Szczelność i wentylacja w stolarce okiennej

Dodano: piątek, 30 listopada 2012 11:10

Nowoczesne budownictwo charakteryzuje się wzrostem szczelności stolarki budowlanej, co pozwala na obniżenie strat energii cieplnej i w efekcie, na zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku. W przypadku stolarki okiennej, mającej wysokie współczynniki izolacyjności cieplnej i akustycznej, istotne jest również zapewnienie odpowiedniej wentylacji pomieszczeń.

Izolacyjność termiczna i akustyczna

Stolarka okienna bardzo rozwinęła się w ciągu ostatnich lat - zastosowanie nowoczesnych technologii umożliwiło znaczne podniesienie parametrów izolacyjności termicznej i akustycznej okien. Producenci wprowadzają konkretne rozwiązania konstrukcyjne poprawiające termoizolacyjność stolarki - jednym z głównych kierunków działania jest tu poszerzanie profilu okiennego, co z kolei umożliwia tworzenie okien wielokomorowych

6-komorowa konstrukcja i szerokość profilu wynosząca 92 mm to stosowane przez nas rozwiązania, które pozwalają na uzyskanie współczynnika ciepła dla okna referencyjne na poziomie Uw= 0,72 W/m2K, mówi Artur Głuszcz, Dyrektor ds. Produkcji w firmie MS więcej niż OKNA, producenta stolarki okiennej i drzwiowej. Takie okna mogą być również stosowane w coraz bardziej popularnym w naszym kraju budownictwie pasywnym. Szerokie profile okienne dają też możliwość zastosowania grubszych zestawów szyb o szerokości nawet do 60 mm, np. przeciwwłamaniowych czy dźwiękochłonnych, zachowując bardzo dobrą izolacyjność termiczną, dodaje Artur Głuszcz.

Wentylacja pod kontrolą

Współcześnie stosowane szczelne okna, nie sprzyjają swobodnej wymianie powietrza w pomieszczeniach. Dlatego też, dla utrzymania właściwej cyrkulacji powietrza, kluczowy jest odpowiedni system wentylacji. Niekontrolowany napływ powietrza generuje jednak duże straty ciepła i wysokie wydatki na ogrzewanie. Istotnymi z tego punktu widzenia rozwiązaniami konstrukcyjnymi są automatyczne nawiewniki sterujące dopływem powietrza do pomieszczeń. Takie nawiewniki można znaleźć np. w stolarce okiennej firmy FAKRO, producenta okien dachowych.

Stosowany w naszych oknach automatyczny nawiewnik, niezależnie od różnicy ciśnień oraz wielkości podmuchu wiatru, zawsze wpuszcza do pomieszczenia optymalną ilość powietrza. Chroni przed wychłodzeniem pomieszczenia, co wydatnie zmniejsza koszty ogrzewania, mówi Janusz Komurkiewicz, Dyrektor Marketingu FAKRO. Dodatkowo, w oknie można zamontować nawiewnik higrosterowany, w którym przepływ powietrza uzależniony jest od wilgotności względnej panującej  w danym pomieszczeniu. Gdy poziom wilgotności we wnętrzu rośnie, nawiewnik higrosterowany automatycznie zwiększa napływ świeżego powietrza, dodaje Janusz Komurkiewicz.

Na możliwości wentylacyjne stolarki okiennej ma również wpływ rodzaj stosowanych w oknach okuć. Na rynku dostępne są okucia, które pozwalają na wietrzenie szczelinowe.

Stosowane przez nas rozwiązania dają możliwość odsunięcia skrzydła okiennego od ramy o ok. 6 mm, co powoduje, że zużyte, nagrzane powietrze uchodzi górą, a świeże powietrze napływa dołem i równomiernie rozchodzi się po całym pomieszczeniu, tłumaczy Janusz Grześkowiak, szef działu doradztwa technicznego firmy Winkhaus, producenta okuć do okien z drewna i PCW. Jest to energooszczędny i efektywny, a do tego bezpieczny sposób wietrzenia - okno w tej pozycji spełnia wymagania podwyższonej odporności na włamanie do klasy 2 wg normy ENV 1627-1630. Z kolei konstrukcja okucia z zawiasami ukrytymi pod przylgą skrzydła sprawia, że zawias nie przerywa uszczelki wewnętrznej skrzydła, co ma wpływ na zwiększoną szczelność okna, dodaje Janusz Grześkowiak. Nowoczesne okucia, wyposażone w montowane w luzie wrębowym zawiasy, które są niewidoczne, mogą być stosowane do wszystkich kolorów i faktur stolarki okiennej.

Solidny montaż

Wymierny wpływ na parametry techniczne stolarki okiennej ma sposób jej montażu - nawet najbardziej zaawansowane technologicznie produkty nie osiągną wskaźników deklarowanych przez producenta, jeśli będą niewłaściwie zamontowane. Solidny montaż zapewnia eliminację mostków termicznych oraz długotrwałą eksploatację stolarki okiennej.

Prawidłowa instalacja okna nieznacznie zwiększa koszty samego montażu (ok. 15%), co w skali całej inwestycji stanowi niewielki promil, mówi Paweł Wróblewski, Dyrektor Związku Polskie Okna i Drzwi, zrzeszającego producentów, dystrybutorów i dostawców stolarki budowlanej w Polsce Wybranie drogi "na skróty", prowadzi do niewielkich oszczędności przy montażu, a w dłuższej perspektywie powoduje zwiększenie wydatków na ogrzewanie oraz stwarza ryzyko wystąpienia zawilgocenia izolacji i pojawienia się zagrzybienia, dodaje Paweł Wróblewski.

W celu propagowania poprawnego montażu okien, Związek Polskie Okna i Drzwi, we współpracy ze środowiskiem montażystów, dostawców i producentów stolarki okiennej pracuje nad ustaleniem powszechnie akceptowanych zasad prawidłowej instalacji okien, w oparciu o istniejącą instrukcję nr 421 Instytutu Stolarki Budowlanej.

Dostępne rozwiązania konstrukcyjne umożliwiają uzyskanie wysokich parametrów izolacyjności cieplnej i akustycznej stolarki okiennej oraz zapewnienie właściwej wentylacji. Na osiągnięcie tych parametrów ma jednak wpływ to, w jaki sposób montowane jest okno. Z tego względu, montaż stolarki okiennej należy traktować jako długoterminową inwestycję, która - wykonana poprawnie - w dłuższej perspektywie czasu przyniesie korzyści i oszczędności dla użytkownika.

źródło: Polskie Okna i Drzwi - Związek Producentów, Dostawców i Dystrybutorów
zdjęcie: FAKRO