Niebanalne zastosowania Schüco

Dodano: piątek, 03 sierpnia 2012 11:48

Zwarta, przeszklona bryła budynku jest punktem wyjścia dla projektów wielu domów jednorodzinnych. Ambitne wyzwanie stanowił dla architektów dom jednorodzinny znajdujący się na przedmieściach niemieckiego miasta Falkenberg w Górnej Bawarii. Zastosowane tam innowacyjne rozwiązania firmy Schüco wykorzystują odnawialne źródła energii.

Fasadę od strony północnej cechuje zamknięty charakter. Jedynym źródłem naturalnego światła są pasma okienne na pierwszym piętrze i przeszklona strefa wejścia na poziomie parteru. Od południowej, nasłonecznionej strony budynku powłoka została w pełni przeszklona, w celu zapewnienia szerokiego widoku na zielone otoczenie. Do realizacji projektu użyto aluminiowych systemów drzwiowych i fasadowych o wysokiej izolacyjności cieplnej.

Światło i przestrzeń

Plan parteru został pozbawiony wszelkich podziałów - strefy holu, kuchni, jadalni i pokoju dziennego przenikają się płynnie ze sobą. Schody na wyższe piętro prowadzą do czytelni, skąd można przejść do pomieszczeń sypialnych i zabudowanego, wysuniętego tarasu, który zacienia wnętrza na parterze. Fasada południowa z wielkowymiarowymi przeszkleniami sięgającymi od podłogi do stropu dostarcza szerokiego widoku na naturalny krajobraz. Wymagało to od projektantów zastosowania wysoko termoizolowanych systemów, które ograniczą straty energii, a przy tym pozwolą zachować transparentny charakter powłoki.

Doskonale w tej roli sprawdziły się aluminiowe drzwi podnośno-przesuwnych Schüco ASS 70.HI (HI - High Insulated), które oprócz walorów funkcjonalnych i estetycznych, wyróżnia doskonały współczynnik przenikania ciepła na poziomie Ud < 1,3 W/m2K. Mechanizm pozwala na łatwe i bezgłośne przesuwanie skrzydeł w kierunku równoległym. W celu zwiększenia emisji światła do wnętrza, moduły drzwiowe zostały zwieńczone stałymi naświetlami w tym samym systemie.

Pomimo lekkiego i przestrzennego wyglądu, konstrukcje okienno-drzwiowe spełniają najsurowsze niemieckie wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej przeszklonych przegród. Natomiast niewielką powierzchnię przeszkleń od zimnej strony północnej zrealizowano w systemie fasadowym FW 50+.HI o niskim współczynniku przenikania ciepła (HI - high insulated). Moduły okienne i fasadowe zostały od zewnątrz zlicowane, dzięki czemu od strony wewnętrznej uzyskano widok niezakłócony podziałami ram. Pozwoliło to zwiększyć ilość światła trafiającego do pomieszczeń i kreować przestrzenny klimat wnętrza.

źródło i zdjęcie: Schüco