Zastosowanie zamków sprawdzających odcisk palca, czyli wykorzystujących czytniki biometryczne

Dodano: piątek, 04 maja 2012 10:54

Zakład Stolarki Budowlanej CAL oferuje drzwi dla budownictwa mieszkaniowego, w których montowane są zamki biometryczne. Dzięki temu zapewniany jest bardzo wysoki poziom zabezpieczeń. Możliwa jest również zdalna kontrola nad dostępem do budynku.

Dotychczas zamki sprawdzające odcisk palca traktowane były głównie jako rozwiązanie wyspecjalizowane, przeznaczone do zabezpieczania pomieszczeń szczególnie chronionych. Obecnie ulega to zmianie i czytniki biometryczne znajdują zastosowanie w mieszkaniach i domach jednorodzinnych.

Producent drzwi zewnętrznych i wewnętrznych CAL, we współpracy z firmą iComfort, wprowadził do swojej oferty w 2012 r. drzwi drewniane wykorzystujące to nowoczesne rozwiązanie. Czesław Suski z Zakładu Stolarki Budowlanej CAL przedstawia działanie, zalety i możliwości zamków z czytnikami biometrycznymi.

Co to jest biometria?

Biometria opisywana jest jako nauka zajmująca się dokonywaniem pomiarów istot żywych. W dzisiejszych czasach ukierunkowana jest przede wszystkim na metody automatycznego rozpoznawania ludzi na podstawie ich cech fizycznych. Stosuje się ją dzisiaj szeroko w zakresie sprawdzania tożsamości osób oraz ich weryfikacji, a jej praktyczne użycie zaobserwować można w działaniu różnego rodzaju systemów kontroli dostępu.

Na czym polega nowoczesność zamków wykorzystujących czytniki biometryczne?

Zamki biometryczne  mogą być uruchomione na podstawie pomiaru cech fizycznych uprawnionej osoby. Do najpopularniejszych urządzeń należą skanery linii papilarnych, układu naczyń krwionośnych palców, tęczówki oka czy nawet rozpoznawanie twarzy. Są to urządzenia wygodne w użyciu - każdy użytkownik raz skojarzony z systemem może otwierać zamek bez użycia jakiegokolwiek klucza zewnętrznego.

Jaka jest zasada działania zamka biometrycznego?

Detektory, na przykład skanery linii papilarnych, przechowują wzorce osób uprawnionych do korzystania z zamka. Zeskanowany przez użytkownika odcisk palca porównywany jest ze zgromadzonymi wzorcami i w przypadku zgodności podawany jest impuls elektryczny do otwarcia drzwi.

Jak zabezpieczyć się przed próbą wymuszenia otwarcia drzwi?

Na takie sytuacje przygotowane jest specjalne rozwiązanie. Powiedzmy, że drzwi otwieramy zazwyczaj palcem wskazującym - wówczas możemy zakodować inny palec, na przykład serdeczny, który odrygluje drzwi jednocześnie uruchamiając powiadomienie o wymuszonym otwarciu do grupy interwencyjnej. Jest to funkcja zwana "cichym alarmem".

Co się dzieje w przypadku uszkodzenia czytnika biometrycznego?

Większość zamków poza czytnikami biometrycznymi otwiera się również w inny sposób, na przykład kodem wprowadzanym z klawiatury, kartą kodową i w ostateczności tradycyjnym kluczem.

Czy zamki sprawdzające odcisk palca udostępniają inne przydatne funkcje?

Czesław Suski - ekspert firmy CALBardziej rozwinięte wersje takich zamków zapewniają pełną identyfikację wszystkich użytkowników oraz kontrolę dostępu. Całkowitą nowością jest możliwość wizualizacji stanu otwarcia czy zaryglowania drzwi na zdalnych urządzeniach, w tym w telefonach z systemem operacyjnym android za pomocą sygnału wi-fi. Oznacza to, że w każdym miejscu, w którym mamy dostęp do sieci, możemy sprawdzić, co się  dzieje z naszymi drzwiami, kto i kiedy przyszedł lub możemy zdalnie otworzyć drzwi osobie, która nie ma normalnie uprawnień do ich otwarcia. Rozwiązanie to docenią przede wszystkim rodzice, którzy mogą w każdej chwili sprawdzić, czy ich dziecko wróciło już do domu i czy jest bezpieczne.

W jakim stopniu zamki biometryczne budzą zainteresowanie przedsiębiorców oraz właścicieli domów i mieszkań?

Do niedawna były to rozwiązania i mocno rozbudowane i drogie, dlatego też rzadko stosowane w domkach jednorodzinnych. Z chwilą pojawienia się zamków autonomicznych coraz częściej decydują się na nie indywidualni użytkownicy. Osobną grupą są inwestorzy budujący domy inteligentne, dla których przygotowaliśmy unikalną ofertę drzwi wyposażonych w zamki elektromotoryczne ze skanerem linii papilarnych, które mogą być jednym z elementów takiego domu.

Biometria już od wielu lat stosowana jest w biurach i przedsiębiorstwach przemysłowych. Jej zaletą jest w tym przypadku możliwość powiązania kontroli dostępu z ewidencją czasu pracy. Dzięki zastosowaniu zamka biometrycznego pracodawca może dokładnie wiedzieć, kto i o jakiej godzinie wchodzi do biura bądź je opuszcza.

Czy zamki wykorzystujące czytniki biometryczne mogą być podłączone do domowego systemu alarmowego?

Zamki biometryczne mogą być autonomicznymi urządzeniami wyposażonymi we własne zasilanie i wówczas najczęściej nie mogą współpracować z instalacjami domu, w tym również z systemem alarmowym. Innym rozwiązaniem jest system oparty na zamku elektrycznym, wbudowanym w skrzydło i połączonym przewodowo z czytnikiem biometrycznym i panelem kontrolnym umieszczonymi na ścianie lub w skrzydle drzwiowym. Takie rozwiązanie daje wiele możliwości, w tym współpracy z alarmem.

Czy zamek na odcisk palca można zamontować w każdych istniejących drzwiach?

Niektóre urządzenia z czytnikami biometrycznymi mogą być montowane na standardowych zamkach. Całość elektroniki wraz z czytnikiem biometrycznym zamontowana jest wówczas w szyldzie klamki. Sygnał z czytnika przekazywany jest na sprzęgło i wtedy możemy otworzyć drzwi klamką. Innym sposobem jest umieszczenie czytnika na ścianie w pobliżu drzwi i przekazanie sygnału bezprzewodowo do sprzęgła w klamce lub elektrycznie napędzanej wkładce drzwiowej. Jeszcze inne rozwiązanie to dodatkowy zamek nawierzchniowy, montowany w drzwiach niezależnie od zamków już w nich funkcjonujących.

Jaka jest dostępność nowatorskich zamków?

Pierwsze zamki biometryczne autonomiczne pojawiły się w stałej ofercie CALa około 2 lata temu. W zeszłym roku opracowaliśmy autorski modułowy system, oparty na automatycznym zamku trzypunktowym, otwieranym elektrycznie. Najbardziej zaawansowane rozwiązania to współpraca z instalacjami domu inteligentnego za pomocą magistrali KNX. Najprostsze zamki niezależne to koszt około 1 tys. zł. Na zamki elektryczne z czytnikami linii papilarnych należy przygotować kwotę od 3 do 7 tys. zł.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką Zakładu Stolarki Budowlanej CAL, która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcia: Zakład Stolarki Budowlanej CAL