Rodzaje szyb a strony świata

Dodano: piątek, 24 sierpnia 2012 11:14

Obecnie coraz więcej uwagi poświęca się możliwościom wykorzystywania energii odnawialnej. Tak jest również w architekturze. Dobrane zależnie od stron świata zestawy szybowe zapewnią jednocześnie izolacyjność termiczną i optymalną przepuszczalność energii słonecznej.

Aby dom był w pełni ekologiczny i niskoenergetyczny, warto przed podjęciem decyzji o umiejscowieniu okien przeanalizować jego projekt z perspektywy słońca. Uwzględnienie w oknach różnych rodzajów szyb w zależności od stron świata pozwoli ograniczyć zużycie energii cieplnej i jednocześnie mieć dodatkowe zyski ciepła z energii słonecznej.

Najcieplej od strony południowej

Najbardziej nasłoneczniona i najcieplejsza jest strona południowa. Dlatego na elewacji zwróconej w tym kierunku warto zaplanować najwięcej przeszkleń. Zastosowanie w nich nowoczesnych szyb CLIMATOP LUX o współczynniku Ug = 0,6 W/m²K pozwoli zyskać ze słońca najwięcej energii. Rozwiązanie to łączy funkcje pozyskiwania i magazynowania energii cieplnej z promieni słonecznych oraz optymalnego doświetlania wnętrz.

Nawet w pochmurne zimowe dni szyby CLIMATOP LUX pozwolą na maksymalne przenikanie światła do wnętrza i zatrzymywanie energii cieplnej w budynku. Dzieje się tak dzięki doskonałemu współczynnikowi przepuszczalności światła LT = 73%. Umożliwia to docieplenie pomieszczeń zimą, gdy słońce świeci nisko nad horyzontem. Latem, kiedy kąt padania promieni jest większy, warto chronić okna przed nadmiarem słońca za pomocą zadaszeń lub balkonów. Zabezpieczy to przed przegrzewaniem pomieszczeń.

Najchłodniej od strony północnej

Przeszklenie z niskoemisyjną powłoką Planitherm One - GLASSOLUTIONS Saint-GobainBez wątpienia najmniej nasłonecznią częścią budynku jest strona północna. Jest często zacieniona i narażona na nadmierne wychłodzenie. Aby ograniczyć straty ciepła, warto zastosować tu mniejsze powierzchnie okien. Szyby w nich powinny mieć bardzo dobre parametry izolacyjności cieplnej, jak na przykład CLIMATOP 0,4.

Rozwiązanie o najniższym współczynniku dla szyb dwukomorowych Ug = 0,4 W/m²K stanowi idealną barierę dla ucieczki ciepła. Doskonałe właściwości zapewnia niskoemisyjna powłoka Planitherm One oraz wypełnienie komór kryptonem. Dostępne są też pakiety o parametrach termoizolacyjnych zbliżonych do muru. Przykładem jest szyba Climatop One o współczynniku Ug = 0,3 W/m²K. Tym samym okna nie muszą już być słabym punktem w powłoce budynku, lecz podwójnie funkcjonalnym elementem.

Dużo światła od wschodu i zachodu

Okna wychodzące na stronę wschodnią lub zachodnią przyjmują latem maksimum energii słonecznej. Rano i wieczorem słońce znajduje się nisko nad horyzontem, więc otwory okienne i balkonowe należy wyposażyć w szyby z odpowiednią ochroną przeciwsłoneczną. Zmniejszy to możliwość przegrzewania i oślepiania. Ma to szczególne znaczenie dla elewacji zachodnich. W porze maksymalnego nasłonecznienia, a więc po południu, temperatura zewnętrzna bywa stosunkowo wysoka i samo otwarcie okien nie wpływa na jej obniżenie wewnątrz. Do elewacji południowych, wschodnich i zachodnich znakomicie nadaje się szyba typu CLIMAPLUS 4S.

Podsumowując, na standard energetyczny domu mają wpływ nie tylko odpowiednio ocieplone ściany, lecz także rozwiązania pozwalające zużytkować ekologiczną energię z otoczenia. Dzięki kompleksowemu spojrzeniu na projekt z uwzględnieniem orientacji stolarki okiennej względem stron świata straty wynikające z utraty ciepła można zmniejszyć nawet o 25%. Wpływa się tym samym na osiągnięcie możliwie najlepszego bilansu energetycznego, czyli różnicę pomiędzy zyskami (Solar Factor g - współczynnik całkowitej przepuszczalności energii słonecznej) i stratami ciepła (Ug - współczynnik przenikania). Zagadnienie "rodzaje szyb a strony świata" może być więc bardzo istotne.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy GLASSOLUTIONS Saint-Gobain, która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcia: GLASSOLUTIONS Saint-Gobain