Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie ze szkłem SunGuard SN 70/41 firmy Guardian

Dodano: piątek, 19 czerwca 2015 08:38

Przypominająca olbrzymie śmigło bryła i konstrukcja w perfekcyjny sposób łącząca surowy beton z lśniącymi taflami szkła - tak najprościej opisać można nowy gmach Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Wielofunkcyjny budynek główny nie tylko zachwyca oryginalnym wyglądem, ale również spełnia surowe wymagania budownictwa zrównoważonego. Duży wpływ na ostateczny efekt wizualny oraz na doskonałe parametry budynku miało szkło SunGuard SN 70/41 firmy Guardian, które wykorzystano na fasadzie muzeum.

Architektura najwyższych lotów

Nowy gmach Muzeum Lotnictwa Polskiego  w Krakowie to jeden z najciekawszych  i najbardziej innowacyjnych projektów architektonicznych ostatnich lat. Autorzy projektu: niemiecko – polski zespół Pysall.Ruge  Architekten oraz Bartłomiej Kisielewski (partner w biurze Horizone Studio), stojący za tą oryginalną koncepcją, stworzyli obiekt, który w perfekcyjny sposób łączy klimat dawnego lotniska z duchem nowoczesności. Budynek krakowskiego MLP składa się z trzech przeszklonych skrzydeł, a jego bryła z lotu ptaka przypomina potężne śmigło. Całość wykonana jest z surowego w odbiorze betonu i połyskującego w słońcu szkła, dzięki czemu obiekt harmonijnie wtapia się w otaczający go krajobraz. Wykorzystanie na fasadzie budynku szkła nie tylko dodało projektowi lekkości, ale także umożliwiło „otwarcie” obiektu w kierunku parku i pozwoliło na jeszcze lepsze wyeksponowanie zbiorów.

Nowy gmach muzeum, poza rozległą przestrzenią wystawową, mieści w sobie też obszerną bibliotekę, salę wykładową na 150 osób, restaurację i pomieszczenia administracyjne. Wszystkie wnętrza zaplanowane zostały w taki sposób, by zwiedzający mogli bez przeszkód podziwiać zgromadzone eksponaty. Warto podkreślić, że nowy gmach muzeum zyskał rozgłos i uznanie jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych. W 2009 roku architekci zostali zaproszeni na VII Międzynarodowe Biennale Architektury w Sao Paulo, gdzie prezentowali swoją koncepcję MLP. Kolejne prestiżowe wyróżnienia zostały przyznane już po ukończeniu inwestycji. Budynek Muzeum Lotnictwa Polskiego zdobył nagrodę im. J. Bogdanowskiego za najlepszy obiekt zrealizowany w Krakowie w 2010r., był też nominowany do najważniejszej europejskiej nagrody architektonicznej Mies van der Rohe Award 2011. Dodatkowo w 2012r. zdobył główną nagrodę Cemex Building Awards i został uznany za najlepszy budynek użyteczności publicznej na świecie wykonany z betonu architektonicznego. Budynek zwyciężył również w konkursie „Polska Pięknieje" w kategorii obiekt turystyczny.

Największy obiekt pasywny na świecie

Nowy gmach Muzeum Lotnictwa Polskiego to obiekt, który zasługuje na szczególne uznanie nie tylko z powodu oryginalnej bryły. Architekci dołożyli wszelkich starań, by wpisywał się on także w ekologiczne trendy i spełniał międzynarodowe standardy architektury pasywnej. Budynek  zaprojektowano zgodnie z zasadami budownictwa zrównoważonego i tzw. „potrójnej odpowiedzialności”. Myśleliśmy o czynnikach związanych z dobrym samopoczuciem osób przebywających w obiekcie (ilość światła naturalnego, jakość powietrza, jakość akustyczna) oraz ekonomiczność eksploatacji - mówi Bartłomiej Kisielewski, partner w biurze Horizone Studio. Rozwiązania dotyczące budownictwa zrównoważonego, zastosowane w obiekcie, zostały wyróżnione nagrodą główną PLGBC Green Building Awards 2010 dla najlepszego budynku zielonego w Polsce bez certyfikacji.

Podstawowym surowcem tworzącym fasadę budynku jest szkło i to właśnie ono miało ogromny wpływ na zachowanie zasad budownictwa zrównoważonego. Inwestor zdecydował się na wybór szkła SunGuard SN 70/41 (szkło bazowe float ExtraClear), które gwarantuje doskonałą przejrzystość, wysoką selektywność i termoizolacyjność. Szkło firmy Guardian polecane jest szczególnie do zastosowań w budynkach użyteczności publicznej i obiektach kulturalnych, dlatego też idealnie spełniło wymogi stawiane przez twórców nowego gmachu krakowskiego MLP.

SunGuard SN 70/41 charakteryzuje się wysoką ochroną przeciwsłoneczną, a jednocześnie przepuszcza optymalną ilość światła widzialnego, dzięki czemu zwiedzający muzeum mają zapewniony odpowiedni poziom jasności i komfort termiczny. Wielofunkcyjna powłoka ogranicza do minimum konieczność stosowania sztucznego oświetlenia, nie dopuszcza do przegrzewania się pomieszczeń w sezonie letnim i wychładzania wnętrz w okresie zimowym. Wszystko to sprawia, że budynek ma mniejsze zapotrzebowanie na prąd i bardzo korzystny bilans energetyczny. Z punktu widzenia osób odwiedzających muzeum ważny jest również fakt, że szkło SunGuard SN 70/41 cechuje się neutralnym kolorem odbicia i wysokim wskaźnikiem oddawania kolorów. Gwarantuje to, że podziwianie eksponatów zarówno wewnątrz budynku, jak i z zewnątrz nie będzie niczym ograniczone.

źródło i zdjęcie: GUARDIAN CZĘSTOCHOWA Sp. z o.o.

 

Powiązane artykuły

» Szkło Guardian® w alpejskim schronisku na Słowenii
» Firma Guardian dostarcza szkło Clarity™ na potrzeby wystawy egipskich eksponatów w Paryżu
» Zaawansowana technologia napylania powłok na szkło
» Technologia produkcji szkła float
» Konkurs Guardian Student Design Challenge 2016
» Biblioteka multimedialna Médiathèque Pierre Amalric d’Albi (Albi Médiathèque) z witrynami ze szkła Guardian Clarity™
» Szkło antyrefleksyjne Guardian Clarity™ zapewnia ochronę i nieskazitelnie czysty widok na bezcenne dzieła sztuki
» Nowoczesne biurowce przyjazne środowisku – szkło SunGuard® firmy Guardian w Pixel Allegro w Poznaniu
» Centrum Kultury Zamek w Poznaniu wybiera SunGuard SuperNeutral 62/34
» Recepta na upalne dni - wysokoselektywne szkło do ochrony przeciwsłonecznej SunGuard® SNX 50/23 firmy Guardian
» Guardian Industries Corp. rozbudowuje Centrum Naukowo-Technologiczne
» Szkło w służbie ekologii – produkty firmy Guardian, a Certyfikat BREEAM
» Filharmonia Kaszubska ze szkłem SunGuard SN 70/41 firmy Guardian
» Technologia w służbie architektury - Guardian udostępnia obiekty BIM
» Nagradzany biurowiec Ericpol Software Pool ze szkłem firmy Guardian
» Szkło SunGuard SuperNeutral firmy Guardian w najnowocześniejszych centrach hotelowo-konferencyjnych
» Program doboru szkła online od Guardian
» Zmiana nazw produktów Guardian
» Szkła z ochroną przeciwsłoneczną Guardian w budownictwie mieszkaniowym
» Światowy Dzień Ziemi w hucie szkła GUARDIAN Częstochowa
» Zaawansowane technologicznie szkło płaskie GUARDIAN Częstochowa