Znamy laureatów drugiej edycji konkursu PORTA BY ME

Dodano: poniedziałek, 21 marca 2016 08:49

Na początku marca, podczas arena DESIGN w Poznaniu, zostały ogłoszone wyniki konkursu dla młodych projektantów - PORTA BY ME 2016. W tym roku Porta KMI Poland zaprosiła designerów do stworzenia projektów pod hasłem "Ona i On", przedstawiających odmienności i podobieństwa w kontekście płci. Nagrodzone prace to "Drzwi do podziału", "Pas" oraz "Dla każdego". Łączna wartość nagród wyniosła 15 000 zł.

Idea konkursu PORTA BY ME jest odpowiedzią na zmieniający się w zawrotnym tempie świat oraz pojawiające się nowe potrzeby ludzi. Zaproponowany temat nawiązuje do problematyki spersonalizowanego projektowania.

Zależało nam, aby być bliżej użytkownika naszych drzwi. Chcemy, aby to on miał bezpośredni wpływ na końcowy efekt produktu. Jesteśmy otwarci na zmianę myślenia o projektowaniu drzwi dla indywidualnego odbiorcy. Taki konkurs to również doskonała szansa dla designerów, by zmierzyć się z projektem, który może zostać wdrożony do produkcji, mówi Artur Pęksyk, Szef Marketingu w Porta KMI Poland.

Prace były oceniane nie tylko pod względem realizacji tematu konkursowego, ale również w kontekście innowacyjności, funkcjonalności, estetyki, wzornictwa, doboru materiałów, sposobu umiejętnego zaprezentowania produktu oraz możliwości realizacji projektu. W Jury konkursu zasiedli: Marek Owsian, Hugon Kowalski, Paweł Grobelny, Beata Tylec oraz Agata Kulik-Pomorska.

Jury wybrało trzy projekty, które w największym stopniu spełniły konkursowe wymagania: "Drzwi do podziału" Agnieszki Jurczak z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach (I miejsce, nagroda 10 000 zł), "Pas" Weroniki Lebiedowskiej z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej (II miejsce, nagroda 3500 zł) oraz "Dla każdego" Urszuli Chomiak z Wydziału Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie (III miejsce, nagroda 1500 zł).

O zwycięstwie zadecydowała koncepcja, czyli trafność zrozumienia tematu. Interpretacje były bardzo różne ze względu na to, że został on dosyć szczegółowo sprecyzowany przez organizatora. Po burzliwej dyskusji zadecydowaliśmy przez głosowanie, że pierwszą nagrodę przyznamy projektowi "Drzwi do podziału", mówi Marek Owsian, przewodniczący Jury, Dziekan Wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

"Drzwi do podziału" to rozsuwane drzwi, które mogą posłużyć za ścianę dzielącą przestrzeń mieszkalną na dwie części. Według autorki projekt najlepiej opisują trzy słowa: prostota, funkcjonalność i wielozadaniowość.

Chciałam znaleźć najlepszą odpowiedź na zadany temat "Ona i On". W moim wieku wiele par dzieli wspólny pokój w mieszkaniach studenckich czy kawalerkach. Postanowiłam znaleźć proste rozwiązanie, które da możliwość odzyskania własnej, prywatnej przestrzeni, powiedziała Agnieszka Jurczak, zwyciężczyni konkursu.

źródło i zdjęcia: PORTA KMI POLAND