Okna bezpieczne dla najmłodszych

Dodano: czwartek, 23 sierpnia 2012 11:02

Wyobraźnia dzieci oraz ich potrzeba ciągłego ruchu sprawiają, że maluchy często są narażone na niebezpieczeństwo. Ważną rolę pełni tu odpowiednio dobrana stolarka okienna. Rozwiązania z oferty firmy Winkhaus pomogą zatroszczyć się o najmłodszych.

Obsługa tradycyjnych okien nie sprawia już problemu nawet dzieciom. Warto zabezpieczyć je w taki sposób, by dzieci nie mogły ich samodzielnie otworzyć. Firma Winkhaus oferuje praktyczne rozwiązania, które znajdą zastosowanie nie tylko w domach i mieszkaniach prywatnych, ale także w szkołach, przedszkolach oraz żłobkach.

Bezpieczne okno z okuciem Tilt First

Winkhaus - okno z okuciem Tilt FirstActivPilot w wersji Tilt First to okucie, które powoduje, że po przekręceniu klamki do pozycji poziomej skrzydło nie otwiera się na oścież (jak w oknie standardowym), lecz uchyla. By otworzyć okno, klamkę należy obrócić do pozycji pionowej. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, czy zamiana kolejności otwierania okna będzie stanowić wystarczającą przeszkodę dla naszych pociech, możemy wyposażyć je w dodatkowe zabezpieczenie w postaci specjalnej klamki, która blokowana jest za pomocą wkładki z kluczykiem. Dzięki takiemu rozwiązaniu okno można bez problemu uchylić i zamknąć, a otworzymy je dopiero po przekręceniu kluczyka, mówi Janusz Grześkowiak, szef działu doradztwa technicznego firmy Winkhaus.

Przy zamawianiu nowych okien u producenta nie będą potrzebne żadne dodatkowe modyfikacje stolarki. Okucie Tilt First firmy Winkhaus pasuje do wszystkich popularnych systemów profili. Od okuć standardowych różni się jedynie 3 elementami, zatem modernizacja już posiadanego okna także jest możliwa.

Funkcjonalne i nowatorskie okucie activPilot Comfort PADK

Innym rozwiązaniem, które warto wybrać na etapie budowy domu, jest activPilot Comfort PADK. Zastosowanie tego okucia powoduje, że po przekręceniu klamki do pozycji poziomej następuje uchył skrzydła, podobnie jak w okuciu Tilt First. Obrót klamki o 90° w górę uruchamia jednak tutaj całkiem nową funkcję bezpiecznego wietrzenia pomieszczeń - powstaje około sześciomilimetrowa szczelina na całym obwodzie skrzydła.

To efektywny i bezpieczny sposób wietrzenia, ponieważ okno pozostawione w tej pozycji spełnia podwyższone wymagania odporności na włamanie w klasie 1 lub 2. Takie wietrzenie jest także bezpieczne dla najmłodszych dzieci. Aby otworzyć okno na całą szerokość, trzeba ponownie obrócić klamkę do pozycji poziomej. Dla całkowitej pewności można dołożyć do tego okucia klamkę z kluczykiem.

Przeznaczona do samodzielnego montażu klamka z kluczykiem

Winkhaus - klamka Hoppe z kluczykiemWinkhaus rekomenduje atestowaną klamkę Secu100. Jej montaż jest banalnie prosty - polega na przykręceniu dwóch wkrętów, więc możemy wykonać go samodzielnie. Do otwarcia okna konieczne jest odblokowanie klamki kluczykiem. Przekręcenie kluczyka powoduje wysunięcie bębenka, który umożliwia ruch klamki. Dla dorosłych obsługa klamki Secu100 nie będzie stanowić problemu, jednak najmłodsi domownicy nie odryglują samodzielnie okna, wyjaśnia Janusz Grześkowiak.

Klamka z kluczykiem daje możliwość zaryglowania okna również w pozycji uchyłu skrzydła. Dzięki temu możemy wietrzyć pokój dziecka bez obawy, że maluch ulegnie wypadkowi. Ponadto okno otworzy jedynie osoba posiadająca kluczyk.

Zamek okienny lub blokada pod klamkę

Zamek okienny FSV to zabezpieczenie, które za pomocą specjalnego kluczyka blokuje otwarcie skrzydła. Funkcja uchylenia okna zostaje przy tym zachowana. Po zaryglowaniu zamka dziecko nie będzie mogło samodzielnie otworzyć okna. Zamek jest dostępny jako element dodatkowy, niezależny od zamontowanego w oknie okucia. Stolarkę okienną można więc doposażyć w każdej chwili, niezależnie od posiadanego systemu okuć.

Interesującym zabezpieczeniem jest blokada KISI firmy Hoppe, montowana pod cokołem klamki. Po jej zainstalowaniu ruch klamką możliwy jest tylko wówczas, gdy jednocześnie wciskamy wypusty u góry i na dole blokady. Do otwarcia okna konieczne jest zatem użycie obu rąk.

Produkty firmy Winkhaus sprawiają, że dom można wyposażyć w okna bezpieczne dla najmłodszych mieszkańców. Dostępne rozwiązania można stosować bez względu na to, na którym piętrze znajduje się dziecięcy pokój.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy Winkhaus, która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcia: Winkhaus

Firma Winkhaus