Co to jest ogród zimowy i z której strony świata go umieścić?

Dodano: poniedziałek, 28 października 2013 09:22

Ogród zimowy to szklany pokój dobudowany do domu, który zazwyczaj pełni funkcję dodatkowej przestrzeni mieszkalnej szczególnie w miesiącach letnich. Wybudowanie ogrodu zimowego jest stosunkowo oszczędnym i prostym sposobem na zwiększenie powierzchni mieszkalnej domu.

Ogród zimowy stanowi doskonałe przejście z domu na zewnątrz do ogrodu, w wielu domach staje się centralnym miejscem życia domowego.

Jeszcze do niedawna ogrody zimowe znane były przede wszystkim jako elementy architektoniczne pałaców czy willi. Jednakże obecnie pojawiają się one nie tylko przy luksusowych willach, ale także przy mniejszych i skromniejszych domach jednorodzinnych lub nawet jako zabudowy loggii w budownictwie wielorodzinnym.

Ogrody zimowe, oprócz tych czysto luksusowych, spełniają też wiele funkcji praktycznych. Przylegająca do ściany budynku przeszklona konstrukcja działa jak bufor cieplny - w zimie pozyskuje i magazynuje ciepło, w lecie natomiast nie dopuszcza do przegrzania budynku.

Stanowi dodatkową barierę przed wiatrem, deszczem, kurzem. Zwiększa również izolację akustyczną, wygłuszając dochodzące z zewnątrz hałasy. Dobudowany do budynku ogrzewany ogród to także świetny sposób na powiększenie przestrzeni mieszkalnej. A luksus? Za luksus niewątpliwie można uznać możliwość przebywania przez cały rok w pełnym roślin, nasłonecznionym pomieszczeniu.

Jaki ogród zimowy?

Decydując się na ogród zimowy, należy ściśle określić funkcje, jakie ma on spełniać. Od jego przeznaczenia zależy bowiem, z jakich materiałów powinien być wykonany, w jaki sposób połączyć go z budynkiem mieszkalnym.

Jeżeli ogród ma służyć tylko jako weranda, jako miejsce gdzie zimą przechowuje się delikatne rośliny, wystarczy zdecydować się na ogród nieogrzewany. Konstrukcja tego typu jest oddzielona od przestrzeni mieszkalnej, dlatego nie musi spełniać wygórowanych warunków dotyczących izolacyjności cieplnej. W związku z tym do budowy ogrodów nieogrzewanych stosuje się tzw. zimne profile (aluminiowe czy PVC), wystarczające jest także pojedyncze przeszklenie. Pomimo zastosowania materiałów "zimnych", temperatura w ogrodzie nieogrzewanym w zimie nie spada poniżej 0ºC, najczęściej utrzymuje się w granicach 5º -15ºC.

Natomiast, jeżeli ogród ma spełniać funkcje pomieszczenia całorocznego (salonu, jadalni, gabinetu) konieczne jest wybudowanie tzw. ogrodu ciepłego - ogrzewanego, w którym temperatura nie spada poniżej 10ºC i utrzymuje się na poziomie 15º - 20ºC.

Ponieważ ogród całoroczny stanowi integralną cześć powierzchni mieszkalnej, musi być zbudowany z materiałów charakteryzujących się niskim współczynnikiem przenikania ciepła, które nie spowodują strat ciepła. Szkielet ogrodów ogrzewanych wykonywany jest z izolowanych termicznie profili aluminiowych lub PVC. Jako przeszklenia w konstrukcjach tego typu najczęściej stosowane są szyby zespolone, wypełniane gazem szlachetnym, których współczynnik przenikania ciepła U nie przekracza 1,1 W(m²/K).

Z której strony świata?

Od przeznaczenia ogrodu zimowego powinna też być uzależniona jego lokalizacja. Co prawda można uznać, że niezależnie od stron świata najpiękniej i najpraktyczniej spełnia się oranżeria umieszczona na elewacji od strony ogrodu, z widokiem na tenże ogród, pełniąca funkcje pomostu pomiędzy wnętrzem domu a jego "zielonym" otoczeniem. Warto jednak przy tym pamiętać, że odpowiednie usytuowanie ogrodu względem stron świata ma ścisły związek z nasłonecznieniem tego pomieszczenia, co wpływa na panujące w nim warunki, ale także na ogólny bilans energetyczny budynku.

Przez cały rok najintensywniej nasłonecznione są ogrody usytuowane na ścianie południowej. Taka lokalizacja ogrodu w pełni wykorzystuje jego działanie jako bufora cieplnego, który przejmując energię słoneczną w zimie dogrzewa dom, natomiast w lecie nie dopuszcza do jego przegrzania.

Na całodzienne intensywne działanie słońca, zwłaszcza w lecie, są także wystawione ogrody zachodnie. Tego typu ogrody, posiadające dzięki znacznemu doświetleniu odpowiednie warunki do hodowli roślin ciepłolubnych i egzotycznych, doskonale pełnią rolę tradycyjnych oranżerii.

Ogrody wschodnie są mocno nasłonecznione tylko w godzinach porannych, natomiast po południu nie są już narażone na tak intensywne doświetlanie. Taki umiarkowany kontakt z bezpośrednim słońcem świetnie sprawdza się w ogrodach wykorzystywanych jako typowe pomieszczenie domowe, np. jako jadalnia czy salon.

Najsłabiej oświetlone są ogrody północne. Niewielka ilość docierającej do nich energii słonecznej nie ma wielkiego wpływu na bilans energetyczny budynku, nie zapewnia też dostatecznego doświetlenia roślinom egzotycznym. Trudno więc uznać, że spełniają one funkcje typowe dla ogrodów zimowych. Ze względu jednak na to, że północne oświetlenie jest bardzo równomierne i delikatne, ogrody te są niezastąpione jako pracownie plastyczne.

źródło i zdjęcie: BTM-Eurolinx

Firma BTM-Eurolinx