DZIEŃ ZIEMI oraz Wprowadzenie do DGNB

Dodano: wtorek, 10 kwietnia 2012 10:40

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC) oraz firma Knauf Insulation organizują 23 kwietnia 2012 r. konferencję poświęconą zagadnieniom budownictwa zrównoważonego. Jednym z głównych tematów będzie certyfikacja LEED, BREEAM i DGNB.

Sprawy związane z rzetelną certyfikacją w zakresie większości aspektów rozwoju zrównoważonego są nadal w Polsce niejasne. Szansą na uporządkowanie tej sfery może się okazać niemiecki certyfikat DGNB, odnoszący się do europejskich standardów. Jak się wydaje, certyfikat ten jest najbardziej przejrzysty spośród istniejących systemów oceny wielokryterialnej budynków.

Z uwagi na zmniejszającą się dostępność zasobów naturalnych, energetyczny kryzys oraz problemy środowiskowe, społeczne i ekonomiczne, konieczne jest szerokie spojrzenie na budownictwo zrównoważone. Od 2020 r. wszystkie nowo budowane budynki mają być niemal zeroenergetyczne. Już teraz od deweloperów i inwestorów indywidualnych wymaga się sporządzania certyfikatów energetycznych.

Uczestnicy spotkania pod hasłem "DZIEŃ ZIEMI oraz Wprowadzenie do DGNB" omówią kwestie zrównoważonego rozwoju w skali całej aglomeracji miejskiej, urbanistycznych założeń oraz pojedynczego budynku.

PLGBC i Knauf Insulation - organizatorzy konferencji DZIEŃ ZIEMI oraz Wprowadzenie do DGNB"Jednym z elementów konferencji będzie również temat związany z EPD (Environmental Product Declaration), ponieważ należy pamiętać, że zrównoważone budownictwo to nie tylko stawianie energooszczędnych budynków, ale także budowanie ich z ekologicznych materiałów. Przykładem takiego materiału, jest np. wełna mineralna wytwarzana w technologii ECOSE, która nie zawiera formaldehydu, fenolu i akryli”, mówi Ewa Kosmala, pełnomocnik zarządu Knauf Insulation.

W konferencji "DZIEŃ ZIEMI oraz Wprowadzenie do DGNB" wezmą udział specjaliści z Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego - Rafał Schurma z firmy visio architects and consultants oraz Michał Stangel z firmy ARCA, przedstawicielka firmy Knauf Insulation - Ewa Kosmala, architekt z firmy "Dom i Miasto" - Czesław Bielecki oraz specjalista od międzynarodowej wersji certyfikatu DGNB - Dominic Church.

Spotkanie odbędzie się 23 kwietnia br. między godziną 10 a 17, w warszawskim hotelu POLONIA PALACE, Al. Jerozolimskie 45. Wstęp wolny po uprzedniej rejestracji mailowej - rejestracja@plgbc.org.pl.

Więcej informacji na temat konferencji znajduje się w serwisie internetowym organizatora: plgbc.org.

źródło i zdjęcia: plgbc.org