Jak wyczyścić różnego rodzaju osłony okienne?

Dodano: poniedziałek, 08 kwietnia 2013 07:33

Najwyższa pora zabrać się za wiosenne porządki. Eksperci od aranżacji przestrzeni okiennych z Dormax Design radzą, jak wyczyścić różnego rodzaju osłony okienne?

Dawniej w polskich domach podczas wiosennych porządków wszyscy prali firany i zasłony. Był to praktycznie jedyny rodzaj dekoracji okiennych. Jednak z czasem hitem, który zagościł niemal w każdym polskim oknie, stały się żaluzje, a wkrótce potem popularność zyskały również rolety. Dziś do wyboru mamy cały wachlarz rozmaitych dekoracji okiennych - od rolet, verticali, żaluzji, praktycznych plis, po maty i oryginalne panele okienne. Oto kilka sposobów, jak skutecznie wyczyścić osłony okienne.

Co należy przygotować, by uporządkować okno?

Niezależnie od rodzaju osłon okiennych, przed rozpoczęciem czyszczenia, warto ocenić stan ich zabrudzenia. Jeśli są wyłącznie zakurzone, wystarczy przetarcie ich suchą szmatką. Jeżeli jednak są na nich plamy lub zacieki, bez wątpienia należy je w odpowiedni sposób wyczyścić, umyć lub uprać. Istotny jest nie tylko sposób czyszczenia, ale także odpowiednie środki myjące. W tym celu przydatne będą: płyn do mycia, bawełniane i flanelowe szmatki, ściereczki do kurzu, gąbka oraz środek nabłyszczający. Do czyszczenia żaluzji możemy użyć specjalnej szczoteczki. Składa się ona z 2 do 7 futrzanych wałeczków umieszczonych równolegle w odległości odpowiadającej standardowym odstępom piór żaluzji, co pozwala odkurzać jednocześnie kilka pasm, znacznie ułatwiając pracochłonną czynność. Można też zaopatrzyć się w specjalną końcówkę do odkurzacza lub przyrząd do czyszczenia żaluzji.

Wszelkie prace rozpoczynamy od dokładnego odkurzenia wszystkich elementów. W przeciwnym razie w trakcie czyszczenia na mokro będziemy rozmazywać nieusunięty kurz. Wskazany sposób czyszczenia zależy od materiału, z którego wykonane są nasze osłony.

Czyścimy żaluzje

Żaluzje z PVC i tworzyw sztucznych: Należy je czyścic letnią wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Przed przystąpieniem do mycia warto przetrzeć każde pióro z osobna ściereczką do kurzu. Po usunięciu wierzchniej warstwy kurzu należy usunąć z rolet wszelkie nieczystości i plamy. W tym celu przecieramy zwilżoną szmatką dokładnie każdy listek żaluzji, a następnie wycieramy do sucha. W przypadku mocno zabrudzonych żaluzji, można urządzić im kąpiel w letniej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu np. płynu do naczyń.

Wówczas przecieramy je gąbką z pianą, a po umyciu dokładnie osuszamy. Umycie żaluzji w wannie nie jest trudne, kłopot natomiast może sprawić ich zdemontowanie i ponowny montaż. Należy pamiętać o wyczyszczeniu elementów dodatkowych. Sznureczki do ściągania żaluzji „pierzemy”, pocierając gąbką ze spienionym płynem do naczyń, proszkiem do prania lub odrobiną wybielacza (jeśli oczywiście są w kolorze białym).

Żaluzje aluminiowe: zgodnie z zaleceniami ekspertów Dormax Design, żaluzje odkurzamy i polerujemy flanelową szmatką (aluminium matowieje pod wpływem wilgoci).

Żaluzje drewniane: najlepiej czyścić na sucho, używając szmatki oraz środka nabłyszczającego typu Pronto. Jeśli natomiast żaluzje długo nie były odkurzane, są zapewne bardzo zabrudzone i przetarcie na sucho nie wystarczy. Wówczas do ich czyszczenia należy użyć letniej wody z dodatkiem płynu do mycia drewna. Na początku żaluzje przecieramy, każdą z osobna wilgotną szmatką, a następnie osuszamy. Na końcu można delikatnie spryskać żaluzje środkiem do nabłyszczania powierzchni drewnianych np. Pronto w spray'u i przetrzeć suchą szmatką, Jeżeli istnieje taka możliwość, warto ułatwić sobie pracę, zdejmując żaluzje z okna. Wówczas można oczyścić je nie tylko wygodniej i szybciej, ale i dokładniej.

źródło i zdjęcie: Dormax Design