Okna drewniane montowane w systemie MOWO - krok po kroku

Dodano: piątek, 20 września 2013 07:39

MOWO (czyli montaż okna w ociepleniu) to nowy system osadzania okien i drzwi tarasowych w warstwie ocieplenia. Jest on przeznaczony przede wszystkim do budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Przedstawiamy najważniejsze etapy montażu w warstwie ocieplenia energooszczędnego okna tarasowego ze skrzydłem podnoszono-przesuwnym.

SOKÓŁKA OKNA I DRZWI SA jako pierwsza zaadaptowała system montażu MOWO do przesuwnych okien tarasowych z drewna.

Okna drewniane montowane w systemie MOWO - krok po kroku

Krok 1 Po sprawdzeniu czy wymiary okna i otwór w ścianie wzajemnie do siebie pasują, przygotowujemy nośne profile montażowe – przycinamy je na odpowiedni wymiar. Krok 2 Wiercimy otwory na wkręty (łączniki śrubowe). Mają one za zadanie utrzymać profil w wyznaczonym miejscu w czasie wiązania kleju (około 48 godzin).
Krok 3 Oczyszczamy powierzchnię muru z pyłów i nierówności, a następnie nanosimy na ścianę oraz profil specjalny środek gruntujący (zapewnia on dobre związanie kleju ze ścianą). Krok 4 Nakładamy na profil nośny dwie wstęgi kleju – każda około 20 mm od krawędzi (końcówka pistoletu przygotowana jest tak, aby wstęga miała kształt trójkąta 9 na 9 mm).
Krok 5 Po mocnym dociśnięciu profilu do muru, aby klej został równomiernie rozprowadzony, przykręcamy go. Zamontowane profile poziome i pionowe utworzą ramę wokół okna. Krok 6 Przyklejamy podokienny profil termoizolacyjny (wykonany z polistyrenu ekstrudowanego) do progu drewnianego okna tarasowego.
Krok 7 Przytwierdzamy samoprzylepną taśmę rozprężną (wypełnia przestrzeń pomiędzy ramą okna a profilem montażowym). Taśma stanowi wielowarstwową izolację termiczną i przeciwwilgociową – od wewnątrz jest paroszczelna, a od zewnątrz paroprzepuszczalna, ale zabezpiecza przed deszczem i wiatrem. Krok 8 Tak przygotowaną ościeżnicę okna tarasowego wstawiamy do przygotowanej ramy z profili nośnych, po czym sprawdzamy ustawienie jej w pionie.
Krok 9 Osadzamy okno w ścianie przykręcając ościeżnicę do profili nośnych za pomocą samowiercących wkrętów do drewna. Rozmieszczenie wkrętów powinno być zgodne z instrukcją producenta okna. Krok 10 Na profile nośne przyklejamy kolejne, z materiału termoizolacyjnego. Zapewnią one łatwe połączenie okna z systemem ocieplenia elewacji.
Krok 11 Aby ochronić przed wilgocią próg okna tarasowego wraz z drewnianą podwaliną naklejamy na nie od zewnątrz pas folii z tworzywa EPDM. Krok 12 Od wewnątrz próg okna zabezpieczamy samoprzylepną taśmą butylową. Przedtem należy koniecznie oczyścić posadzkę z pyłu, a następnie zagruntować, co zapewni szczelne przyleganie do niej taśmy.
Krok 13 Okno gotowe do użytku – jest ono solidnie osadzone w płaszczyźnie ocieplenia i uszczelnione.

Charakterystyka sytemu MOWO

MOWO (czyli montaż okna w ociepleniu) to nowy system osadzania okien i drzwi tarasowych w warstwie ocieplenia. Jest on przeznaczony przede wszystkim do budownictwa energooszczędnego i pasywnego.

Jego podstawowe elementy to: profile nośne i termoizolacyjne, taśma rozprężna, klej szybkowiążący, podkład gruntujący. Nie są potrzebne w nim metalowe kotwy i konsole, które stosuje się w standardowych rozwiązaniach. Zastąpiły je bowiem profile nośne z tworzywa. W ten sposób ograniczono powstawanie mostków cieplnych (metal dobrze przewodzi ciepło).

Jest to pierwszy na rynku certyfikowany kompletny system montażu w warstwie ocieplenia. Zapewnia on bowiem właściwy montaż, izolację termiczną oraz szczelność zgodną z wymaganiami budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Parametry systemu MOWO zostały potwierdzone przez Instytut IFT w Rosenheim (uznaną niemiecką placówkę badawczą).

Zalety systemu MOWO:

  • umożliwia w jednym etapie osadzenie okna i jego uszczelnienie. Dzięki temu prawie natychmiast po zakończeniu montażu możemy w pomieszczeniach prowadzić dalsze prace wykończeniowe;
  • gwarantuje mniejszą ucieczkę ciepła na styku okna ze ścianą. Dzięki właściwościom użytych materiałów nie następuje degradacja warstwy izolacji na styku okna ze ścianą;
  • ułatwia zamontowanie nawet dużych i ciężkich okien wysuniętych poza lico ściany murowanej w warstwie ocieplenia;
  • chroni przed hałasem dochodzącym z zewnątrz;
  • ułatwia w przyszłości wymianę okna bez zniszczenia warstwy ocieplenia;▪ producent systemu MOWO zapewnia nadzór nad projektem montażu, wsparcie techniczne oraz 5 lat gwarancji.

źródło i zdjęcia: SOKÓŁKA OKNA I DRZWI