Jak malować drewniane drzwi i okna?

Dodano: wtorek, 05 kwietnia 2011 07:32

Drewno to materiał chętnie wykorzystywany do produkcji np. okien i drzwi. Jednak od czasu do czasu wymaga renowacji. Doradca marki Tikkurila podpowiada, jak i czym malować drewniane drzwi czy okna, aby służyły nam przez długie lata.

Drewno to bardzo piękny naturalny materiał, jednak ma swoje wady, do których należy jego podatność na warunki atmosferyczne. Z tego powodu drewniane okna czy drzwi wymagają okresowej konserwacji - co jakiś czas należy je zeszlifować i pomalować.

Kiedy jest pora na renowację okien i drzwi?

W przypadku okien i drzwi sygnałem, że nadszedł czas na malowanie są delikatne przetarcia i popękana powierzchnia powłoki pokrywającej drewno. "Istotną kwestią jest rozpoczęcie renowacji zanim farba zacznie się łuszczyć i straci szczelność, a w głąb drewna zacznie wnikać woda" - zwraca uwagę Doradca Techniczny marki Tikkurila, Ryszard Frycowski.

Przygotowanie okien i drzwi do malowania

Przed malowaniem okien należy zabezpieczyć szyby taśmą malarską, uszczelnić ewentualne pęknięcia, odkręcić ślusarkę okienną, i nałożyć nowy kit. Trzeba również usunąć starą farbę dokładnie szlifując drewno, zwracając szczególną uwagę na złącza i spoiwa  - w tych miejscach gromadzi się zazwyczaj więcej farby. Po zakończeniu szlifowania powierzchnię należy odpylić.

Drewniane drzwi przygotowuje się do malowania w bardzo podobny sposób jak drewniane okna. Trzeba uprzednio zabezpieczyć zamki (zamki główne i zamki wierzchnie), oszlifować i odpylić powierzchnię. Następnie nałożyć podkład, który zwiększy przyczepność farby kryjącej, i po jego wyschnięciu można przystąpić do malowania farbą kryjącą.

Jak malować drewniane drzwi i okna?

Przy malowaniu okien doskonale sprawdzą się pędzle z linii Elite marki Anza, specjalnie przystosowane to malowania okien. "Na pędzel należy nabrać niewielką ilość farby i malować z góry na dół.

Długie pociągnięcia pędzla, pozwolą uzyskać gładką powierzchnię. Podczas malowania kitu oraz ram, farba powinna pokrywać około 1 mm szkła. Tym sposobem powstanie warstwa ochronna zapobiegająca wnikaniu wody pomiędzy szkło a kit." - radzi Ryszard Frycowski.

W przypadku malowania drzwi drewnianych najwygodniejszym sposobem jest ściągnięcie ich z zawiasów i położenie na stabilnych klockach. Jeśli nie będzie takiej możliwości malowanie należy zacząć od ramy oraz krawędzi.

Wybór pędzla do malowania drzwi zależy od wielkości malowanej powierzchni - duże płaszczyzny można malować szerszym pędzlem lub małym wałeczkiem (np. Feelt marki Anza), natomiast do malowania krawędzi drzwi, ościeżnicy i nadproża korzystne będzie użycie mniejszych pędzli.

Płaszczyznę drzwi należy podzielić na  6 - 8 części tak, aby łatwo można było każdą z nich pomalować. Pracę najlepiej rozpocząć od fragmentu w górnym, lewym rogu. Aby dokładnie rozprowadzić farbę po powierzchni należy wykonywać energiczne pociągnięcia pędzlem i nie należy pozostawiać grubszej warstwy farby np. na brzegach, gdyż może spowodować to zacieki i tworzenie tzw. firanek.

Czym malować okna i drzwi?

Godne polecenia, do malowania drewnianych okien i drzwi są emalie alkidowe, które wykazują zdecydowanie wyższą trwałość np. od farb akrylowych. Dobrym przykładem może być emalia Everal High Gloss [90] o wysokim stopniu połysku.

Powłoki uzyskane przy pomocy tego produktu tworzą ochronną warstwę nawierzchniową, która jest odporna na działanie wody, uszkodzenia mechaniczne i zmienne warunki atmosferyczne. Everal High Gloss [90] charakteryzuje się także wyjątkową siłą krycia, dobrą wydajnością i trwałością koloru.

Prace w drewnie są nieco czasochłonne, ale warto poświęcić czas na ich wykonanie, gdyż jest to materiał uniwersalny i ponadczasowo modny. Odnowione drzwi czy okna z pewnością przyczynią się do podniesienia walorów estetycznych całego domu.

źródło i zdjęcia: Tikkurila