Energia słoneczna a okna

Dodano: środa, 15 czerwca 2011 08:43

W pasywnym budownictwie zysk ciepła w nieruchomości w około 45% pochodzi od energii słonecznej, dlatego kluczowe jest, aby promienie słońca dochodziły do wnętrza bez większych przeszkód. Straty wynikające z zacienienia okna, związanego z jego położeniem w głębi murów, sąsiednimi budynkami czy drzewami stanowią 20%.

Zyski ciepła od energii słonecznej

Światło trafia do budynku za pośrednictwem okien. Zyski cieplne od promieniowania bezpośredniego, czyli będącego wynikiem położenia słońca na horyzoncie oraz od promieniowania rozproszonego (bezkierunkowego) zależą od współczynnika przenikalności promieniowania słonecznego g.

"Współczynnik ten określa ile promieniowania słonecznego dociera do wnętrza budynku, a jaka jego cześć jest przez szybę odbijana lub absorbowana. Dlatego w budownictwie nisko-energetycznym i pasywnym okna są tak konstruowane, że współczynnik przenikalności cieplnej odpowiedzialny za ucieczkę ciepła z budynku ma być jak najniższy, zaś za pośrednictwem szyby ma się dostać jak najwięcej światła" - tłumaczy Karol Niespodziewański, z IFTM Internorm

Badania polskiego Instytutu Budynków Pasywnych potwierdzają, zdroworozsądkowy wniosek, że do okna nie dociera całość dostępnego promieniowania słonecznego. 20% to straty wynikające z zacienienia okna, związanego z jego położeniem w głębi murów, sąsiednimi budynkami czy drzewami. Kolejne 5% nie dociera do powierzchni okna, ze względu na jej zabrudzenia. Następne 15% jest tracone w wyniku odbicia promieni słonecznych od szyby, związanego z wysokim kątem padania promieni słonecznych. Reszta zależy od współczynnika szyby i konstrukcyjnie najbardziej zaawansowane technologicznie pozwalają na znaczne zyski energii.

"Za przykład może posłużyć szyba Solar, trójszybowy zestaw będący połączeniem termoizolacyjnej powłoki Solar z bezbarwnym szkłem float. Taka szyba posiada bardzo niski współczynnik przenikalności cieplnej (Ug) i jednocześnie wysoki współczynnik przepuszczalności światła. Ilość ciepła docierająca do pomieszczenia jest tak duża, że wcześniej była możliwa do osiągnięcia jedynie przy pomocy zestawów dwuszybowych" - tłumaczy specjalista IFTM Internorm

Okna a komfort cieplny w budynku

To co sprzyja zyskom energii słonecznej zimą, może stanowić latem wyzwanie. Ponieważ, w naszym klimacie, dodatni bilans energetyczny w okresie zimowym, mają w zasadzie jedynie okna położone na południu, również w letni okres będą wpuszczać do pomieszczeń wiele ciepła. W naszej szerokości geograficznej, ilość promieniowania słonecznego w sezonie grzewczym jest niewielka w porównaniu do ilości promieniowania w ciepłym okresie roku. Jeśli możliwe są zyski ciepła zimą, to latem, w przypadku dużych przeszkleń na południowej ścianie domu, może dochodzić do przegrzewania pomieszczeń. Można się jednak przed nimi uchronić.

"Najprostszym, a zarazem najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie rolet, żaluzji zewnętrznych czy też okiennic, które będą zabezpieczać dom przed nadmiernym ociepleniem domu. Innym sposobem osiągnięcia tego celu są żaluzje wewnętrzne zintegrowane w oknie już na etapie produkcji, które najwygodniej odcinają od promieni słonecznych. Tym bardziej, że przechodzą badania odnośnie przenikalności cieplnej i przepuszczalności światła jako cześć systemu okiennego" - mówi Karol Niespodziewański

Komfort cieplny w budynku jest kluczowy z punktu widzenia wygody mieszkańców. Brak niskiej temperatury zimą i wysokiej latem powinien być zagwarantowany konstrukcją nieruchomości. Należy przy tym pamiętać, że okna w bardzo dużym stopniu wpływają na bilans energetyczny budynku, dlatego warto dokładnie przyjrzeć się temu jak słońce będzie z nimi współpracować.

źródło i zdjęcie: www.okna-pasywne.pl, www.internorm.pl

Firma Internorm