PORTA otwiera nowoczesną fabrykę drzwi stalowych w Ełku

Dodano: poniedziałek, 11 lipca 2016 08:51

PORTA KMI POLAND - lider wśród polskich producentów drzwi – otwiera nowoczesną fabrykę skrzydeł i ościeżnic stalowych PORTA STEEL w Ełku. Nowy zakład jest wyposażony w autorski model linii produkcyjnej oraz jeden z najnowocześniejszych parków maszynowych w Europie.

Wciąż szukamy nowych rozwiązań, które udoskonalą nasze produkty. Nowy park maszynowy jest gwarantem najwyższej jakości produkowanych drzwi. Dzięki otwarciu PORTA STEEL uda się zrealizować także ważny cel biznesowy - nowa fabryka wzmocni naszą obecność na rynkach zagranicznych. Ponadto szacujemy, że uruchomienie nowego zakładu w Ełku przyniesie spółce w ciągu najbliższych 5 lat dodatkowe przychody na poziomie 100 milionów złotych, mówi Łukasz Luto, Wiceprezes Zarządu PORTA KMI POLAND.

Nowy zakład jest niezwykle istotny z punktu widzenia strategii firmy - fabryka daje wiele nowych rozwiązań produkcyjnych, a przy tym jest aktualnie największą inwestycją spółki, bowiem koszt PORTA STEEL szacuje się na 70 milionów złotych. W zakładzie produkowane są drzwi stalowe, które mogą konkurować pod względem jakości z międzynarodowymi liderami rynku. Już dzisiaj sprzedaż produktów spółki nie ogranicza się tylko do Polski. Firma eksportuje swoje produkty między innymi do Czech, Słowacji, Rosji, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Austrii, a nawet do Australii czy Nigerii. W 2015 roku PORTA osiągnęła w sprzedaży eksportowej obrót na poziomie 50 milionów złotych, co stanowiło ponad 15% udziału sprzedaży eksportowej w przychodach spółki. Nowa fabryka jeszcze bardziej wzmocni pozycję firmy na rynkach zagranicznych, głównie w Europie Zachodniej - w Niemczech i Austrii. Zakład pozwoli również na zwiększenie poziomu sprzedaży eksportowej poza rynkiem europejskim.

Wysoka jakość, wydajność, oraz ekologiczne rozwiązania - tak w skrócie można opisać fabrykę PORTA STEEL. Autorski model linii produkcyjnej stworzony przez specjalistów spółki i nowy park maszynowy dają ogromną elastyczność produkcji oraz wysoką jakość produktów. Zakład posiada w pełni automatyczny magazyn, który pomieści nawet 750 ton blachy. Nowoczesne maszyny o zaawansowanym stopniu zautomatyzowania w znaczący sposób przyspieszają tempo wytwarzania produktów.

W PORTA STEEL podczas jednej ośmiogodzinnej zmiany roboczej możliwe jest wyprodukowanie 450 ościeżnic oraz 300 skrzydeł drzwiowych. W praktyce oznacza to, że co minutę z linii produkcyjnej schodzi jedna ościeżnica, a co dwie minuty powstaje nowe skrzydło, mówi Jacek Myszukiewicz, Szef Zakładu PORTA KMI METAL.

Dzięki nowoczesnemu parkowi maszynowemu produkcja przebiega płynnie - drzwi i ościeżnice powstają na jednej, mierzącej 210 metrów linii produkcyjnej. Proces wytwarzania rozpoczyna się od pobrania formatki z automatycznego magazynu, następnie spawane są ościeżnice i klejone skrzydła, które dalej poprzez półtorakilometrowy transport podwieszany trafiają do lakierni, a finalnie do magazynu. Stamtąd drzwi transportowane są do punktów sprzedaży PORTA w Polsce oraz na świecie.

Dotychczas tradycyjne fabryki produkujące skrzydła i ościeżnice drzwiowe przede wszystkim stawiały na seryjność produkcji. Innowacyjne rozwiązania technologiczne w PORTA STEEL sprawiają, że każde kolejne produkowane skrzydło czy ościeżnica mogą być zupełnie inne od poprzedniego w zakresie wymiarów, zastosowanych rozwiązań technicznych czy koloru. Daje to możliwość zaawansowanej personalizacji produktu, niespotykanej w branży stolarki otworowej.

PORTA znajduje się w gronie nielicznych producentów europejskich, którzy potrafią kompleksowo obsłużyć klientów z sektora inwestycyjnego w zakresie stolarki drewnianej i stalowej. Nasza oferta skierowana do klientów inwestycyjnych będzie jeszcze bogatsza, ponieważ PORTA STEEL dodatkowo poszerzy portfolio produktowe firmy, szczególnie w zakresie zaawansowanych rozwiązań technicznych i użytkowych, mówi Łukasz Luto, Wiceprezes Zarządu PORTA KMI POLAND.

W fabryce zastosowano szereg proekologicznych rozwiązań. Dzięki maksymalnie efektywnemu wykorzystaniu surowców, zastąpieniu dokumentacji papierowej elektroniczną, a także znacznemu ograniczeniu zużycia zasobów, PORTA STEEL jest przyjazna środowisku naturalnemu.

źródło i zdjęcie: PORTA KMI POLAND