E-okna w służbie zrównoważonego komfortu

Dodano: poniedziałek, 01 grudnia 2014 05:00

Budynki samodzielnie kontrolujące mikroklimat w budynku to nieunikniona przyszłość. Okna aluminiowe Schüco AWS z okuciami mechatronicznymi TipTronic nie tylko w znaczący sposób poprawiają komfort użytkowania, lecz również pozwalają oszczędzać energię w inteligentny sposób.

Stolarka wyposażona w okucia z napędem elektrycznym jest obecnie najczęściej stosowana w miejscach, do których nie ma bezpośredniego dostępu, takie jak np. okna dachowe, wysoko zlokalizowane okna w salonach lub foyer, czy też naświetla wysokich okien. Automatyka znajduje również doskonałe zastosowanie w drzwiach przesuwnych, które w ostatnich latach stały się bardzo modne. Otwieranie i zamykanie nawet bardzo ciężkich skrzydeł jest wtedy realizowane za jednym przyciskiem palca. Zdalne sterowanie zapewnia wysoki komfort obsługi stolarki, jednak inteligentne okna oferują o wiele więcej.

Zautomatyzowane rozwiązania powłoki budynku mogą odegrać bardzo ważną rolę w podnoszeniu standardu energetycznego budynku. Ciepłe okna z linii Schüco AWS z okuciami mechatronicznymi Schüco TipTronic oferują całą gamę rozwiązań dla energooszczędnego budownictwa. Ukryte okucia i mechanizmy napędowe nie zaburzają przy tym estetyki okien.

Okna pełnią ważną rolę w zapewnieniu prawidłowej wymiany powietrza, a także utrzymaniu temperatury komfortu w pomieszczeniach. Dzięki sterowaniu centralnemu i wykorzystaniu czujników temperatury, stężenia CO2 czy zawilgocenia stolarka może realizować te zadania samodzielnie. W momencie podniesienia poziomu dwutlenku węgla w pomieszczeniu okna otwierają się samoczynnie, a gdy system zarejestruje na przykład spadek temperatury poniżej danego poziomu, sygnał z czujnika ulega przetworzeniu w polecenie zamknięcia.

W ten sam sposób system może reagować również na opady deszczu. W razie potrzeby poszczególnymi oknami i drzwiami przesuwnymi można sterować także decentralnie, za pomocą przycisku na klamce czy ścianie lub zdalnie, za pomocą pilota lub smartfonu. Jest to przydatne w sytuacji, gdy zachodzi na przykład potrzeba przewietrzenia sypialni tuż przed snem lub wywietrzenia łazienki po kąpieli.

Systemowe rozwiązania Schüco zostały zaprojektowane w sposób gwarantujący subtelny design stolarki, bez widocznych mechanizmów, które mogłyby zaburzać wygląd okien. Okucia Schüco TipTronic są całkowicie ukryte w profilu. Dzięki temu linia okna jest klarowna, bez zawiasów, ani innych widocznych elementów mechanizmu. Elegancko wyprofilowana klamka Schüco może być zaopatrzona w podświetlane przyciski funkcyjne z piktogramami które podnoszą atrakcyjność wizualną i ułatwiają obsługę okna w nocy.

E-okna Schüco gwarantują wszelkie niezbędne zabezpieczenia. Mogą być wyposażone w okucia chroniące przed włamaniem do klasy RC2, a także w specjalną listwę uniemożliwiającą przytrzaśnięcie ręki w momencie zamykania okna. W przypadku braku zasilania okno może być otwarte w tradycyjny sposób. Ze względu na swoje liczne zalety automatyka Schüco w połączeniu z ciepłymi oknami Schüco AWS to doskonałe rozwiązanie dla energooszczędnego, inteligentnego domu.

źródło i zdjęcie: Schüco