"Bajkowe" szkło w Pacanowie

Dodano: poniedziałek, 11 czerwca 2012 10:14

Architektura centrum z czterema bryłami przypominającymi "baby z piasku" ściśle nawiązuje do dziecięcego świata. Dzięki szklanym elewacjom i użyciu łupka naturalnego na fasadach budynek centrum doskonale wpisuje się w otoczenie.

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka to wyjątkowy obiekt, który uczy przez zabawę. W otoczeniu ogrodów z amfiteatrem, kuźnią i altanami krytymi strzechą dzieci poznają świat bajek, zwiedzając magiczne miejsca wystawy "Bajkowy Świat" czy odwiedzając bibliotekę i kino.

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka to wielofunkcyjny obiekt dedykowany najmłodszym zafascynowanym bajkowym światem stworzonym ponad 75 lat temu przez Kornela Makuszyńskiego. W poszczególnych strefach centrum: Wystawie multimedialnej i interaktywnej "Bajkowy Świat", Bibliotece Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej z czytelnią, sali kinowej i teatralnej, księgarni oraz sklepie z pamiątkami, dzieci odnajdują atmosferę ulubionych bajek a dorośli mogą przenieść się w czasy dzieciństwa. Nowoczesne Centrum Bajki zostało otwarte ponad dwa lata temu i od tego czasu promuje podkieleckie miasteczko i cały region, wspierając ideę przekształcenia Pacanowa w Europejską Stolicę Bajek.

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka - fot. PilkingtonO wyjątkowym charakterze tego obiektu decyduje nie tylko jego oferta, ale również forma architektoniczna. Koncepcja obiektu została zainspirowana światem dziecięcych zabaw w piaskownicy. Architekci z warszawskiej pracowni Kulczyński Architekt zaprojektowali otwarty kompleks, obejmujący budynek główny z "doklejonymi" do niego formami przypominającymi "baby z piasku". Do stworzenia elewacji budynku głównego i jednej z czterech "bab" wykorzystano szkło.

"Szkło daje nieograniczone możliwości w zakresie kształtowania przestrzeni, co okazuje się bardzo przydatne w tak nietypowych projektach, jak otwarta forma Centrum Bajek w Pacanowie" - mówi Bogdan Kulczyński, autor projektu architektonicznego. "Dzięki licznym przeszkleniom udało się zaaranżować swobodny widok na otaczający budynki ogród z fosami. Potrzebowaliśmy do tego szkła, które zapewni wysoki poziom ochrony przed słońcem, ale będzie też miało neutralne zabarwienie, aby nie ingerować w zewnętrzne obrazy".

W przeszkleniach Centrum Bajki w Pacanowie wykorzystano szyby zespolone Pilkington Insulight™ Sun wykonane z hartowanego szkła przeciwsłonecznego o właściwościach niskoemisyjnych Pilkington Solar-E™ od zewnątrz oraz bezpiecznego niskoemisyjnego szkła laminowanego Pilkington Optilam™ Therm S3 od wewnątrz.

"Dla inwestycji w Pacanowie zaproponowaliśmy Pilkington Solar-E™ - szkło przeciwsłoneczne o niskiej refleksyjności, które przepuszcza do wnętrza dużą ilość światła dziennego, a jednocześnie zapobiega nadmiernemu przegrzewaniu się pomieszczeń" - mówi doradca techniczny Pilkington Polska, Szymon Piróg. "Przeszklenie pozwala też zachować naturalną barwę przepuszczanego światła i gwarantuje bardzo dobry współczynnik izolacyjności cieplnej. Dzięki temu możliwe było zredukowanie strat ciepła i zoptymalizowanie kosztów użytkowania obiektu".

Szkło Pilkington w Europejskim Centrum Bajki im. Koziołka Matołka - fot. PilkingtonSzkło przeciwsłoneczne Pilkington Solar-E™ użyte w Centrum Bajki zostało zahartowane, co zapewniło mu większą wytrzymałość mechaniczną i zmniejszyło ryzyko pękania termicznego. Zróżnicowano również grubość zastosowanego szkła (6 mm i 8 mm). Grubsze szkło, które charakteryzuje większa sztywność, zostało użyte w przeszkleniach okiennych w najbardziej charakterystycznym elemencie architektonicznym budynku tj. okrągłej formie przypominającej "babę z piasku" (spośród 4 "bab" tylko w jednej są przeszklenia, elewacje 3 pozostałych zostały pokryte łupkiem naturalnym). Szkło o większej grubości zostało użyte właśnie w tej części budynku ze względu na pochyłość przeszkleń i wyższe wymagania statyczne dla przeszkleń montowanych "pod kątem".

Z kolei wybór bezpiecznego szkła laminowanego Pilkington Optilam™ Therm S3 był podyktowany m.in. wysokością przeszkleń w fasadach. Wzięto także pod uwagę profil i specyfikę użytkowania obiektu - oferta Centrum Bajki kierowana jest głównie do dzieci, stąd konieczność zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa. W sumie, w całym budynku Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka wykorzystano ponad 560 m² szkła marki Pilkington.

Szkło Pilkington w Europejskim Centrum Bajki - fot. PilkingtonBajkowy świat stworzony w Pacanowie to pierwsze w Polsce tak interaktywne, wielofunkcyjne i przestrzenne centrum edukacyjno-rozrywkowe. "Z uwagi na funkcje: kulturalną, edukacyjną i społeczną oraz unikalny, bajkowo-magiczny charakter centrum, bardzo ważna była koncepcja i realizacja architektoniczna, a w trakcie budowy - dobór odpowiednich materiałów, gwarantujących uzyskanie zamierzonego efektu wizualnego" - mówi Karolina Kępczyk, Dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie.

"Żywiołowe reakcje dzieci i dorosłych, którzy po raz pierwszy odwiedzają nasze centrum świadczą o tym, że zamysł architekta był jak najbardziej trafiony. Obecnie prowadzimy prace mające na celu zagospodarowanie zarówno przestrzeni publicznej jak i prywatnej w naszym mieście. W ramach projektu Architektura krajobrazu czynnikiem kształtowania kultury miejsca zorganizowaliśmy warsztaty i debaty społeczne, które doprowadziły do stworzenia koncepcji artystycznej Parku "Akademia Bajki" naprzeciwko siedziby Europejskiego Centrum Bajki oraz do zmiany ogródków i podwórek Pacanowa. Liczymy, że Pacanów jako Stolica Bajek stanie się najbardziej rozpoznawalnym produktem turystycznym województwa świętokrzyskiego, odwiedzanym przez 150 tysięcy osób rocznie".

Więcej informacji na stronie: http://www.pilkington.com/projects/poland/show/5003/Centrum-Bajki-im-Kozio%c5%82ka-Mato%c5%82ka-w-Pacanowie.aspx

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy Pilkington IGP Sp. z o.o., która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcie: Pilkington IGP Sp. z o.o.