Dom podczas wakacyjnego wyjazdu

Dodano: wtorek, 03 lipca 2012 13:56

Niewystarczająco zabezpieczając dom lub mieszkanie często ułatwia się intruzom włamanie w celu dokonania kradzieży. Wakacyjna aktywność złodziei jest nawet kilkakrotnie większa. Ponad połowa Polaków zdaje sobie sprawę, że ich mieszkania nie są wystarczająco chronione.

Mimo świadomości istnienia braków w zabezpieczeniu miejsca zamieszkania oraz wyższego zagrożenia ze strony włamywaczy, aż 67% osób nie planuje przed wakacyjnym wyjazdem wzmocnienia ochrony domu. Tymczasem odpowiednie zamki w drzwiach, trudne do sforsowania okna i rozwiązania symulujące obecność mieszkańców zniechęcą niejednego intruza.

Pusty dom podczas wakacyjnego wyjazdu

Myśląc o bezpieczeństwie własnych czterech kątów większość osób korzysta z oferty firm ubezpieczeniowych. Nie należy jednak poprzestawać na podpisaniu z taką firmą umowy. Nawet najlepsza polisa nie zagwarantuje odszkodowania, jeśli dodatkowo nie zamontujemy bezpiecznych drzwi, zamków czy okien.

Drzwi antywłamaniowe mają kilka klas atestów, z których najsilniejsze powinny wytrzymać próby sforsowania z użyciem różnych narzędzi przez 30-40 minut. To wystarczająco długo, by zniechęcić nawet wyjątkowo cierpliwego intruza. Również zamki mają różne atesty, które warto brać pod uwagę. Podstawą może być tutaj minimum 100 tys. unikalnych kombinacji klucza. Najlepiej zamontować kilka zamków, co skutecznie utrudni złodziejowi wkroczenie do wnętrza.

Jak informują policyjne statystyki, 80% włamań dokonywanych jest przez okna. Dlatego zabezpieczenie mieszkania pod tym kątem jest szczególnie istotne. Do wyboru są okna antywłamaniowe lub okna z elementami antywłamaniowymi. Warto upewnić się czy mają odpowiednie certyfikaty. Produkty należące do pierwszego typy powinny posiadać jeden atest oznaczający, że całe okno jest antywłamaniowe. Okna drugiego rodzaju muszą mieć kilka atestów, osobno dla poszczególnych elementów - ram, okuć i przeszkleń. Przydatnym dodatkiem do takich okien będą odpowiednio dobrane rolety lub okiennice.

Symulowanie obecności w czasie wakacyjnego wyjazdu

Inteligentne systemy zarządzania budynkiem pomagają symulować obecność domowników. Warto zainteresować się takimi rozwiązaniami, ponieważ zmniejszają one ryzyko włamania i pozwalają na uzyskanie lepszych warunków ubezpieczenia. "Na przykład AVIVA przyznaje dodatkową zniżkę osobom, które zainstalowały w swoim domu system Fibaro", mówi Joanna Ossowska, marketing manager Fibar Group. Firma ta jest producentem bezprzewodowego systemu inteligencji budynków Fibaro.

Dzięki inteligentnemu systemowi nie trzeba już zdawać się wyłącznie na automatyczne włączniki świateł, które potencjalny złodziej łatwo rozpozna. "Inteligentnym domem możemy sterować z każdego miejsca na świecie za pośrednictwem komputera lub telefonu. Dzięki temu możemy na odległość uruchamiać nie tylko światło, ale też podnosić i opuszczać rolety, włączać muzykę czy telewizor. Zupełnie tak, jakbyśmy cały czas byli na miejscu. Jeśli zintegrujemy go z systemem kamer, będziemy też mogli na bieżąco sprawdzać, co dzieje się w domu i wokół niego i również na tej podstawie uruchamiać określone urządzenia", przekonuje Joanna Ossowska z Fibaro.

System można skonfigurować tak, by w konkretny sposób reagował na warunki zewnętrzne. Na przykład kiedy czujniki przekażą do centrali informację o tym, że ktoś porusza się w ogrodzie, zostaną uruchomione zaprogramowane działania. System może nie tylko włączyć oświetlenie zewnętrzne, ale również uruchomić podlewanie ogrodu, oferując intruzowi niespodziewany prysznic.

W trakcie wakacyjnego wyjazdu polecane jest również zastosowanie tradycyjnego i sprawdzonego sposobu zabezpieczenia mieszkania lub domu. Broniący swojego terytorium pies bywa dla złodzieja zaporą nie do przejścia. Chronić może również sąsiad poprzez opróżnianie skrzynki na listy i zabieranie z wycieraczki ulotek i reklam. Dom i jego otoczenie sprawia wówczas wrażenie nieustannie zamieszkiwanego.

źródło: informacja prasowa