Dom wypełniony światłem

Dodano: piątek, 03 grudnia 2010 00:00

Inspiracja architekturą światła dała początek wielu śmiałym projektom budynków, które zaskakują wyglądem a zarazem zapewniają swoim mieszkańcom maksimum komfortu. Wykorzystanie nowoczesnej stolarki aluminiowej Schüco w domu jednorodzinnym w Duisburgu pozwoliło na umiejętne połączenie wizji szklanej architektury ze współczesnymi wymogami funkcjonalności.

Szkło niemal od zawsze inspirowało wielkich architektów. Dzięki swoim fizycznym właściwościom zapewnia światło i ciepło, dlatego w historii było również traktowane jako nośnik symbolicznych znaczeń. W praktycznym wymiarze okna powinny dostarczać optymalną ilość światła dziennego do pomieszczeń i izolować wnętrze budynku od zimna i deszczu. Dom jednorodzinny w Duisburgu w zachodnich Niemczech został zaprojektowany, by zaspokoić potrzebę przebywania w otwartych i jasnych przestrzeniach.

Rolę światła w koncepcji projektowej oddają słowa Bettiny Von Armin, umieszczone po wewnętrznej stronie fasady wejściowej: "Kto pragnie łaski światła, już jej dostąpił. Wszak światłem jest samo dążenie". Szereg rozwiązań konstrukcyjno-projektowych z uwzględnieniem nowoczesnej stolarki aluminiowej firmy Schüco pozwolił połączyć pozornie wykluczające się kategorie, jak otwartość przestrzeni i zapewnienie dyskrecji domownikom czy wielkopowierzchniowe przeszklenia i wydajność energetyczna.

Bryła otwarta na południe

Punktem wyjściowym dla projektantów z pracowni Druschke und Grosser Architekten było wkomponowanie bryły budynku w istniejącą rzeźbę terenu przy uwzględnieniu wymagań inwestorów odnośnie wielkości powierzchni użytkowej. Postanowiono wykorzystać nachylenie działki w kierunku południowym i stworzyć strukturę "stopniowaną" o harmonijnej linii, która przy odpowiedniej orientacji względem stron świata zapewni dostęp maksymalnej ilości światła do pomieszczeń.

Fasada od strony północnej została zaprojektowana w taki sposób, by zapewnić właścicielom dyskrecję. Wbudowany pas świetlny na piętrze nawiązuje do szerokiego, półprzezroczystego przeszklenia drzwi wejściowych. Tutaj, na poziomie parteru zlokalizowano pomieszczenia mieszkalne, kuchnię i jadalnię. Od strony południowej części te znajdują się na wyższym poziomie, ze względu na dopasowanie struktury budynku do ukształtowania terenu.

Na parterze od strony południowej zlokalizowano sypialnię, łazienkę i wellness, z których można bezpośrednio przejść do innych pomieszczeń. Na piętrze natomiast znajduje się oddzielony apartament z wielkopowierzchniowymi przeszkleniami. Ideę pomieszczeń wypełnionych światłem zrealizowano umieszczając w fasadzie południowej jednolicie przeszklone okna i drzwi przesuwne Schüco o imponujących wymiarach.

Światło bez kompromisów

Wielkowymiarowe przeszklenia w domu jednorodzinnym w Duisburgu gwarantują maksymalny dostęp światła dziennego do pomieszczeń, harmonizują z architekturą budynku a przy tym pozwalają zaoszczędzić energię. Niezwykła trwałość aluminium oraz stabilna konstrukcja ram pozwoliła na stworzenie okien i drzwi o wymiarach sięgających nawet 2,5 x 2,8 m. Przenikające przez nie światło rozchodzi się w przestronnych jasnych pomieszczeniach o wysokości 3 metrów. Efekt jasnych przestrzeni jest potęgowany dodatkowo delikatnym kontrastem bieli i szarości oraz obecnością połyskujących, stalowych powierzchni.

Otwartość architektoniczną bryły budynku podkreślają wąskie zewnętrzne szerokości profili (108 mm) w energooszczędnych drzwiach przesuwnych z serii Schüco ASS 70. HI oraz oknach aluminiowych Schüco AWS 75. SI. Uzyskanie efektu perfekcyjnego doświetlenia pomieszczeń połączonego z wymogami efektywności energetycznej umożliwił optymalny dobór systemów. System okienny o głębokości zabudowy 75 mm z rozszerzoną strefą izolacyjną, zoptymalizowaną uszczelką środkową oraz innowacyjną izolacją cieplną wrębu przyszybowego zapewnił w tym przypadku doskonały współczynnik przenikania ciepła Uf=1,4 W/m2K.

Jednolita powierzchnia przeszkleń od strony południowej została zrealizowana na bazie systemu drzwi przesuwnych Schüco ASS 70. HI, umożliwiających swobodny dostęp do balkonu, tarasu oraz ogrodu na wszystkich kondygnacjach budynku. Profil o poszerzonej strefie izolacji cieplnej z wypełnieniami w postaci dwukomorowych szyb zespolonych gwarantuje mieszkańcom efektywną ochronę przed żarem słonecznym w lecie i doskonały komfort cieplny w zimie.

źródło i zdjęcia: www.schueco.pl