Jak ograniczyć nadmierny hałas miejskiej ulicy?

Dodano: poniedziałek, 27 sierpnia 2012 14:25

Mieszkanie w mieście łączy się z pewnymi utrudnieniami, wśród których jednym z częściej wymienianych jest hałas. Sposobem na wyeliminowanie tego problemu jest dobór właściwych okien. Jedną z ciekawszych ofert rynkowych dysponuje austriacka firma Internorm.

Mieszkanie w centrum dużej metropolii, wbrew przemijającej podobno powoli modzie na wyprowadzki na obrzeża miast, ma mnóstwo zalet. Dzięki takiej lokalizacji można korzystać z dziesiątek atrakcji, których próżno szukać na peryferiach, nie skazując się jednocześnie na długie i męczące dojazdy do pracy. W trosce o komfort przebywania w mieszkaniu warto zastanowić się jak ograniczyć nadmierny hałas miejskiej ulicy.

Aby skutecznie opanować dochodzący z zewnątrz zgiełk należy najpierw poznać natężenie niechcianych dźwięków i nauczyć się obliczać pożądany poziom izolacji akustycznej przegrody, czyli w tym przypadku okna. W celu zbadania poziomu dochodzącego z zewnątrz hałasu należy zlecić przeprowadzenie specjalistycznych badań. Szacowanie jego natężenia w przybliżeniu może się zakończyć źle ulokowanymi pieniędzmi w nieodpowiednie okna.

W większości przypadków można przyjąć, że poziom hałasu dochodzącego z ulicy nie przekracza 90 dB. Jest to już bardzo głośny dźwięk, spotykany na bardzo ruchliwych ulicach w centrach dużych miast. Dla porównania odgłos młota pneumatycznego to zaledwie o 10 dB więcej.

Kiedy znamy już natężenie hałasu z ulicy, trzeba zdecydować jaki poziom dźwięku akceptowalny jest w pomieszczeniach. Według obowiązującej obecnie normy w ciągu dnia nie powinien on przekraczać 40 dB, a w nocy 30 dB. Są to wartości odpowiadające cichej rozmowie i tykaniu zegara.

Poziom pożądanej przez nas izolacji akustycznej to różnica pomiędzy zewnętrznym poziomem hałasu, a wartością przez nas akceptowaną. Należy tu jeszcze doliczyć tak zwaną poprawkę obiektowo-montażową, która może się wahać od 2 do 9 dB. Przy założeniu, że hałas z ulicy oscyluje w granicach 75 dB, odjęciu od tej wartości pożądanego przez nas hałasu w pomieszczeniu na średnim poziomie 35 dB i dodaniu uśrednionej poprawki montażowej na poziomie 5 dB otrzymujemy pożądany przez nas poziom izolacji akustycznej okna wynoszący 45 dB.

Izolacyjność akustyczna na poziomie 45 dB jest bardzo wysoką wartością. Firma Internorm ma w swojej ofercie okna spełniające tak wygórowane wymagania. Można tu polecić modele HV240 oraz KV240. Dzięki wbudowanej pomiędzy szybami żaluzji, oprócz izolacji akustycznej zapewniają też ochronę przed słońcem, zaglądaniem z zewnątrz i ciepłem.

Okno HV 240 firmy Internorm Okno KV 240 firmy Internorm

Bardzo ekologicznym i oszczędnym rozwiązaniem jest wbudowany w okna moduł fotowoltaiczny zasilający zdalnie sterowaną żaluzję. Potrzebną izolacyjność akustyczną zapewnia technologia Fix-o-Round, polegająca na zamocowaniu szyb na całym obwodzie, wzdłuż wszystkich krawędzi. Gwarantem prawidłowego działania okien o wysokiej izolacji akustycznej jest ich prawidłowy montaż.

Do problemu ograniczenia nadmiernego hałasu miejskiej ulicy należy podejść kompleksowo. Tak właśnie podchodzi do niego firma Internorm, zapewniając klientowi profesjonalną obsługę na każdym etapie transakcji, również w zakresie opieki posprzedażowej. Ocena hałasu "na ucho", a następnie wybranie przypadkowego producenta może w efekcie przynieść rozczarowanie i sprawić, że w mieszkaniu nadal jest głośno jak w fabrycznej hali, i to mimo poniesienia dużych kosztów.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy Internorm, która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcia: Internorm

Firma Internorm