Szklane trendy w "zielonej" architekturze na konferencji Future4Build

Dodano: poniedziałek, 03 grudnia 2012 09:10

Pilkington Polska aktywnie angażuje się we wspieranie idei budownictwa zrównoważonego. Jedną z form tego zaangażowania jest edukacja rynku na temat szklanych rozwiązań, które w istotny sposób wpływają na zmniejszenie zużycia energii i wody w projektach budowlanych oraz zwiększenie komfortu użytkowania obiektów.

Uczestnicy konferencji Future4Build mogli poznać te rozwiązania podczas prezentacji "Rola szkła w zrównoważonej architekturze".

W dniach 8-9 listopada 2012 r. w warszawskiej hali EXPO XXI odbyła się konferencja Future4Build, której towarzyszyły targi energooszczędnych i ekologicznych technologii dla budownictwa. Konferencja była podzielona na trzy, odbywające się równocześnie części: "Strefa Inwestora", "Inteligentne Technologie" oraz "Architektura, design i zrównoważony budynek".

W ostatniej części, w ramach bloku tematycznego "Trendy ekologiczne w architekturze", uczestnicy konferencji tj. przedstawiciele inwestorów, deweloperów, architektów, urbanistów i firm budowlanych zapoznali się z różnymi możliwościami zastosowania szkła we współczesnej architekturze oraz jego potencjałem w zakresie podnoszenia wartości inwestycji budowlanych. Tematy te omówiła Jolanta Lessig, Kierownik Komunikacji Marketingowej na Europę w NSG Group, właściciela marki Pilkington, w trakcie prezentacji "Rola szkła w zrównoważonej architekturze". Korzyści wynikające ze stosowania szkła we współczesnym budownictwie zostały przedstawione w odniesieniu do wybranych kategorii: Energia, Zdrowie i Komfort, Zarządzanie oraz Woda, stanowiących podstawę systemu oceny dokonywanej w ramach procesu certyfikacji BREEAM.

Szkło w "zielonej" architekturze

Szkło jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów we współczesnej architekturze, powiedziała na wstępie swojej prezentacji Jolanta Lessig. Pozwala zwiększyć wartość projektu budowlanego pod względem estetycznym, ekologicznym, społecznym i ekonomicznym. Rozwój technologii szkła spowodował, że architekci mają dziś do dyspozycji szeroki wybór produktów szklanych, które wpływają na zmniejszenie energochłonności budynków, zapewniając jednocześnie większy komfort użytkowników.

Projektując nowoczesne obiekty architekci mogą dobierać produkty szklane cechujące się odpowiednimi parametrami pod względem izolacyjności cieplnej, ochrony przed słońcem, izolacyjności akustycznej i bezpieczeństwa, co pozwala osiągnąć wysoki poziom zrównoważenia obiektu. Zastosowanie szkła pomaga także w uzyskaniu wysokiej oceny w systemach wielokryterialnej certyfikacji budynków. Co istotne, stosowanie szkła w zrównoważonych inwestycjach budowlanych pozwala również spełnić oczekiwania inwestora w zakresie optymalizacji nakładów finansowych w procesie użytkowania obiektu.

Szkło dla oszczędzania energii

Podczas prezentacji "Rola szkła w zrównoważonej architekturze" Jolanta Lessig podkreślała, że standardy budownictwa zrównoważonego kładą duży nacisk na ograniczenie zużycia energii w trakcie użytkowania budynków. Służą temu wykorzystywane w nowoczesnych produktach szklanych powłoki przeciwsłoneczne i niskoemisyjne, zapewniające odpowiednią ochronę przed słońcem i izolację cieplną. W trakcie prezentacji przedstawione zostały rezultaty, jakie można osiągnąć stosując wysokoefektywne szyby przeciwsłoneczne, które ograniczają przegrzewanie się pomieszczeń i obniżają zapotrzebowanie na klimatyzację. Takie rozwiązanie zastosowano m.in. w biurowcu Platinium Business Park w Warszawie.

Szkło dla zapewnienia oświetlenia światłem dziennym

Istotnym obszarem podlegającym ocenie w systemach certyfikacji budynków zrównoważonych jest zdrowie i komfort użytkowników. Analizując ten obszar w procesie certyfikacji weryfikuje się, czy użytkownicy mają zapewniony wystarczający dostęp do światła dziennego oraz swobodny widok na zewnątrz. Czynnikom tym sprzyja projektowanie obiektów z dużą ilością przeszkleń. Wyższą przepuszczalność światła uzyskuje się dzięki zastosowaniu superbezbarwnego szkła (powlekanego często wysokoselektywną powłoką przeciwsłoneczną).

Taki rodzaj przeszklenia zastosowano m.in. w Domu Handlowym Renoma we Wrocławiu. Dla podniesienia komfortu użytkowników budynków, wypracowane zostały również rozwiązania, które pozwalają regulować ilość światła wpuszczanego do wnętrza, a także przeciwdziałać zjawisku oślepiania promieniowaniem słonecznym w pogodne dni. Jako przykład takiego rozwiązania zaprezentowane zostały szyby zespolone ze zintegrowanymi żaluzjami znajdującymi się w przestrzeni międzyszybowej.

Szkło dla ograniczenia hałasu

Dla zapewnienia odpowiedniej izolacyjności akustycznej w przeszkleniach zewnętrznych budynków zlokalizowanych w mieście, przy lotniskach czy w pobliżu torowisk kolejowych stosuje się szyby dźwiękochłonne ze szkła laminowanego z folią akustyczną. Takie rozwiązanie wpływa na redukcję hałasu, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo i odporność na uderzenie. Szyby zespolone ze szkłem dźwiękochłonnym zastosowano m.in. w biurowcu Metropolitan położonym w centrum Warszawy, osiągając wskaźnik izolacyjności akustycznej na wysokim poziomie Rw (C, Ctr) = 44 dB (-1, -5).

Szkło dla bezpieczeństwa

W celu spełnienia standardów bezpieczeństwa obiekty zrównoważone projektowane z dużą ilością przeszkleń wykorzystują produkty ze szkła warstwowego, zabezpieczającego budynek i jego użytkowników przed potencjalnym atakiem z zewnątrz, takim jak akty wandalizmu, włamanie czy napaść z wykorzystaniem broni palnej. Tym trzem kategoriom zagrożeń odpowiadają trzy rodzaje szkła laminowanego: szkło bezpieczne, szkło antywłamaniowe i szkło kuloodporne. W trakcie prezentacji pokazane zostały obiekty, w których zastosowano laminowane szkło ochronne m.in. osiedle Eko-Park i Harmony Office Center II w Warszawie.

Szkło dla oszczędności wody

Na zakończenie prezentacji Jolanta Lessig omówiła szkło samoczyszczące, które w systemach certyfikacji wielokryterialnej pozwala uzyskać dodatkowe punkty. Szkło samoczyszczące zastosowane na elewacjach oraz dachach, eliminuje konieczność częstego mycia tych powierzchni, ograniczając zużycie wody. Szkło samoczyszczące zostało zastosowane m.in. w Biurowcu BorgWarner w Jasionce, który jako pierwszy w Polsce uzyskał certyfikat LEED Silver.

Architekci projektujący budynki od lat chętnie sięgają po szkło, ponieważ pozwala ono kreować otwarte, funkcjonalne i piękne obiekty. Szkło, jako materiał neutralny dla zdrowia, jest przyjazne dla ludzi a dzięki rozwojowi technologii niskoemisyjnych staje się przyjazne także dla środowiska, przez co doskonale wpisuje się w ekologiczne trendy w architekturze, podsumowała Jolanta Lessig.

źródło i zdjęcie: Pilkington