Rolety i markizy w pokoju do nauki

Dodano: środa, 08 października 2014 07:43

Aby uczniowie mieli jak najlepsze warunki do nauki, warto zadbać o stworzenie im przestrzeni, w której spokojnie będą mogły przyswajać wiedzę. Poza wyborem wygodnego biurka i krzesła, pamiętajmy też o zapewnieniu dostępu naturalnego światła, którego natężenie powinniśmy regulować. Najlepiej nadają się do tego rolety i markizy.

Sprzymierzeńcami, którzy pomogą nam "okiełznać" światło są rolety i markizy. Przy wyborze konkretnego rozwiązania należy wziąć pod uwagę to, jak skutecznie zatrzyma ono nagrzewanie się pomieszczenia. Jeśli pokój dziecięcy, w którym urządzamy kącik do nauki znajduje się na piętrze budynku, jest szczególnie narażony na kumulację ciepła. Gdy dodamy do tego osłony okienne, które tak jak np. rolety, emitują ciepło słoneczne do wewnątrz, przebywanie w pomieszczeniu w upalną pogodę może być bardzo męczące.

Alternatywą dla rolet są nowoczesne markizy. Absorbują one promieniowanie słoneczne już przed szybą, co sprawia, że wnętrza, w których je wykorzystano są skutecznie chronione przed nadmiernym nagrzewaniem.

Markizy mogą być stosowane w oknach pionowych, jak i dachowych. Są przezierne, dzięki czemu zasłonięte nimi okno zapewnia widok na otoczenie budynku, wyjaśnia Janusz Komurkiewicz, Dyrektor Marketingu firmy FAKRO, producenta okien dachowych i akcesoriów do okien. To nowatorski na polskim rynku wyrób, umożliwiający efektywną kontrolę światła słonecznego docierającego do pomieszczeń. Markizy mogą być montowane do nowych, jak i już istniejących okien, dodaje ekspert.

Miejsce do nauki powinno być zlokalizowane w pobliżu największego skupiska światła słonecznego. Jeśli biurko ustawimy z boku okna, przezierne markizy sprawią, że przestrzeń do nauki będzie odpowiednio doświetlona a jednocześnie dziecko nie będzie miało wrażenia, że przebywa w ciemnym pomieszczeniu. Jeśli nasz uczeń korzysta z komputera, nowoczesne osłony okienne wyeliminują problem szkodliwych dla oczu refleksów, pojawiających się na ekranie urządzenia, na które padają promienie światła.

Natężenie napływającego do wnętrza światła zmienia się w ciągu dnia. Podczas nieobecności domowników, przy zwiniętej osłonie okiennej może więc dojść do zbytniego nagrzania się pomieszczenia. Okna w pokoju dziecięcym możemy wyposażyć w markizy wykorzystujące automatyczny system inteligentnego sterowania.

Markiza VMZ Solar posiada system sterowania uruchamianego w zależności od stopnia nasłonecznienia. W przypadku dużej ilości promieni słonecznych markiza samoczynnie się rozsuwa, natomiast przy pochmurnej pogodzie, zwija się zwiększając napływ światła. Urządzanie zasilane jest energią słoneczną, nie wymaga więc podłączenia do sieci elektrycznej, mówi Dyrektor Marketingu firmy FAKRO.

Markizy skutecznie chronią również przed sztucznym światłem, płynącym np. z ulicznych latarni, dzięki czemu nie będzie ono rozpraszać dziecka podczas nauki, jak również nie zakłóci mu snu. Jeśli mały uczeń przyswaja wiedzę po zapadnięciu zmroku, trzeba pamiętać o zapewnieniu oświetlenia biurka. Najlepiej sprawdzi się tu lampa z ruchomym, regulowanym ramieniem i abażurem, co pozwoli na dopasowanie kierunku jej świecenia oraz osłonięcie żarówki.

Wykorzystujący zalety naturalnego światła pokój dziecięcy to komfortowa przestrzeń, w której nasza pociecha będzie się uczyć, bawić i odpoczywać. Zastosowanie markiz zapewni także ochronę przed insektami, dzięki czemu dziecko może czytać przy otwartym oknie i zapalonym świetle bez obaw o to, że do wnętrza dostaną się komary. Pełniące funkcję moskitiery nowoczesne osłony okienne umożliwią też wietrzenie pomieszczenia przy uchylonym oknie, co zapewni dostęp świeżego powietrza i, w efekcie, zdrowy mikroklimat w królestwie naszego malucha.

źródło i zdjęcie: FAKRO

Firma Fakro