FAKRO sponsoruje Międzynarodowy Plener Malarski w Starym Sączu

Dodano: poniedziałek, 23 lipca 2012 08:27

Po raz kolejny sądecka firma FAKRO jest mecenasem odbywającego się corocznie malarskiego pleneru. Inspirację dla prac stanowić będzie kultura i krajobraz Sądecczyzny. W nawiązaniu do głównego sponsora pleneru nie zabraknie "malowania światłem".

W Starym Sączu od siedmiu lat organizowane jest Sympozjum Kultur Lokalnych. W ramach tej imprezy odbywa się doroczne spotkanie artystów z różnych zakątków świata. Tym razem do grodu św. Kingi przyjechali artyści z Białorusi, Chin, Hiszpanii, Japonii, Portugalii, Włoch i Polski. Spotkanie artystów uroczyście zainaugurowano w niedzielę 15 lipca 2012 r.

Międzynarodowy Plener Malarski sponsorowany przez FAKROFAKRO jako producent okien dachowych w naturalny sposób kojarzy się z poddaszem pełnym słonecznego światła. To światło wydobywa przecież całą paletę kolorów i odcienie wszystkich barw. Dla artysty staje się więc narzędziem pracy, pozwalającym tworzyć i wyrażać swoje uczucia i emocje. To właśnie światło okazało się elementem łączącym pozornie dwa odmienne światy, artystów i producenta okien dachowych. Pomysł ”malowania światłem” artyści uznali za niezwykle inspirujący, mówił dyrektor marketingu FAKRO Polska - Janusz Komurkiewicz.

Jest jeszcze jeden związany z FAKRO akcent malarskiego pleneru w Starym Sączu. Do grona artystów "malujących światłem" należy Sabina Sujew z działu eksportu FAKRO, absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Okna dachowe niemal od zawsze towarzyszą artystom, którzy swoje pracownie bardzo często lokują na poddaszach. Z dachowych okien pracowni malarskich rozproszone dzienne światło rozlewa się jak woda po obrazach. Wydobywa ich kolor, odbija się od przedmiotów i określa wrażenie koloru, mówi Sabina Sujew.

Zajęciom towarzyszą otwarte sympozja kultur lokalnych z udziałem doktora Władysława Serwatowskiego, wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz profesor Luisy Soares de Oliveira z Portugalii z Akademii Sztuk Pięknych w Lizbonie. Międzynarodowy Plener Malarski potrwa do 28 lipca 2012 r.

Dzieło pleneru malarskiego - fot. FAKROOtwarte dla publiczności spotkania będą próbą odpowiedzi na pytania czym dla artystów jest kultura lokalna, ludowa, regionalna, w jakim środowisku kulturowym mieszkamy, wyjaśnia Sabina Sujew z firmy FAKRO. Zastanowimy się także jakie elementy kultury lokalnej pamiętamy z lat dziecinnych? W jakim stopniu kultura ludowa wpływa na nasze życie, a może na artystyczną twórczość? Czy wartości kultury lokalnej, z którymi spotkaliśmy się kiedyś pozostawiły w nas jakiś ślad?

Uczestnicy VII Międzynarodowego Pleneru Malarskiego w Starym Sączu odwiedzili hale produkcyjne FAKRO. Nie kryli wrażenia, jakie podczas zwiedzania zakładu zrobiło na nich technologiczne zaawansowanie przedsiębiorstwa. Szczególne uznanie wyrazili dla prezentacji najnowszych produktów FAKRO z wykorzystaniem techniki projekcji trójwymiarowej.

Namalowane podczas pleneru prace w sierpniu udostępnione będą do oglądania w Galerii "Pod piątką" w Starym Sączu. Uroczysty wernisaż z udziałem wszystkich artystów odbędzie się 28 lipca 2012 r.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy FAKRO, która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcia: FAKRO

Firma Fakro