Nowe gatunki drewna do produkcji profili okiennych

Dodano: środa, 01 sierpnia 2012 14:30

Firma DLH Poland wprowadziła do oferty dwa nowe gatunki o ciężarze właściwym przekraczającym 600 kg/m³. Jest to odpowiedź na wzrost wymagań co do jakości i wytrzymałości surowca przeznaczonego na okienne profile.

Przy wytwarzaniu ram okiennych duże znaczenie ma gęstość stosowanego drewna. Do niedawna do produkcji okien drewnianych w Polsce używano prawie wyłącznie miejscowych gatunków drewna o ciężarze właściwym 350-400 kg/m³. Spośród gatunków egzotycznych dostępne było drewno meranti.

Kantówka meranti - DLH PolandZachodnioeuropejskie trendy oraz rosnąca świadomość indywidualnych odbiorców wymuszają wprowadzenie do produkcji stolarki okiennej nowych standardów jakościowych. Firma DLH Poland, będąca liderem w zakresie importu surowca egzotycznego, poszerzyła swoją ofertę o nowe gatunki drewna do produkcji profili okiennych. Jest to mahoń afrykański oraz meranti/gerutu, których gęstość przekracza 600 kg/m³. Aktualnie, łącznie z dębem, w ofercie znajdują się więc już trzy rodzaje drewna spełniające wysokie kryteria gęstości.

W Europie nastąpił duży wzrost wymagań względem wytrzymałości drewna konstrukcyjnego stosowanego do produkcji okien. W Holandii i Belgii stosowanie kantówki o gęstości 600 kg/m³ jest standardem. W myśl obowiązujących tam przepisów okno uważane jest za część konstrukcyjną budynku.

Kantówka dąb - DLH PolandDo niedawna w Polsce wybór kantówki klejonej o tak wysokich parametrach sprowadzał się do dębu oraz selekcjonowania z typowej kantówki meranti o gęstości 450 kg/m³. Teraz nowe trendy przenikają także na polski rynek. Pytania klientów o jakość drewna wymuszają na producentach stosowanie coraz wytrzymalszych surowców.

Aby zaspokoić rosnące potrzeby odbiorców zarówno polskich, jak i zagranicznych, firma DLH Poland dostarcza szlachetne gatunki klejonego drewna do produkcji profili okiennych o gęstości przekraczającej 600 kg/m³.

Jednym z kryteriów oceny parametrów drewna przeznaczonego do produkcji stolarki otworowej jest jego gęstość To właśnie od niej zależą takie czynniki jak wytrzymałość mechaniczna (trwałość) i parametry techniczne. Zastosowanie klejonki o gęstości 600 kg/m³ daje możliwość wstawiania ciężkich, grubych, ciepłych i antywłamaniowych pakietów szybowych. Gwarantuje to stabilność i sztywność profilu, a także pewniejsze montowanie okuć. Doskonale w takich realizacjach sprawdza się drewno egzotyczne, ze względu na zwiększoną twardość, naturalne olejki w porównaniu do gatunków krajowych. Dlatego też oferta DLH Poland została poszerzona o dwa nowe gatunki drewna egzotycznego - mahoń afrykański i meranti/gerutu, mówi Maciej Mazur, product manager w firmie DLH Poland.

Kantówka o masie 600 kg/m³ w ofercie DLH Poland

  • Mahoń afrykański
    Kantówka mahoń afrykański - DLH PolandDrewno tego gatunku jest trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz korozję biologiczną. Pozyskiwana kantówka jest jednorodna kolorystycznie, praktycznie czterostronnie czysta i bez żadnych wad. Słoje mają układ potocznie nazywany "pasiakiem". O wyjątkowości tego drewna świadczy łatwość z jaką uzyskuje się elementy o długości nawet do 4,2 m. To rozmiar praktycznie niemożliwy do pozyskania z żadnego innego gatunku. Mahoń afrykański jest doskonały do produkcji okien ekskluzywnych i wielkowymiarowych.
  • Meranti / Gerutu
    Gatunek ten o klasie odporności 2-3 jest jednym z najpopularniejszych egzotycznych surowców do produkcji okien. Drewno meranti/gerutu jest gęste, zwarte i jednorodne kolorystycznie. Pozbawione jest wielu cech typowych dla meranti w niższych klasach jakości. Jasny i stonowany kolor pozwala na uzyskanie dowolnej barwy z szerokiej gamy odcieni farb wodnych, w szczególności jasnych.
  • Dąb
    Wśród dostępnych rodzajów kantówek dąb jest gatunkiem najbardziej cenionym. Pozyskiwany  jest na terenach Europy Wschodniej oraz na kontynencie amerykańskim. Jest to gatunek drewna do produkcji profili okiennych szczególnie polecany do stosowania w obiektach zabytkowych oraz stylizowanych dworkach. Dąb spełnia wymóg gestości 600 kg/m³ z nawiązką i mimo wymagającej obróbki jest gatunkiem szeroko rozpoznawalnym i chętnie stosowanym.

źródło i zdjęcia: DLH Poland