Zalety rolet okiennych

Dodano: wtorek, 12 kwietnia 2011 08:48

Coraz więcej osób decyduje się na wyposażenie okien w rolety. Dyskrecja, bezpieczeństwo oraz możliwość pełnej kontroli nad nasłonecznieniem pomieszczenia, to tylko niektóre plusy, jakie mają nam one do zaoferowania.

Możliwość odgrodzenia się zarówno od światła jak i od wzroku innych sprawia, że po rolety sięgano od dawna. Dziś również nie straciły one na popularności, jednak współczesna roleta pełni również rolę dekoracyjną, antywłamaniową  a nawet termoizolacyjną.

Zalety rolet okiennych

Choć większości z nas roleta najczęściej kojarzy się z ciężkimi i specjalnie wzmocnionymi modelami chroniącymi nasz dom przed włamaniem, to jednak jest to tylko ułamek faktycznie stosowanych obecnie na rynku rolet.

Najprostsze z nich, rolety wewnętrzne, są wykonane z nieprzezroczystej tkaniny nawijanej na wałek znajdujący się nad oknem. Dają nam one możliwość odcięcia się od zbyt jaskrawego słońca, wścibskich sąsiadów czy w końcu zbyt jasnego światła latarni w nocy.

To proste urządzenie, które bez problemu możemy zamontować własnoręcznie da nam komfort oraz zapewni dyskrecję niewspółmierną do poniesionych kosztów. Jednak tego typu rozwiązanie ma również swoje wady - najczęściej nie blokuje całkowicie dostępu światła.

Dlatego też, jeśli chcemy mieć pewność, że żaden niechciany promień słońca nie zakłóci nam naszej popołudniowej drzemki, warto rozważyć montaż rolet zewnętrznych. Są one wykonane najczęściej z aluminium i gwarantują praktycznie całkowite zaciemnienie danego pomieszczenia.

Co więcej, mogą one pełnić rolę swoistego termoizolatora, który w zimie zatrzyma ciepło wewnątrz pomieszczenia, natomiast latem - dzięki zatrzymaniu promieni słonecznych - nie dopuści do zbyt dużego nagrzania powietrza.

Niestety, nie jest to rozwiązanie, z którym można poradzić sobie samodzielnie - osadzenie prowadnic, przygotowanie puszki mieszczącej w sobie rolkę, na którą nawijać się będzie roleta, to zadania, które lepiej pozostawić fachowcom.

Warto również zwrócić uwagę na to, że wbrew powszechnej opinii roleta zewnętrzna wcale nie musi zabezpieczać naszego domu przed włamywaczami. By to osiągnąć, należy zastosować czujniki połączone z domową instalacją alarmową, która zareaguje na próby sforsowania naszej rolety. Dobrym tego przykładem jest System alarmowy Nice Home Security.

Wygoda która wynika z posiadania rolet okiennych

Mimo, że już sama instalacja rolet znacznie zwiększy nasz komfort życia, to jednak ich ręczne zamykanie i otwieranie może być uciążliwe, szczególnie, jeśli mamy w domu większą ilość okien.

Dodatkowo, zasłonięcie na noc rolet, choć na pewno pozytywnie wpłynie na jakość naszego snu, może czasami być uciążliwe rano. W końcu kto z nas lubi zrywać się z łóżka w momencie, gdy jest jeszcze ciemno? Czy nie łatwiej wstaje się, gdy nasza sypialnia skąpana jest w blasku słońca? Tutaj z pomocą przychodzi nam technika, a dokładniej automatyka, w jaką możemy wyposażyć nasze rolety.

Niewielki silnik nie tylko ułatwi nam ich zamykanie oraz otwieranie - współczesne systemy, takie jak na przykład Planotime firmy Nice, zapewnią nam dużo więcej.

Dzięki możliwości tworzenia grup mamy możliwość zarządzania kilkoma roletami na raz, bez konieczności chodzenia od okna do okna. Jednak to nie wszystko. Zaawansowany system zarządzania automatyką daje nam kontrolę nad roletami nawet wtedy, gdy nie ma nas w domu, bądź też jesteśmy pogrążeni we śnie.

Przykładowo, wprowadzając do pamięci długość i szerokość geograficzną naszego domu, system automatycznie dopasowuje się do zmian czasu wschodu i zachodu słońca. Możemy też zaprogramować godzinę automatycznego otwarcia rolet, dzięki czemu mimo ich zasłonięcia przed snem, rano obudzą nas promienie słońca padające przez okno.

Jakie jeszcze zalety płyną z posiadania rolet okiennych? Planotime posiada również tryb wakacyjny - podczas naszej dłuższej nieobecności system zamyka i otwiera rolety, dzięki czemu osoby mogące obserwować nasz dom będą miały wrażenie, że cały czas ktoś w nim przebywa.

"Systemy automatyki, w jakie można dziś wyposażyć rolety, dawno już przestały być tylko ułatwieniem w ich otwieraniu i zamykaniu. Zaawansowane funkcje takie jak na przykład tryb wakacyjny, programowanie czasu otwarcia bądź zamknięcia rolet, czy w końcu możliwość współpracy z akcesoriami zewnętrznymi jak na przykład czujnik nasłonecznienia sprawiają, że obsługa rolet jest coraz mniej kłopotliwa" - mówi Grzegorz Jakóbczyk, dyrektor ds. technicznych z firmy Nice.

źródło i zdjęcie: Nice