Nowoczesna i skuteczna izolacja stolarki otworowej

Dodano: czwartek, 31 października 2013 10:03

Podczas długoletniej eksploatacji, okna narażone są na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. W nowoczesnym systemie montażu stolarki otworowej stosowane są specjalne rozwiązania, które pozwalają na zabezpieczenie połączenia okna z budynkiem w sposób zapewniający szczelność przez wiele lat. Skutecznie chronią one przed deszczem i wiatrem, zapobiegając wnikaniu wilgoci do wnętrza budynku.

Niedostatecznie uszczelnione połączenie okno-mur może generować znaczne straty energii cieplnej. Na skutek braku odpowiedniej izolacji połączenia, do budynku dostaje się zimne powietrze z zewnątrz, a jednocześnie następuje "ucieczka" ciepła. W efekcie spada komfort użytkowania wyposażonych w takie okna pomieszczeń, zwiększeniu ulegają natomiast koszty ogrzewania obiektu. Połączenie to jest niezwykle wrażliwym punktem, wymagającym skutecznej izolacji.

Nowoczesna i skuteczna izolacja

Przyczyną powstawania mostków termicznych w miejscu, gdzie okno łączy się z budynkiem najczęściej jest niewłaściwa instalacja stolarki otworowej. W celu zapewnienia skutecznej izolacji otworu okiennego, w nowoczesnym montażu stosuje się taśmy okienne.

Nawet okno najwyższej klasy nie będzie właściwie spełniać swojej funkcji, jeśli jego montaż nie zostanie odpowiednio przeprowadzony, tłumaczy Michał Michałowicz, ekspert z firmy AIB zajmującej się produkcją wysokiej jakości systemów izolacyjnych.

Opracowaliśmy nowoczesne rozwiązania w postaci folii okiennych, których stosowanie pozwala podnieść standard wykonanego montażu stolarki. Zapewnia to wieloletnie, bezproblemowe funkcjonowanie połączenia okno-mur, zabezpieczając je przed działaniem czynników zewnętrznych, zarówno jeśli chodzi o wpływy atmosferyczne z zewnątrz, jak i ewentualne zawilgocenie z wewnątrz pomieszczenia. Przy zastosowaniu odpowiedniej izolacji i ochrony warstwy cieplnej minimalizuje się również powstawanie mostków termicznych, podkreśla ekspert.

Trójwarstwowa ochrona

Taśmy okienne AIB wchodzą w skład systemu uszczelnień, który można dopasować do konstrukcji otworu okiennego. Całość systemu tworzą dwie grupy taśm: zewnętrzne i wewnętrzne. Izolację od strony pomieszczenia zapewniają taśmy paroszczelne. Stanowią one skuteczną barierę dla pary wodnej powstającej wewnątrz budynku, dzięki czemu chronią konstrukcję obiektu i znajdującą się pomiędzy taśmami izolację termiczną przed zawilgoceniem. Izolację zewnętrzną, która zabezpiecza połączenie okna lub drzwi z murem przed opadami deszczu, tworzą wodoszczelne taśmy paroprzepuszczalne lub rozprężne taśmy poliuretanowe. Warstwa środkowa uszczelnienia najczęściej wykonana jest z piany poliuretanowej.

Właściwy montaż

Aby taśmy skutecznie izolowały otwór okienny, muszą być odpowiednio zamontowane. Przy uszczelnianiu styku muru z oknem za pomocą tego rozwiązania, najlepiej kierować się wskazówkami producenta.

Taśma okienna powinna dobrze przylegać do uszczelnianej powierzchni, dlatego też musi być odpowiednio dobrana i przyklejona na całym obwodzie okna. Przy montażu ważne jest również to, żeby nie pomylić wewnętrznej taśmy paroszczelnej i zewnętrznej taśmy paroprzepuszczalnej, radzi Michałowicz.

Przeznaczony do uszczelnienia otwór okienny powinien być przed montażem zasadniczym odpowiednio przygotowany i dostosowany do zaplanowanego rodzaju prac montażowych. Zakres koniecznych prac przygotowawczych determinuje również rodzaj materiału budowlanego, w którym będzie wykonywany montaż.

Taśmy okienne spełniają istotną rolę w zabezpieczeniu izolacji termicznej budynku, a ich wykorzystanie dobrze wpisuje się w ideę montażu warstwowego. Jest to uniwersalne rozwiązanie, które można dopasować do wielu różnych konstrukcji budynków.

Dzięki zastosowaniu specjalnych włóknin, folie AIB można bezpośrednio tynkować. Podążając za nowymi trendami oraz wymaganiami rynku, uzupełniamy również ofertę o dodatkowy asortyment, w skład którego wchodzą m.in. folie butylowe, alu-butylowe, kleje, membrany EPDM czy wreszcie konsole firmy Knelsen, przy zastosowaniu których można wykonać montaż stolarki całkowicie w warstwie ocieplenia, co jeszcze dodatkowo podnosi walory termiczne połączenia, podsumowuje Michał Michałowicz.

Pamiętajmy, że rodzaje oraz jakość materiałów, z jakich produkowane są taśmy okienne, mają ogromny wpływ na zapewnienie skutecznej szczelności. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich systemów (np. systemu Integra firmy AIB), połączenie okna z budynkiem będzie w pełni odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych przez wiele lat.

źródło i zdjęcie: AIB

Firma Milewski