Zabudowany taras czyli współczesny ganek

Dodano: piątek, 29 czerwca 2012 14:22

Dobrze wykonana konstrukcja przeszklonego tarasu jest nie do przecenienia. Niesie ze sobą same korzyści. Podczas mrozów osłania drzwi wejściowe od wiatru i zmniejsza różnicę temperatur między wnętrzem a otoczeniem. Latem zabudowa zapewnia cień i chłód.

Dawniej ganki były budowane głównie przy szlacheckich dworkach. Pomysł zadaszenia i osłonięcia drzwi wejściowych szybko się jednak upowszechnił. Współczesny ganek to przeszklony, zabudowany taras, który bez względu na porę roku jest bardzo funkcjonalny. Przestrzeń tę użytkować można niezależnie od warunków pogodowych.

Zabudowa murowana czy drewniana?

Różne rodzaje zabudów, począwszy od zwykłego zadaszenia nad wejściem, po konstrukcje całkowicie osłaniające front domu, mają swoje zalety i wady. Zróżnicowane są też materiały, które wykorzystuje się do ich konstruowania.

Drewniane werandy zwykle dobrze komponują się jedynie z domami z drewna. Podobnie jak w przypadku wiatrołapów murowanych, należy takie pomieszczenie ocieplić. Nieocieplony i nieogrzewany wiatrołap narażony jest na zawilgocenie i zagrzybienie. Warto pamiętać, że każdy dobudowany element powinien komponować się z bryłą domu.

Z kolei przeszkloną konstrukcję, wykonaną z lekkich i wytrzymałych profili aluminiowych można dostosować do każdego typu architektury. Dzięki wykorzystaniu szkła energooszczędnego, nie trzeba takiego współczesnego ganku dodatkowo ocieplać, przez co zachowuje on estetyczny i lekki wygląd.

"Profile aluminiowe są przycinane na wymiar oraz częściowo zmontowane w chwili dostarczenia ich na plac budowy, dlatego też montaż konstrukcji jest szybki i łatwy", mówi Sylwiusz Żak, kierownik działu KANYA w firmie TABAL, która jest jedynym w Polsce przedstawicielem producenta profili konstrukcyjnych KANYA.

Dopasowanie wyglądu zabudowy do bryły domu nie stanowi problemu. Istnieją na polskim rynku podmioty, które na życzenie klienta stworzą gotowy projekt i wykonają wszystkie niezbędne części oraz montaż. Przykładem takiej firmy jest TABAL KANYA. "Dzięki modułowości systemu KANYA wygląd ganku można dopasować do bryły budynku. Konstrukcja wykonywana na zamówienie zawsze będzie w pełni odpowiadać wizji klienta", dodaje Sylwiusz Żak.

Zabudowany taras wymaga dobrego projekt i montażu

Aby przeszklona zabudowa mogła dobrze pełnić swoją funkcję, powinna być na tyle duża, by pomieścić przynajmniej kilka osób. Im więcej przestrzeni, tym więcej sposobów na jej wykorzystanie. Większy taras może służyć jako altanka lub bezpieczne miejsce zabaw dla dzieci.

Przeszklona zabudowa tarasu - TABAL KANYAJeżeli chcemy zabudować istniejący już taras, nie trzeba starać się o stosowne pozwolenie. Jest ono natomiast konieczne, gdy nowy element domu wymaga stałych fundamentów. W praktyce oznacza to, że o pozwolenie na budowę muszą się ubiegać przede wszystkim osoby, które mają w planach ciepły ogród zimowy - wymagają one zamontowania pod posadzką rur grzewczych, przez co niezbędne jest położenie stałych fundamentów. Wniosek o wydanie takiego dokumentu składa się w starostwie powiatowym.

Niezbędne jest opracowanie fachowego projektu architektonicznego konstrukcji zabudowy. Nieumiejętnie zaprojektowany lub źle zmontowany taras może spowodować wiele problemów. Błędy konstrukcyjne mogą skutkować nawet pękaniem frontowej ściany domu. Dlatego tak ważny jest wybór solidnego oraz doświadczonego wykonawcy o ugruntowanej pozycji na rynku. "Firma TABAL przygotuje dla klienta profesjonalny projekt na zasadzie zgłoszenia. Nieodpowiednie połączenie konstrukcji ze ścianą frontową może prowadzić do zawilgocenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości, tylko autoryzowany wykonawca jest w stanie dokonać poprawek", wyjaśnia Sylwiusz Żak.

Całoroczny zabudowany taras czyli współczesny ganek

Przeszklona zabudowa z powodzeniem może pełnić funkcję altany. To dobre miejsce na wspólne spędzanie czasu. Niewidoczna bariera oddziela od rosy czy uciążliwych owadów.

W dzień, przezroczyste ściany i dach zapewnią nieograniczony dostęp promieni słonecznych. Odczuwa się to szczególnie zimą, podczas krótkich i mroźnych dni. Zabudowa jest naturalnie oświetlona z każdej strony, a nie, jak w przypadku okien, wyłącznie o określonej porze. Zimą takie miejsce przestaje służyć wyłącznie jako wiatrołap. Staje się ono całorocznym tarasem lub miniogrodem zimowym, gdzie każdego dnia można wypoczywać mając widok na krajobraz wokół domu.

źródło i zdjęcia: TABAL