techniczne i ekonomiczne aspekty technologii wklejania szyb. W skondensowany sposób przedstawił wszystkie zalety oraz zagadnienia procesu wdrażania tej innowacyjnej technologii. Pokazał również jak zmienia się rola szyby w nowoczesnych konstrukcjach.

W szerokim kontekście (r)ewolucji, na rynku stolarki okiennej z PVC, najnowsze systemy okienne z serii energeto® zaprezentował Pan Marcin Szewczuk z firmy Aluplast. W opinii prelegenta to zupełnie nowa era w produkcji okien, a tym samym olbrzymia szansa dla producentów i sprzedawców, którzy zdecydują się na ich wprowadzenie do oferty.

Firma Rotox reprezentowana przez Pana Jana Sonkę, zaprezentowała urządzenia umożliwiające automatyzację procesu wklejania szyb w profile, jak również innowacyjną technologię zgrzewania profili z uszczelkami z tzw. "wypieraniem" uszczelki w trakcie zgrzewania. Przedstawiony został zarówno cały proces, jak również wpływ tej technologii na właściwości okien.

Ciekawą i przewrotną prezentacją pt. "Okna w badaniach. Wyjdzie taniej… czyli krótki wykład o oszukiwaniu samego siebie" Pan Bogdan Wójtowicz, kierownik Laboratorium Techniki Budowlanej z Dąbrowy Górniczej, wyjaśnił słuchaczom czy i dlaczego warto badać produkowane okna. Wskazał szereg ciekawych wskazówek jak wykorzystać wyniki badań, zarówno dla uzyskania przewagi konkurencyjnej, jak też w obronie przed działaniami konkurencji.

Pierwsze dwa pokazy, części praktycznej, poświęcone były zagadnieniu zgrzewania i obróbki profili z uszczelkami. Podczas zgrzewania profili z uszczelką, stopione PVC wnika pod uszczelkę, powodując jej wypchnięcie na zewnątrz. W efekcie po zgrzaniu otrzymujemy twardy narożnik. Zaprezentowano dwa alternatywne rozwiązania pozwalające zwiększyć szczelność okien i uzyskać miękkie łączenie zgrzewanych uszczelek.

Na zakończenie, dzięki uprzejmości Mobilnego Laboratorium z Wałbrzycha, goście mieli możliwość zobaczenia "badań okien na żywo". Właściciel Laboratorium, Pan Adam Mścichowski, w interaktywny sposób, zaprezentował uproszczony proces badań na oknie modelowym. Starał się uświadomić producentom, co i w jakim stopniu wpływa na ostateczne wyniki osiągane przez okna w badaniach.

źródło i zdjęcie: aluplast.com.pl