Zaawansowana technologia napylania powłok na szkło

Dodano: czwartek, 12 listopada 2015 12:07

Obecnie, istnieją dwie technologie nanoszenia powłok na szkło. Jedną z nich jest process pyrolityczny (on-line), gdzie powłoki napylane są podczas produkcji szkła float. Drugi proces zachodzi w próżni, już po procesie produkcji szkła (off-line), w urządzeniu magnetronowym (tzw. coater). W zasadzie druga z tych metod, w porównaniu do procesu pyrolitycznego, pozwala na wyprodukowanie bardziej różnorodnych powłok, które charakteryzują się dużo szerszym zakresem parametrów.

Do produkcji szkieł architektonicznych, Guardian wykorzystuje tylko metodę magnetronową (MSVD - Magnetron Sputter Vacuum Deposition). Proces ten zachodzi na poziomie cząsteczkowym i powłoki nanoszone w tej technologii tradycyjnie nazwane zostały miękkimi.

Guardian w procesie produkcyjnym wykorzystuje różne gazy takie jak argon, azot czy tlen, które reagują z innymi materiałami wykorzystywanymi w tej technologii tworząc cienkie metaliczne i dielektryczne warstwy napylane w różnej kolejności. Warstwy te w rezultacie zapewniają szeroki zakres oferowanych powłok i ich charakterystyk:

  • pozwalają osiągać bardzo wysokie oszczędności energii,
  • spełniają, a nawet przekraczają wymagania energetyczne lokalnych regulacji budowlanych,
  • zaspokajają różne wymagania estetyczne i projektowe,
  • zapewniają krótkie terminy dostaw szkła.

źródło i zdjęcia: Guardian Częstochowa Sp. z o.o.