Prawidłowa konserwacja stolarki Internorm

Dodano: wtorek, 08 listopada 2011 14:05

Stopień zaawansowania technologicznego okien produkowanych przez firmę IFTM Internorm, rodzi pytanie o sposób ich pielęgnacji. Wielu inwestorom może wydawać się, że nowoczesna stolarka okienna wymaga przeprowadzania skomplikowanej konserwacji. Jednak czy tego typu obawy są uzasadnione?

Jak twierdzi Dariusz Olszewski z firmy IFTM Internorm, mimo znacznego stopnia zaawansowania technologicznego współczesnej stolarki, obecnie produkowane okna nie wymagają przeprowadzania specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak konserwacja poszczególnych rodzajów okien, w zależności od materiału, z którego zostały one wykonane, może wymagać innego nakładu pracy.

"Okna drewniano-aluminiowe wymagają mniej zachodu w konserwacji niż typowe okna drewniane. Od zewnątrz nakładka aluminiowa daje ten komfort, że praktycznie nie trzeba używać żadnych specjalnych specyfików. Aluminium wystarczy przemyć wilgotną szmatką i przetrzeć. Można do tego użyć ogólnie dostępnych środków czystości" - mówi specjalista firmy IFTM Internorm.

Rozwiązania stosowane w procesie produkcji Internorm sprawiają, że drewno, które jest w oknie od strony wewnętrznej, również nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Wystarczy przecierać je od czasu do czasu miękką wilgotną szmatką, ewentualnie szmatką nasączoną środkiem do pielęgnacji drewna.

"Na rynku dostępne są specjalne zestawy do pielęgnacji okien drewnianych, ale generalnie jako producent nie rekomendujemy takich konkretnych środków" - tłumaczy Olszewski.

Podobnie jest z oknami wykonanymi z PVC, które Internorm oferuje z nakładką aluminiową od zewnętrznej strony. Także w tym przypadku aluminium w zasadzie nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów a jedynie przemycia od czasu do czasu. "Może się zdarzyć, że nakładka aluminiowa ulegnie mechanicznemu uszkodzeniu. Jeśli jest ono niewielkie, to wystarczą specjalne sztyfty, którymi można ubytki uzupełnić" - wyjaśnia przedstawiciel firmy IFTM Internorm.

Wewnętrzna strona stolarki z PVC wymaga większej uwagi. Można ją czyścić ogólnie dostępnymi środkami czystości, pod warunkiem, że nie zawierają one amoniaku. Może on bowiem wchodzić w reakcję i zniszczyć zewnętrzną powłokę okna.

Raz do roku konserwacji powinno się poddawać uszczelki i okucia. W stolarce Internorm stosowane są specjalne uszczelki ze sztucznego kauczuku EPDM, które dobrze poddają się konserwacji. "Uszczelki dobrze poddają się konserwacji wazeliną techniczną. Wszystkie elementy metalowe, czyli zawiasy, suwnice, narożniki dobrze jest raz w roku konserwować specjalnym olejem do okuć, który można bezproblemowo nabyć w sklepach" - podsumowuje Olszewski.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy Internorm, która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcie: Internorm