Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien i drzwi dla seniora?

Dodano: piątek, 08 kwietnia 2011 08:16

Stare okna są niefunkcjonalne i trudne w obsłudze, natomiast wysoki próg drzwi tarasowych może poważnie uprzykrzyć życie osobom nie całkiem już sprawnym. Dlatego wymieniając okna i drzwi w domach seniorów, warto wybrać przyjazne rozwiązania.

Klamka w oknach przyjaznych dla seniora

Jednym z częstych utrudnień, na które narażeni są seniorzy, a zwłaszcza osoby poruszające się na wózkach, są wysoko zamontowane klamki. Jest to szczególnie widoczne w mieszkaniach usytuowanych w zabytkowych kamienicach, gdzie okna są bardzo duże, a klamki umieszczone standardowo w połowie wysokości skrzydła.

"Rozwiązaniem, które znacznie ułatwia obsługę okien osobom starszym i niepełnosprawnym jest zasuwnica z obniżoną klamką. Jeśli ją stosujemy w oknie, klamka może znajdować się już na wysokości niespełna 30 cm od dolnej krawędzi skrzydła. To duże ułatwienie dla seniorów.

Pomocna okazać się może również klamka z dłuższym uchwytem. Otwieranie i zamykanie okna przy jej użyciu wymaga znacznie mniejszego wysiłku, dlatego warto ją seniorom zamontować zamiast klamki standardowej" -  wyjaśnia Janusz Grześkowiak, szef działu doradztwa technicznego firmy Winkhaus.

Otwieracze elektryczne w oknach przyjaznych seniorom

Sposobem na ułatwienie osobom starszym korzystania z okien może być również zamontowanie otwieracza naświetli sterowanego z poziomu podłogi. Rozwiązanie to polecane jest przede wszystkim w przypadku okien, do których dostęp jest utrudniony, np. tych łazience czy na klatce schodowej.

"Otwieracze mogą być wykorzystane w oknach z funkcją uchylną lub rozwierną, przy zachowaniu zasady, że uchył lub rozwarcie skrzydła nie przekracza 180 mm." -  wyjaśnia Janusz Grześkowiak z firmy Winkhaus.

Alternatywą dla otwieraczy sterowanych mechanicznie (np. dźwignią lub korbą) są wygodniejsze w obsłudze otwieracze elektryczne. Te użytkownik uruchamia przy pomocy pilota lub przycisku, który może być umiejscowiony w dowolnym miejscu w pomieszczeniu. Można zamontować go tak, aby osoby starsze, które mają problemy z poruszaniem, nie musiały dużo chodzić.

"Warto dodać, że do otwieraczy elektrycznych można podłączyć czujniki, np. temperatury, wiatru, opadów, które sterują uchylaniem i zamykaniem okna. Z kolei podpięcie czujników do centralki sterowniczej pozwala na otwieranie i zamykanie okien w całym budynku bez konieczności wchodzenia do każdego pomieszczenia. Jakie to ułatwienie dla osób, którym przemieszczanie się sprawia problemy!" - dodaje Janusz Grześkowiak, szef działu doradztwa technicznego firmy Winkhaus.

Drzwi tarasowe przyjazne seniorom

Dużym problemem, z którym nierzadko zmagają się seniorzy, jest wyjście na taras. Wysoki próg stanowi często barierę nie do pokonania dla osoby o obniżonej sprawności ruchowej czy stale poruszającej się na wózku.

Janusz Grześkowiak z firmy Winkhaus podpowiada na co zwrócić uwagę przy wyborze okien i drzwi dla seniora - "Większość systemów profilowych, z których produkowane są okna, posiada specjalne niskie progi do drzwi balkonowych. Nasza firma wprowadziła na rynek okucia (specjalne zaczepy), zapewniające pełną funkcjonalność drzwi balkonowych z niskim progiem".

Kolejną propozycją, która sprawdzi się w takiej sytuacji jest dostępne w ofercie firmy Winkhaus okucie podnośno-przesuwne. - "Pozwala ono wykonać drzwi przesuwne z niskim progiem. Zastosowanie płaskich prowadnic dolnych umożliwia osobom niepełnosprawnym bezproblemowe przemieszczanie się na taras", - wyjaśnia ekspert firmy Winkhaus.

Zabezpieczenie drzwi wejściowych w domu seniora

Kwestią bardzo istotną nie tylko dla wygody ale i bezpieczeństwa seniorów jest odpowiednie zabezpieczenie drzwi wejściowych.

"Osoby starsze, zwłaszcza mieszkające samotnie, miewają w zwyczaju zostawianie klucza w zamku, co może być dużym utrudnieniem w sytuacji kryzysowej. Z tego też względu w drzwiach zewnętrznych w domu seniora warto zamontować wkładki bębenkowe obustronnie niezależnie otwierane"- mówi Janusz Grześkowiak, ekspert firmy Winkhaus.

Tego typu wkładki nie tylko umożliwiają otwarcie drzwi w przypadku, gdy wewnątrz klucz tkwi w zamku, ale także posiadają certyfikaty odporności na włamanie.

Starym oknom i drzwiom w zabytkowych kamienicach czy wiekowych domach trudno odmówić uroku. Kiedy chodzi jednak o wygodę i komfort użytkowania stolarki przez osoby starsze, nie powinniśmy kierować się sentymentem. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze okien i drzwi dla seniora? Przede wszystkim warto wziąć sobie do serca rady eksperta firmy Winkhaus, dzięki czemu korzystanie ze stolarki nie będzie już sprawiało problemów.

źródło i zdjęcia: Winkhaus