Przeszklenia w nowoczesnej architekturze

Dodano: piątek, 05 sierpnia 2016 08:46

Proste formy, minimalizm w zdobieniach i transparentne elewacje stanowią najbardziej wyraziste trendy współczesnej architektury, której istotnym elementem jest szkło.

Wielkogabarytowe fasady okienne na stałe wpisały się w krajobraz polskich miast, kreując nowe standardy projektowania zarówno budynków użyteczności publicznej, jak i budownictwa mieszkaniowego. Dzięki coraz częściej stosowanemu aluminium, charakteryzującego się dużą elastycznością, szeroką gamą możliwości wykończeniowych oraz wyjątkowo wysokim współczynnikiem wytrzymałości do masy, elementy elewacji i ścian osłonowych mogą być coraz cieńsze, przy zachowaniu odpowiednich standardów wytrzymałościowych. W konsekwencji możliwe jest projektowanie wielkoformatowych powierzchni przeszklonych.

Takie rozwiązanie ma sporo zalet. Sprawia, że bryła obiektu jest estetyczna, wizualnie "lekka" i łatwo komponuje się z istniejącą zabudową, a wnętrza stają się niezwykle jasne i otwarte na otaczającą budynek przestrzeń. Ale pojawiają się też i wyzwania: jak zapewnić odpowiednią izolacyjność, a przy tym wydajność energetyczną?

Wyzwanie: izolacja

Ponieważ profile aluminiowe charakteryzują się wysoką statecznością wymiarową, są one doskonałym produktem wyjściowym do produkcji wyrobów zapobiegających niekontrolowanej wymianie powietrza. Odpowiednia przepuszczalność okien ma ogromne znaczenie dla wszystkich użytkowników; umożliwia bieżące usuwanie zawartej w powietrzu wilgoci i zanieczyszczeń, a także substancji emitowanych przez materiały wykończeniowe czy wyposażenie. Efektem złej cyrkulacji powietrza są np. skropliny osadzające się na szybach wewnętrznych, a nawet zagrzybienie pomieszczeń. Aby zapobiec tego rodzaju problemom stosuje się systemy wentylacyjne zintegrowane z profilem, które sprzyjają automatycznej wymianie powietrza nawet przy zamkniętych oknach, zapewniając dobry klimat.

Do głównych zadań stojących przed systemami okiennymi nowoczesnych obiektów mieszkalno-usługowych należy jednak izolacja termiczna, której podstawowym wyznacznikiem jest współczynnik przenikania ciepła U, zwany także parametrem energooszczędności. Im niższa wartość współczynnika, tym lepszy poziom izolacji, mniejsze straty energii cieplnej i niższe koszty związane z ogrzewaniem oraz klimatyzowaniem pomieszczeń. Z kolei kluczowym parametrem akustycznym dotyczącym przegród zewnętrznych w budynku jest wskaźnik Ra2, wyznaczający stopień ochrony przed hałasem komunikacyjnym.

Coraz większe wymagania inwestorów w zakresie izolacyjności przeszklonych powierzchni stanowią niemałe wyzwanie dla projektantów, przyznaje Piotr Szucki, Kierownik Produkcji w firmie Sapa Aluminium, dostarczającej profile aluminiowe m. in. dla sektora budowlanego. Jednak dostępne obecnie rozwiązania spełniają te oczekiwania. Oferowane na rynku profile okienne zawierają rdzeń z żywicy poliamidowej wzmocnionej włóknem szklanym (przekładka termiczna), który skutecznie powstrzymuje przewodzenie ciepła i ogranicza konwekcję pomiędzy wewnętrznym a zewnętrznym profilem aluminiowym. W profilach znajdują się też układy kanałów do montażu taśm uszczelniających i uszczelek, tworząc kompletne zabezpieczenie przed stratami ciepła, dodaje.

Ochronić przed słońcem

Choć wybór aluminiowych systemów fasadowych czy okiennych wiąże się z minimalizacją przyszłych nakładów na konserwację (aluminium jest odporne na korozję, warunki atmosferyczne i promieniowanie UV), decydując się na "szklany dom", musimy zagwarantować odpowiednią ochronę przed słońcem. Aby zwiększać powierzchnię przeszkleń bez strat dla komfortu przyszłych użytkowników obiektu konieczne jest zastosowanie szyb z powłoką termoizolacyjną (najczęściej stosuje się szkło absorbcyjne i refleksyjne), które ochronią pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem.

Dodatkową ochronę przed promieniami słońca zapewnią przesłony przeciwsłoneczne, które coraz częściej przybierają postać profili zintegrowanych z elewacją. Ich głównym celem jest pochłanianie, rozpraszanie i odbijanie promieni słonecznych tak, aby fasada pozostawała w cieniu. Kolejną korzyścią przemawiającą za zastosowaniem przesłon zewnętrznych w nowoczesnych obiektach biurowo-usługowych jest rozproszenie światła docierającego do pomieszczeń, przez co nie będzie ono oślepiać ani utrudniać pracy osobom mającym swoje stanowiska w pobliżu transparentnej ściany.

Przesłony zewnętrzne stanowią obecnie najskuteczniejsze zabezpieczenie przed przegrzewaniem się pomieszczeń i mają największy wpływ na redukcję kosztów klimatyzacji, co ma ogromne znaczenie przede wszystkim dla obiektów biurowych, zdradza Piotr Szucki, Kierownik Produkcji w Sapa Aluminium. Oczywiście osłony wewnętrzne, takie jak rolety czy żaluzje, także zatrzymują promieniowanie, jednak już we wnętrzu pomieszczenia. To sprawia, że świetnie sprawdzają się jako dodatkowe zabezpieczenie przed słońcem, a przy tym zapewniają prywatność po zmierzchu.

Obecnie producenci oferują szeroką gamę rozwiązań, dzięki którym możliwe jest pełne zespolenie funkcjonalności z aspektami estetycznymi. Anodowany profil przesłony może mieć wybarwienie naturalnego aluminium, złota oraz jasnego i ciemnego brązu, natomiast profile lakierowane występują w każdym kolorze z palety RAL. Dostępne na rynku technologie pozwalają także na uzyskanie ciekawych powierzchni profili: od matowej, błyszczącej i metalizowanej, po nawiązującą do odcienia i struktury drewna.

Wielkoformatowe przeszklenia jeszcze długo będą dominować w architekturze, wpływając nie tylko na estetykę nowo powstających obiektów, ale i na ich zapotrzebowanie energetyczne oraz komfort ich późniejszych użytkowników. Świadomość wyzwań jakie niesie ze sobą zastosowanie transparentnych fasad, staje się więc równie istotne, co zaawansowane technologie i indywidualne podejście do projektu.

źródło i zdjęcie: SAPA ALUMINIUM