Przepływ powietrza w szczelnych budynkach

Dodano: czwartek, 19 kwietnia 2012 10:38

W nowoczesnych budynkach biurowych wymiana powietrza poprzez otwory okienne jest często niedostateczna. Również mechaniczne klimatyzatory nie zawsze dają odpowiedni komfort przebywania w pomieszczeniach. Współczesne technologie mogą jednak zapewnić właściwą wentylację.

Długotrwałe przebywanie we wnętrzach pozbawionych dopływu świeżego powietrza niekorzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. W takich pomieszczeniach gromadzą się zanieczyszczenia pyłowe, dwutlenek węgla i para wodna. Nadmierne nagromadzenie tych substancji stwarza bardzo niekorzystne warunki.

W biurowcach wyposażonych w  klimatyzację, w której często rozwijają się grzyby i zalegają zanieczyszczenia, nieprzyjemne dolegliwości odczuwają nie tylko alergicy. Objawy występujące w miejscach, gdzie okna są zamknięte a jedynym źródłem powietrza jest klimatyzacja, lekarze określają mianem "zespołu szczelnego budynku" - SBS (Sick Building Syndrome). Według Światowej Organizacji Zdrowia, budynki w których ponad 30% użytkowników jest niezadowolonych z wewnętrznego mikroklimatu dotknięte są zespołem SBS.

Budynek Telekomunikacji Polskiej w Krakowie - fot. YAWALGdy przepływ powietrza w szczelnych budynkach jest niewystarczający, zespół ten wywołuje fizyczne i psychiczne dolegliwości, wśród których najczęstsze jest ogólne złe samopoczucie, zmęczenie, suchość skóry, uporczywe bóle głowy, nerwowość i rozdrażnienie oraz suchy kaszel. Ponadto wystąpić może spadek koncentracji, wysypka na skórze, wysuszenie śluzówek nosa, łzawienie oczu, senność oraz nagły atak kichania. Oznaki te wykazują podobieństwo do objawów przeziębienia i astmy, i bywają z nimi często mylone.

Powstawanie "zespołu szczelnego budynku"

W energooszczędnym budownictwie ważna jest jak najlepsza izolacja termiczna. Rozwiązania zapewniające szczelność budynku przynoszą wymierne korzyści ekonomiczne. Mogą mieć też jednak negatywne skutki. W wysokościowych budynkach wyposażonych w nieotwieralne okna i klimatyzację zbierają się niekorzystne dla zdrowia alergeny, wdychane wraz z powietrzem przez użytkowników takich obiektów.

Brak systematycznego czyszczenia urządzeń klimatyzacyjnych powoduje powstawanie w nich środowiska idealnego dla rozwoju pleśni i grzybów. Wytwarzane przez nie toksyczne metabolity wraz z zanieczyszczeniami chemicznymi pochodzącymi z materiałów budowlanych i wyposażeniowych powodują znaczne pogorszenie jakości powietrza w pomieszczeniach. Powietrze w takich niewietrzonych budynkach jest też często wysuszone przez urządzenia biurowe, jak komputery i drukarki.

Przepływ powietrza w szczelnych budynkach zapewni otwieranie okien

Do właściwej wentylacji najlepiej wykorzystywać naturalny przepływ powietrza i gdy tylko jest to możliwe - uchylać okna. W budynkach wysokościowych, zagrożonych zespołem szczelnego budynku, alternatywą dla klimatyzacji może być stosowanie uchylnych okien. Odpowiednie okna oferuje firma YAWAL, dostawca kompleksowych systemów profili aluminiowych.

System okna strukturalnego FA 50N SW firmy YAWAL SA"System okna strukturalnego FA 50N SW umożliwia wykonanie uchylnego okna fasadowego równolegle wysuwnego, rozwiernego lub uchylnego o szkleniu mocowanym mechanicznie. Zazwyczaj w budynkach wysokościowych nie ma możliwości otwarcia czy nawet uchylenia okna. Pracownicy siedzą więc zamknięci i zdani na klimatyzację, która często szwankuje.

Jesteśmy w stałym kontakcie z architektami i inwestorami, reagujemy na ich potrzeby, dlatego też stworzyliśmy system FA 50N SW, który wykorzystuje rozwiązanie najprostsze, ale i najbardziej skuteczne - wymiana powietrza zapewniona jest poprzez uchylne okno. Dzięki temu, przebywanie w pomieszczeniu jest dużo bardziej komfortowe", przekonuje Agnieszka Jeznach, dyrektor marketingu w firmie YAWAL SA.

Okno FA 50 N SW zostało zaprojektowane tak, by aluminiowe ramy skrzydła od zewnętrznej strony elewacji były niewidoczne. Otwarte okno nie zaburza jednolitego charakteru szklanej ściany. W zależności od wymagań użytkowników możliwe jest otwieranie okien za pomocą klamki lub przystosowanych do tego siłowników. Zaawansowany system sterowania pozwala na jednoczesne otwieranie wszystkich okien w celu szybkiego przewietrzenia budynku.

Okno uchylne YAWAL jest dostępne w różnorodnych wersjach spełniających wszystkie obowiązujące normy dotyczące izolacyjności wodnej, cieplnej i przeciwpożarowej.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy YAWAL SA, która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcia: YAWAL SA

Firma YAWAL SA