Konserwacja okien po zimie

Dodano: piątek, 15 kwietnia 2011 08:24

Okres zimowy to prawdziwy sprawdzian wytrzymałości dla okien. Mróz, opady śniegu i deszczu zbierają się na szybie i zewnętrznej stronie ramy - wszystko to ma niekorzystny wpływ na wygląd i funkcjonowanie okien. Jak zatem konserwować okna po zimie?

"Pierwszym krokiem do przywrócenia oknom blasku po zimie jest oczywiście dokładnie umycie szyb i profili. O ile jednak większość z nas bez problemu dobiera odpowiednie środki do czyszczenia szklanej tafli, o tyle w przypadku profili bardzo często sięgamy po niewłaściwe preparaty np. do glazury łazienkowej. Tymczasem w taki sposób można jedynie zaszkodzić oknom - agresywne środki o kwaśnym lub zasadowym odczynie mogą poważnie uszkodzić powłokę antykorozyjną okucia" - mówi Janusz Grześkowiak z firmy Winkhaus.

Jak zatem konserwować okna po zimie by przywrócić im blask?

"Na rynku dostępne są specjalne mleczka o neutralnym PH, które nie tylko skutecznie czyszczą profile, ale dodatkowo pozostawiają na oknie warstwę ochronną, utrudniającą ponowne zabrudzenie powierzchni" - wyjaśnia ekspert firmy Winkhaus.

Obowiązkowym punktem podczas wiosennej konserwacji stolarki, oprócz umycia ram i szyb, jest również smarowanie specjalnym olejem tych miejsc, w których znajdują się ryglowania.

"Regularne smarowanie mechanizmu to gwarancja jego prawidłowego, czyli cichego i płynnego funkcjonowania. Powinno się to robić przynajmniej raz w roku, a wiosenne porządki są do tego doskonałą okazją. Czym jednak smarować ruchome części okucia okiennego? Otóż specjalnie przeznaczonym do tego celu olejem syntetycznym, który pozostawia powłokę ochronną i zapobiega głośnej pracy okucia. Warto wybrać preparat w poręcznej butelce z aplikatorem - ułatwi to wprowadzenie oleju we właściwe miejsce i prawidłową konserwację okucia" - mówi Janusz Grześkowiak, szef działu doradztwa technicznego firmy Winkhaus.

Konserwacja okien po zimie większości z nas wydaje się zadaniem niezwykle prostym. Ot, wystarczy umyć szyby, przetrzeć ramy i zawiesić na karniszach śnieżnobiałe firanki.

Tymczasem okazuje się, że przynajmniej raz w roku, właśnie podczas wiosennych porządków, warto poświęcić oknom trochę więcej czasu i troski. Porady eksperta firmy Winkhaus z pewnością okażą się tutaj przydatne.

źródło i zdjęcie: Winkhaus