Novet na VIII Kongresie Stolarki Polskiej

Dodano: wtorek, 11 lipca 2017 10:16

W dniach 25-26 maja 2017 roku w hotelu Copernicus w Toruniu odbył się VIII Kongres Stolarki Polskiej. Jego organizatorem był Związek Polskie Okna i Drzwi, do którego należą krajowi producenci, dostawcy oraz dystrybutorzy z branży stolarki drzwiowej i okiennej, w tym firma Novet. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich.

Debata dotycząca współczynnika przenikalności cieplnej

Podczas kongresu uczestnicy dyskutowali na temat zmian w zakresie współczynnika przenikalności cieplnej stolarki otworowej. Wyniki dyskusji i przeprowadzonego wśród producentów stolarki otworowej głosowania pozwoliły na wypracowanie oficjalnego stanowiska branży, które zostało przekazane do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Przedstawiciele większości firm opowiedzieli się przeciwko dalszemu obniżaniu parametrów przenikalności cieplnej produkowanych wyrobów.

Nagrody i wyróżnienia

Podczas uroczystej Gali Kongresu wręczone zostały Orły Stolarki - nagrody przyznawane osobom oraz firmom, mającym szczególne zasługi dla rozwoju Związku POiD. Ponadto podczas gali uhonorowano uczestników ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej "Dobry Montaż" oraz przyznano Honorowe Członkostwo w Związku POiD.

Inicjatywa na rzecz utworzenia zawodu montera stolarki budowlanej

Jednocześnie warto dodać, że już wiosną bieżącego roku z inicjatywy członków oraz samego Związku POiD do Ministerstwa Edukacji Narodowej wpłynął wniosek o wprowadzenie zawodu montera stolarki budowlanej. Przygotowanie podstawy programowej pozwoli otworzyć pierwsze klasy kształcące montażystów stolarki otworowej wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2018/19. Dotychczas opracowany został już kurs oraz podręcznik do nauki zawodu, który otrzymał rekomendację Instytutu Techniki Budowlanej.

Podjęcie działań zmierzających do wykształcenia specjalistów w zakresie montażu okuć jest konieczne ze względu na ochronę interesów klientów oraz producentów i dostawców, którzy na skutek nieprawidłowo zamontowanych drzwi, okien czy okuć zmuszeni są rozpatrywać nieuzasadnione reklamacje klientów.

Doświadczenia firmy NOVET w zakresie nieprawidłowego montażu okuć

Z takim problemem wielokrotnie stykała się także firma NOVET. Niedawno jeden z jej klientów zgłosił reklamację dotyczą nieprawidłowo jego zdaniem działających zawiasów wpuszczanych. Po oględzinach przeprowadzonych w miejscu instalacji okazało się, że faktyczną przyczyną problemów był wadliwie wykonany montaż, co ilustrują poniższe zdjęcia.

Już sama ościeżnica została zamontowana nieprawidłowo, a dodatkowo regulację zawiasu wykonano przy użyciu wkrętarki. Spowodowało to uszkodzenie precyzyjnego mechanizmu regulującego położenie zawiasów, a w konsekwencji niewłaściwą pracę skrzydła drzwi. Niestety podobne przypadki nie należą wcale do rzadkości. Dlatego wykształcenie wykwalifikowanej kadry montażystów stolarki otworowej jest konieczne i pozwoli wyeliminować, a przynajmniej znacznie ograniczyć takie sytuacje.

źródło i zdjęcia: Novet

Firma Novet