Jubileusz firmy MS więcej niż OKNA

Dodano: czwartek, 21 marca 2013 08:14

MS więcej niż OKNA obchodzi w tym roku jubileusz. Już od dwóch dekad firma produkuje stolarkę otworową. Co się zmieniło w ciągu tych 20 lat?

Zaczęło się od produkcji okien w 1993 r. Z biegiem lat zakres oferowanych produktów i usług znacząco się rozszerzył. Dziś MS to rzeczywiście "więcej niż OKNA". Samodzielna spółka zmieniła się w grupę zrzeszającą 3 wyspecjalizowane, efektywnie zarządzane według najlepszych standardów firmy z całkowicie polskim kapitałem.

MS Pomorska Fabryka Okien wytwarza okna PVC - flagowy produkt Grupy MS. Tutaj powstaje również ślusarka aluminiowa oraz wyroby z kamieni naturalnych - parapety, schody i blaty kuchenne. Drugie przedsiębiorstwo to MS Okna i Drzwi. Odpowiada za produkty drewniane - towar eksportowy, w 90% trafiający na rynki zagraniczne. Najmłodsza ze spółek-sióstr to Projekt +2000. Firma pozyskuje z Borów Tucholskich najlepszy surowiec do produkcji okien drewnianych. Łącznie, w 5 rozlokowanych na Pomorzu zakładach, Grupa zatrudnia ponad 500 pracowników.

20 letnia działalność MS więcej niż OKNA to również historia zmian technologicznych. Branża stolarki otworowej jest niezwykle innowacyjna. Żeby utrzymać przewagę nad konkurencją założyliśmy własną komórkę badawczo-rozwojową, komentuje Artur Głuszcz, ekspert związany z firmą MS więcej niż OKNA od 1994 roku. Przez lata opatentowaliśmy wiele autorskich rozwiązań. Dzięki nim udało nam się zmniejszyć przenikalność okien do Uw= 0,8 W/m2K. Z naszych domów ucieka dziś 2,5-krotnie mniej ciepła niż dawniej.

Sukcesy na tym polu to również zasługa mądrego doboru partnerów i ciągłych inwestycji w rozwój produktu. Inżynierowie i technologowie Grupy MS współpracują z najważniejszymi ośrodkami naukowymi w branży - Instytutem Techniki Budowlanej, Instytutem Szkła i Ceramiki, Polskim Instytutem Budownictwa Pasywnego czy Instytutem Badań nad Stolarką Otworową w Rosenheim. Ważnym trendem w działalności Grupy jest zwiększenie w ostatnich latach udziału w rynkach eksportowych. Lista zagranicznych odbiorców MS więcej niż OKNA ciągle rośnie. Są na niej Stany Zjednoczone, Kanada oraz przeważająca część krajów Europy Zachodniej. W ostatnich latach na znaczeniu zyskuje również południe kontynentu. Za granicę trafia obecnie 30% okien PVC i 90% produktów drewnianych firmy. Dzięki nowym rynkom zbytu, nie straszne jej spowolnienie w rodzimym sektorze budowlanym - eksport pozwala skutecznie kompensować zmiany w kraju.

Jakie będzie następne 20 lat? Coraz aktywniej działamy za granicą, stale ulepszamy nasze okna i stawiamy na energooszczędne rozwiązania, dodaje Artur Głuszcz. Robimy więc wszystko, żeby kolejne dwie dekady były jeszcze lepsze. Biorąc pod uwagę trendy rynkowe, rosnące znaczenie ekologii w produkcji i sukcesy polskich producentów stolarki na zagranicznych rynkach, są duże szanse, że rzeczywiście tak się stanie.

źródło i zdjęcie: MS więcej niż OKNA