Inwestycja w energooszczędne okna

Dodano: czwartek, 02 sierpnia 2012 09:58

Punktem szczególnie newralgicznym pod względem efektywności energetycznej przeciętnego budynku są niewątpliwie okna. Średnio potrafi uciekać przez nie nawet do około 25-30 procent energii. Dlatego warto zdecydować się na rozwiązania energooszczędne.

Okna energooszczędne - co to właściwie znaczy?

Zanim dokonamy wyboru energooszczędnych okien, warto poznać kryteria, którymi powinniśmy się kierować przy zakupie. Izolacyjność cieplna przegród (czyli między innymi okien) wyrażana jest w budownictwie tzw. współczynnikiem U (w przypadku okien Uw, od angielskiego słowa window), wyrażanym w jednostkach W/m2K. Odnosi się on do ilości ciepła przenikającej w ciągu godziny przez metr kwadratowy przegrody przy jednym stopniu celsjusza różnicy temperatur pomiędzy jej wewnętrzną a zewnętrzną stroną.  Im współczynnik Uw jest niższy, tym lepsza jest efektywność energetyczna przegrody, czyli mniej ciepła ucieka z budynku. Obecnie szczytowym osiągnięciem w dziedzinie produkcji okien energooszczędnych są tak zwane okna pasywne. O ile za okna energooszczędne możemy uznać takie, w których współczynnik Uw wynosi poniżej 1 W/m2k, w przypadku okien pasywnych wartości te spadają odpowiednio poniżej 0,8W/m2K  i 0,85W/m2k  (dla okien zabudowanych).


Jak dokonać właściwego wyboru okien?

Na szczęście, jak zostało wyjaśnione powyżej, kryteria, które muszą spełnić okna by zyskać miano energooszczędnych bądź pasywnych są całkiem klarowne. Sprawdzaniem czy dany produkt owe wymagania spełnia zajmują się wyspecjalizowane instytucje, na czele z najbardziej prestiżową z nich, czyli Instytutem Budownictwa Pasywnego w Darmstadt, w Niemczech. Osoby zainteresowane oszczędnościami płynącymi z zastosowania tego typu okien powinny bacznie się przyjrzeć ofercie austriackiej firmy Internorm. Współczynnik przenikania ciepła wymagany dla okien energooszczędnych jest u tego producenta standardem - we wszystkich oknach w ofercie utrzymuje się on na poziomie poniżej 0,8 W/m2K. Co więcej, aż 9 spośród produktów firmy posiada certyfikaty wspomnianego Instytutu.

Model HF200, najnowszy produkt z katalogu Internorm, doskonale ilustruje jak wyśrubowane wymagania spełniają zestawy okienne austriackiego producenta. To drewniane okno z nakładką aluminiową (dzięki której okno jest bardziej odporne na warunki atmosferyczne) w zależności od potrzeb możemy zamówić w wersji energooszczędnej oraz pasywnej o izolacyjności cieplnej wynoszącej Uw=0,69W/m2k. Tak dobry wynik możliwy jest dzięki zastosowaniu seryjnie potrójnej szyby SOLAR+, wysoce wydajnej pianki termoizolacyjnej i technologii oszklenia, I-TEC, polegającej na sklejeniu szyby z ramą okienną na całym jej obwodzie, co dodatkowo poprawia izolację.

Doskonałe parametry techniczne nie oznaczają bynajmniej, że design schodzi na dalszy plan. Dzięki całkowicie ukrytym okuciom, ukrytemu systemowi odprowadzania wody i skrzydłu pozbawionemu listwy przyszybowej, okno zachowuje nowoczesny, niczym niezmącony kształt, który z pewnością przypadnie do gustu zwolennikom minimalizmu. Co więcej, austriacka firma pozwala nam na niemal nieograniczoną swobodę w kwestii doboru kolorów i kształtów, jakie przyjmą nasze wymarzone okna (istnieje nawet możliwość zamówienia wersji z kolorowymi szybami dekoracyjnymi, czy ornamentami).

źródło i zdjęcia: Internorm

Firma Internorm