Syntaxis Capital wspiera plan rozwoju Glass-Team

Dodano: piątek, 19 września 2014 08:58

Syntaxis Capital ("Syntaxis"), wiodący fundusz mezzanine działający na terenie Europy Środkowej, ogłosił inwestycję w Glass-Team ("Spółka"), producenta szkła ogniochronnego używanego w konstrukcji fasad, ścian wewnętrznych i zewnętrznych, a także oknach i drzwiach w budynkach komercyjnych oraz użyteczności publicznej. Kwota inwestycji Syntaxis wyniosła 15 milionów euro.

Spółka, która jest największym dostawcą szkła ogniochronnego w Polsce, powstała w 1992 roku. Od 2009 roku, Glass-Team zajmuje się wyłącznie opracowywaniem i produkcją szerokiej gamy produktów szkła ogniochronnego oferowanego pod marką "Polflam". Opierając się na własnych technologiach, doświadczeniu produkcyjnym oraz wysokim poziomie obsługi klientów, Glass-Team skutecznie konkuruje z zagranicznymi rywalami, za którymi stoją duże międzynarodowe koncerny i po kilku latach dynamicznego wzrostu został wyraźnym liderem na rynku polskim.

Popyt na szkło ogniochronne w Polsce powinien zwiększać się w kolejnych latach w tempie dwucyfrowym. Będzie to wynikiem rosnącej popularności szkła wśród architektów, jak również zmieniających się przepisów pożarowych, które wymuszają coraz powszechniejsze stosowanie szkła ogniochronnego w budynkach użyteczności publicznej i komercyjnych.

Dzięki osiągnięciom wewnętrznego działu badań i rozwoju, Glass-Team jest w stanie produkować w sposób efektywny kosztowo szkło ogniochronne, które spełnia najwyższe wymagania i specyfikacje techniczne. Uznanie dla zalet dostarczanego przez Spółkę produktu umożliwiło jej szybki wzrost oraz pozwoliło na poszerzenie asortymentu o coraz lepsze technologicznie rozwiązania, w tym system szkła ogniochronnego instalowanego bez użycia ram we wnętrzach budynku. Bazując na tych kompetencjach i przewagach konkurencyjnych, Zarząd planuje umocnić pozycję Spółki w Polsce oraz ekspansję na rynki Europy Zachodniej.

Syntaxis zainwestował 15 milionów euro w celu wsparcia planów rozwoju organicznego Spółki na nowe rynki. Dzięki swoim zdolnościom do generowania gotówki, Spółka będzie kontynuować inwestycje w badania i rozwój produktów, w celu utrzymania wiodącej pozycji na rynku szkła ogniochronnego.

Przemysław Szczepański, Partner w Syntaxis: Glass-Team zaimponował nam swoim nieprzerwanym, dwucyfrowym wzrostem niezależnie od cyklów rynkowych, co pozwoliło Spółce zdobyć pierwsze miejsce na polskim rynku w ciągu zaledwie kilku lat. Wierzymy, że marka Polflam będzie się dalej umacniać na rodzimym rynku i pozwoli Glass- Team z powodzeniem rozwijać się w krajach Unii Europejskiej.

Paweł Łakomy, Dyrektor w Syntaxis odpowiedzialny za inwestycje: Własna technologia Glass-Team, oparta o wypracowany przez lata know-how oraz szeroka gama produktowa, stanowią doskonałą platformę do dalszego wzrostu w obsługiwanym segmencie B2B i ekspansji geograficznej. Cieszymy się, że będziemy mogli wspierać zarząd Glass-Team w osiąganiu tych celów.

Wojciech Wilczak, Prezes Zarządu Glass-Team: Cieszymy się, że Syntaxis został naszym partnerem biznesowym. Zespół Syntaxis włożył wiele pracy w zrozumienie wszystkich aspektów rynku szkła ogniochronnego oraz jego uwarunkowań. Nasz nowy partner był w stanie zaproponować nam szyte na miarę finansowanie idealnie wpasowujące się w potrzeby Spółki.

Doradcami Syntaxis przy tej transakcji byli: kancelaria Dentons, odpowiedzialna za prawne due diligence oraz dokumentację transakcyjną oraz Deloitte, odpowiedzialny za finansowe, podatkowe oraz komercyjne due diligence. Doradcą finansowym Spółki był Capital One Advisers.

źródło i zdjęcie: Syntaxis Capital