Szyba jako skuteczny czujnik alarmowy

Dodano: poniedziałek, 03 września 2012 13:36

Z policyjnych statystyk wynika, że ponad 80% włamań następuje po sforsowaniu okien. Dlatego wymagają one największej uwagi przy tworzeniu systemu zabezpieczeń. Ponieważ szyba jest elementem najsłabszym, okno pokonywane jest przez jej wybicie i obrócenie klamki.

Firma GLASSOLUTIONS Saint-Gobain oferuje unikalne rozwiązanie w postaci alarmu ukrytego w szkle. Pętla alarmowa SGG Securit Alarm zamienia szybę w skuteczny czujnik alarmowy. Dzięki umieszczeniu jej na hartowanej szybie intruzi zostaną odstraszani zanim wejdą do pomieszczeń.

W stolarce znajdującej się na parterze najczęściej stosowane są zestawy szyb antywłamaniowych w klasach P4. Przez dłuższy czas stawiają one opór próbom naruszenia za pomocą narzędzi. Warto jednak pamiętać, że nawet one nie stanowią przeszkody nie do przebycia. Włamywacze zyskują czas potrzebny na niezakłócone forsowanie szyby wybierając dobrze ukryte okna na tyłach budynku lub przeszklone drzwi tarasowe od strony ogrodu. Ich działaniom może dodatkowo sprzyjać odosobnione położenie budynku czy okres wakacyjny.

Warto zatem wzbogacić zabezpieczenia mechaniczne o innowacyjny system alarmowy w postaci obwodu elektrycznego, umieszczonego w dyskretny sposób na szybie. W przypadku stłuczenia hartowanej szyby obwód zostaje przerwany i następuje uruchomienie alarmu. SGG Securit Alarm podłączyć można do każdego systemu alarmowego, rezygnując ze standardowych czujek.

Szyba jako skuteczny czujnik alarmowy

Odpowiednie zestawy szybowe czy antywłamaniowe okucia są barierą, której przełamanie może być w pewnych sytuacjach kwestią czasu i sprzyjających okoliczności. Szyby o klasie antywłamaniowej P4 są w stanie wytrzymać kilka uderzeń pięciokilogramowym młotem, jednak ich funkcją jest przede wszystkim opóźnianie włamania.

SGG Securit Alarm łączy własności hartowanej szyby antywłamaniowej z elektronicznym alarmem. Na hartowane szkło SGG SECURIT w dowolnym pakiecie szybowym nadrukowywany jest techniką sitodruku metalowy obwód, podłączany do zasilania i alarmu. W przypadku rozbicia takiej szyby, bez względu na miejsce uderzenia, rozpada się ona równomiernie na drobne, nieostre kawałki. Wynikiem tego jest przerwanie obwodu i natychmiastowe uruchomienie alarmu.

Zaletą takiego rozwiązania, w porównaniu do wewnętrznych czujników alarmowych, jest sygnalizowanie zdarzenia jeszcze przed wejściem włamywacza do budynku. SGG Securit Alarm w postaci szyby laminowanej może zastąpić kraty, okiennice czy wewnętrzne czujniki ruchu. Jest wówczas podwójnie funkcjonalnym elementem zabezpieczenia domu.

Szyba jako skuteczny czujnik alarmowy - SGG Securit Alarm - GLASSOLUTIONS Saint-GobainEstetyka rozwiązania SGG Securit Alarm sprawia, że jego istnienie jest niemal niedostrzegalne. Obwód umieszczany jest w jednym z narożników okna i w żaden sposób nie ogranicza widoczności. Małe rozmiary i kształt przypominający zwykły znak graficzny sprawiają, że niedoświadczony włamywacz nawet nie będzie świadomy istnienia zabezpieczenia.

Sensory SGG Securit Alarm, w przeciwieństwie do tradycyjnych, pasywnych czujników zbicia szyby, reagują jedynie na rzeczywiste próby włamania. Wyeliminowana jest możliwość uruchomienia alarmu pod wpływem wibracji wywołanych ruchem ulicznym lub przez domowe zwierzęta. Dzięki całkowitemu zespoleniu ze szkłem niemożliwy jest jego demontaż. Położenie obwodu pomiędzy szybami lub pod warstwami folii PVB w przypadku pojedynczej szyby zapobiega jego uszkodzeniu.

Oferowana pętla alarmowa pozwala na wykorzystywanie szyb jako skutecznych czujników alarmowych nawet w obiektach o podwyższonym standardzie zabezpieczeń, jak sklepy jubilerskie, komisariaty policji czy nawet banki. Mimo miniaturowej formy i wysokiej estetyki rozwiązania, SGG Securit Alarm posiada bowiem profesjonalną klasę zabezpieczenia SA3.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy GLASSOLUTIONS Saint-Gobain, która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcia: GLASSOLUTIONS Saint-Gobain