Projekt VELUX Model Home 2020 nominowany do Sustainable Energy Europe Award

Dodano: poniedziałek, 28 maja 2012 11:43

Wśród przedsięwzięć, które uzyskały nominację do nagrody przyznawanej w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii znalazł się, promujący zrównoważone budownictwo, projekt firmy VELUX. Architektoniczne przedsięwzięcie nominowano w kategorii "mieszkanie".

Projekt architektoniczny Model Home 2020 Grupy VELUX opiera się na zasadzie domów aktywnych, która mówi, że budynki powinny więcej dawać niż brać w odniesieniu do takich elementów jak energia, klimat w pomieszczeniach oraz środowisko naturalne. Zgodnie z założeniami Model Home 2020, w 5 europejskich krajach - w Austrii, Danii, Francji, Niemczech oraz Wielkiej Brytanii - powstało 6 domów. Są bardzo komfortowe i pełne światła oraz charakteryzują się niskim poziomem zużycia energii. Ich nowoczesna architektura została dopasowana do lokalnych realiów i upodobań.

Projekt Maison Air et Lumière - VELUX Model Home 2020, fot. Adam MørkIstotnym elementem projektu jest testowanie budynków w naturalnych warunkach użytkowania. Wnioski posłużą do udoskonalania koncepcji energooszczędnego budownictwa oraz zastosowanych w domach produktów VELUX.

Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii odbędzie się w Brukseli w dniach 18 - 22 czerwca 2012 r. Jest to najważniejsze wydarzenie w Europie, które promuje energooszczędne technologie wśród przedsiębiorców i konsumentów. Spotkania, pokazy i konferencje promujące poszanowanie energii oraz odnawialne źródła energii zgromadzą przedstawicieli setek organizacji.

W tegorocznym konkursie wzięły udział aż 262 projekty z krajów członkowskich UE. Przedstawiają one wysiłki podejmowane w zakresie tworzenia zrównoważonych budynków i mogą być źródłem dalszych inspiracji. Do nagrody nominowano 25 projektów. Konkurs zostanie rozstrzygnięty 19 czerwca br. podczas uroczystej gali prowadzonej przez komisarza ds. energii Günthera H. Oettingera.

Model Home 2020 - projekt Maison Air et Lumière - VELUX, fot. Adam Mørk"Pracujemy nad projektem Model Home 2020 od czterech lat, a naszym celem jest zbadanie zależności pomiędzy efektywnością energetyczną, a dobrym klimatem wnętrz jaki powstaje w oparciu o światło dzienne oraz świeże powietrze. Wyniki najnowszych badań pokazują, że możliwe jest wykorzystanie współczesnych materiałów do budowy domów spełniających wymagania energetyczne 2020 roku", mówi dyrektor projektu w Grupie VELUX - Lone Feifer.

Sustainable Energy Europe Award jest nagrodą przyznawaną od 2006 r. europejskim projektom dotyczącym energii odnawialnej i efektywności energetycznej. Wyróżniane są przedsięwzięcia mające potencjał wywierania dużego wpływu na rynek i społeczeństwo oraz mogą być stosowane powszechnie.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy VELUX, która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcia: VELUX - Adam Mørk