Stolarka wielokomorowa a izolacja termiczna

Dodano: środa, 24 sierpnia 2011 12:43

Wielu producentów i dystrybutorów materiałów budowlanych twierdzi, że stolarka wielokomorowa zapewnia lepszą izolację termiczną. Czy przenikanie ciepła rzeczywiście jest uzależnione od liczby komór? Co należy wiedzieć w tym zakresie, aby móc podjąć racjonalną decyzję zakupową?

Dla każdego inwestora, ważnym parametrem materiałów budowlanych, obok ceny, jest izolacyjność termiczna. Wybierając odpowiedni rodzaj stolarki, warto wiedzieć od czego zależy przenikalność termiczna okien.

Profil jest jednym z podstawowych elementów budowy okna. Jego parametry, takie jak: kształt, wymiary czy liczba komór wpływają na właściwości użytkowe stolarki, między innymi na: izolacyjność termiczną, dźwiękoszczelność oraz stabilność konstrukcji.

Najważniejszym wymiarem profilu okiennego jest jego głębokość. Im jest większa, tym można uzyskać lepsze parametry izolacyjności i zamontować szerszy, cieplejszy wkład szybowy. "Często podawanym przez producentów parametrem jest "głębokość zabudowy", czyli głębokość złożenia skrzydła razem z ramą. Efekt ten uzyskują, wstawiając standardowe skrzydło do poszerzonej ramy. W rzeczywistości jednak ważniejsza dla parametrów użytkowych jest głębokość profilu skrzydła i to na nią powinniśmy zwracać szczególną uwagę" - mówi Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA.

Wymiary profilu mają bezpośrednie przełożenie na maksymalną liczbę przegród stolarki wielokomorowej, która może znajdować się w ich wnętrzu. Obecnie można spotkać na rynku kształtowniki 3, 4, 5, 6, a nawet 7 komorowe. Ta wypełniona powietrzem przestrzeń zapewnia określaną wartość współczynnika przenikania ciepła "U". Teoretycznie im jest ich więcej, tym jest on niższy, a straty energii są mniejsze. W praktyce jednak wygląda to nieco inaczej.

"Przeprowadzone badania wskazują, że optymalna szerokość komory to około 7 - 8 mm. Sztuczne powielanie liczby komór przez podzielenie jednej, szerszej komory (np. 10 mm na dwie po 5 mm) nie przynosi spodziewanych rezultatów w postaci poprawy izolacyjności cieplnej. Wstawianie dodatkowych przegród przy standardowej głębokości profilu nie ma zatem większego sensu. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest w takim wypadku poszerzenie, czyli zwiększenie głębokości kształtownika" - reasumuje Głuszcz.

W przypadku stolarki wielokomorowej zwiększanie liczby komór przy standardowej głębokości profilu często odbywa się kosztem zmniejszania komory środkowej, w której znajduje się wzmocnienie. Wiąże się to z redukcją jego przekroju, co z kolei negatywnie wpływa na sztywność elementu. Warto zatem dokładnie zapoznać się z produktem zanim zdecydujemy się zamontować go w domu.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy MS więcej niż OKNA, która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcie: MS więcej niż OKNA