Drutex inwestuje w rozwiązania proekologiczne

Dodano: wtorek, 29 października 2013 09:53

Globalne procesy związane z oszczędnością energii, ekologią, wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii i jakością produktów coraz częściej mają decydujący wpływ na podejmowane przez klientów decyzje zakupowe. Znaczenie kwestii związanych z nowoczesnymi rozwiązaniami w zakresie uszczelniania, w tym przede wszystkim technologii sprzyjających środowisku, będzie rosło jeszcze dynamiczniej w przyszłości.

DRUTEX już dziś wychodzi naprzeciw potrzebom rynku i stosuje nowoczesne technologie  proekologiczne w swoich produktach będąc jednocześnie największym w Polsce odbiorcą bezrtęciowego szczeliwa IGK 130. Rynek mas uszczelniających i klejących do produkcji szyb zespolonych ulega w ostatnich kilku latach ciągłym przemianom. Te przemiany mają zasadniczy wpływ na przemysł przetwórstwa szkła i produkcji szyb zespolonych, a to z kolei w sposób pośredni wpływa na cały rynek okien i drzwi w Europie. Stąd, nie lada wyzwaniem jest tworzenie okien z komponentów sprzyjających poszanowaniu środowiska.

Bezrtęciowe szczeliwo IGK 130 – oferowane z płynnym lub gęstym (w postaci pasty) katalizatorem – nie straciło niczego ze swoich parametrów wytrzymałościowych i technicznych. Spełnia nie tylko podstawowe wymagania opisane normami EN 1279, czy CEKAL ale również pozytywnie przechodzi jeden z najtrudniejszych testów związanych z ekspozycją szczeliwa na UV, przeprowadzanym przez Instytut TNO. IGK 130 jest dwuskładnikową, niezawierającą rozpuszczalników masą uszczelniającą i klejącą, opracowaną specjalnie do uszczelniania i łączenia termoizolacyjnych szyb zespolonych  i w przypadku DRUTEX-u jest stosowany do szkła i ramek dystansowych.

Jego właściwości pozwalają zachować doskonałe parametry okna w zakresie energooszczędności i przyjazności dla środowiska. Dzięki temu okna DRUTEX-u są bezpieczne dla zdrowia i odpowiadają na wyzwania ekologii. Przy produkcji własnych szyb zespolonych i potencjale produkcyjnym pozwalającym na wytwarzanie 5000 okien dziennie, tego rodzaju polityka związana z eliminacją szkodliwej rtęci jest kwestią kluczową dla środowiska i zdrowia.

Dziś DRUTEX jest największym odbiorcą szczeliwa IGK 130, co potwierdza, że stolarka jest wysokiej jakości i nie zawiera szkodliwych dla zdrowia składników. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Instytut Metali Nieżelaznych w Gliwicach, IGK 130 wykazuje najniższą zawartość rtęci < 1 ppm (1ppm=1/106). W przypadku stosowania składnika IGK 130 w produktach DRUTEX-u eliminujemy w ten sposób substancje niebezpieczne, które generują dodatkowo ogromne koszty zdrowotne i środowiskowe związane ze skomplikowanym procesem utylizacji materiałów zawierających rtęć, mówi Bogdan Gierszewski, Dyrektor ds. produkcji DRUTEX S.A.

W 2009 r. koncern IGK wyprodukował  nowy typ szczeliwa poliuretanowego, które nie zawiera rtęci (tzw. bezrtęciowe) pod nazwą IGK 130.  Od samego początku DRUTEX korzysta z wdrożonej przez nas technologii uszczelniania bezrtęciowego, co oznacza, że okna firmy spełniają najbardziej rygorystyczne normy i są pozbawione zawartości tego niebezpiecznego pierwiastka. Cieszę się, że firma , taka jak  DRUTEX, a więc lider w branży stolarki w Europie, jest świadomy i wdraża rozwiązania proekologiczne. Wierzę, że podobnie jak systemy energooszczędne również stolarka ekologiczna będzie wyzwaniem przyszłości, a to oznacza, że DRUTEX w tym zakresie już ma przewagę, dodaje Szymon Nadzieja przedstawiciel dystrybutora firmy IGK

Materiał w 100% pierwotny jest wykorzystywany przez niewielu producentów profili okienno-drzwiowych. DRUTEX należy do wąskiej elity firm, które wytwarzają swoje produkty wyłącznie z materiału pierwotnego, w związku z czym profile PVC marki GL System są wysokiej jakości, trwałe, odporne na wypaczenia i zachowują ponadprzeciętne parametry w zakresie energooszczędności i bezpieczeństwa. Racjonalna gospodarka odpadami jest dla firmy priorytetem, ponieważ ma bezpośredni wpływ na jakość produktów. Dzięki temu dziś okna IGLO ENERGY wyróżniają się o 100% lepszy, współczynnikiem przenikalności cieplnej aniżeli wymaga tego rynek.

Dodatkowo, profile GL System są stabilizowane przyjaznymi środowisku związkami wapniowo-cynkowymi, dzięki czemu firma promuje zachowania proekologiczne. Najnowszy system DRUTEX-u okna IGLO ENERGY wyróżniają się przede wszystkim wysokim stopniem energooszczędności, estetyką i doskonalą funkcjonalnością. System wyznacza nowe standardy w zakresie efektywności energetycznej na światowym rynku stolarki. Zaawansowana technologia, związana z innowacyjnym systemem uszczelnienia ze spienionego EPDM,  umożliwiła osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła na poziomie zaledwie Uw=0,6 W/(m²K) , co czyni produkt niekwestionowanym liderem w zakresie energooszczędności.

Dzięki tak niskim parametrom okno jest idealnym rozwiązaniem również dla budynków pasywnych i energooszczędnych odpowiadających wymaganiom zrównoważonego budownictwa. Okno IGLO ENERGY to również inwestycja w ekologię. Wykonane z wysokiej jakości profile GL System – z materiału pierwotnego i bezrtęciowe to wyraz poszanowania środowiska. Wniosek jest taki, że nie trzeba iść na kompromis w zakresie ekologii i izolacji termicznej. IGLO ENERGY spełnia obydwie te cechy.

źródło i zdjęcie: Drutex

Firma Drutex