Prawidłowe rozmieszczenie okien

Dodano: wtorek, 14 czerwca 2011 08:48

Budując dom, należy pomyśleć o tym, jak najefektywniej wykorzystać płynącą z natury energię. Na całościowy efekt wydajności energetycznej największy wpływ mają takie czynniki, jak: właściwie rozplanowany układ pomieszczeń, prawidłowe rozmieszczenie okien i odpowiednio dobrana stolarka okienna oraz dopasowanie wielkości przegród okiennych w zależności od ich usytuowania względem stron świata.

Optymalne położenie budynku pozwala nie tylko na ogrzanie domu w naturalny sposób. Jest to również najlepsza recepta na uzyskanie właściwego natężenia światła dziennego w pomieszczeniach. W budynkach pasywnych najlepiej przyporządkować pomieszczenia do odpowiednich stref temperaturowych.

Od strony południowej, w której czas operowania promieni słonecznych jest najdłuższy, powinny znaleźć się pomieszczenia dzienne, w których spędzamy najwięcej czasu i w których niezbędna jest względnie wysoka temperatura. W związku z tym w salonie lub gabinecie powinniśmy zamontować duże okna, które dadzą zarówno więcej światła, jak i ciepła, co jest szczególnie istotne zimą.

W południowej części domu świetnie sprawdzi się produkowane przez firmę Stolbud Włoszczowa okno Capital, którego stabilna konstrukcja daje możliwość zastosowania cięższych zestawów szybowych o bardzo dobrych parametrach izolacji termicznej Ug=0,5 (W/m²K). Ten innowacyjny produkt pozwala domownikom cieszyć się z naturalnego światła bez narażania budynku na utratę ciepła.

Osoby, dla których intensywne nasłonecznienie jest uciążliwe, mogą wyposażyć okna w stylowe, drewniane okiennice Stolbud Włoszczowa. W ofercie producenta znajdziemy m.in. lamelkowe w prostokątnych kształtach czy deskowe, wykonane z drewna meranti, sosny lub dębu. Będą one stanowiły dopełnienie elewacji naszego domu i zapewnią w nim odrobinę przyjemnego cienia, zwłaszcza w upalne, letnie dni. Innym, nieco mniej urokliwym rozwiązaniem będzie zastosowanie rolet czy żaluzji.

Sypialnię warto umiejscowić po stronie wschodniej. Poranne słońce wpadające do tego wnętrza pozwoli nam obudzić się w pogodnym nastroju. W godzinach wczesnego południa jego natężenie będzie na tyle małe, że zapewni nam przyjemną temperaturę idealną do relaksu. Dla zagwarantowania komfortowej ciszy, możemy zastosować okno Capital wyposażone w zestaw szybowy Pilkingtona o wskaźniku Rw=45 dB.

Strefą pośrednią są pomieszczenia, w których okna skierowane są na południowy zachód. Doskonale sprawdzą się jako pokoje oraz bawialnie dziecięce - są dobrze doświetlone, ale promienie słoneczne nie budzą maluchów wczesnym rankiem. Odpowiednie warunki akustyczne zapewni okno Plus w wersji Akustik o współczynniku izolacji akustycznej Rw=42dB.

Po stronie północnej wskazane jest umieszczenie kuchni, która jest pomieszczeniem bardzo ciepłym. Może z nią sąsiadować garderoba, łazienka czy spiżarnia. Niezbyt intensywne nasłonecznienie w tych pomieszczeniach i równomiernie rozproszone światło sprawiają, że wszystkie przedmioty wyglądają naturalnie. W północnej części domu najlepiej zamontować jak najmniejsze okna, np. Capital z oferty firmy Stolbud Włoszczowa o dużej izolacyjności termicznej.

źródło i zdjęcie: Stolbud Włoszczowa