Okna AURA - nowa marka Grupy Pruszyński

Dodano: środa, 28 marca 2012 12:49

Przedsiębiorstwo Blachy Pruszyński to największy polski producent stalowych pokryć dachów i elewacji. Pod nazwą AURA firma wprowadziła na rynek nowe produkty - dwa rodzaje okien dachowych, wyłazy oraz gamę okiennych akcesoriów.

Produkty oferowane pod marką AURA to przede wszystkim okna dachowe o środkowej osi obrotu wykonane z tworzywa sztucznego - APX oraz drewniane z modułem nawiewnika - AVX. Spełniają one najwyższe standardy techniczne i estetyczne, i są objęte są 10-letnią gwarancją. Nowa marka Grupy Pruszyński obejmuje także gamę akcesoriów do okien dachowych, jak rolety zaciemniające i przyciemniające oraz markizy zewnętrzne.

Okna AURA z PVC - Blachy PruszyńskiOkna z tworzywa sztucznego wykonano ze specjalnych profili PVC i wzmocniono profilami stalowymi. Dzięki temu są odporne na odkształcenia i mają bardzo dobre parametry użytkowe. Równie imponujące są okna wykonane z drewna. Surowiec do ich produkcji to wyjątkowo trwałe drewno sosny nordyckiej, selekcjonowane i sezonowane, a następnie próżniowo impregnowane oraz zabezpieczone przeciwgrzybicznie.

Okna AURA dostępne są w pięciu najczęściej stosowanych w polskim budownictwie rozmiarach, od 55 x 78 cm do 78 x 140 cm. Stosowany jest w nich wypełniony argonem pakiet szybowy o grubości 24 mm z powłoką niskoemisyjną i hartowaną szybą zewnętrzną.

Okna nowej marki Grupy Pruszyński wyposażone są w eleganckie klamki z formowanego cynku. Umieszczono je u dołu skrzydła, co znacznie ułatwia otwieranie, nawet gdy okno zamontowane jest na znacznej wysokości. Z kolei szybkie wypięcie skrzydła możliwe jest dzięki przemyślanej konstrukcji niewymagającego smarowania zawiasu o teflonowym trzpieniu.

Okna AURA charakteryzują się nawiewnikami o najwyższej dostępnej na rynku wartości parametru określającego przepływ powietrza na godzinę - 22-35 m³/h. Szczelność w połączeniu z niezbędnym przepływem powietrza gwarantuje specjalny system uszczelek. Zabezpieczają one cały mechanizm przed podwiewaniem drobin wody i śniegu pod osłony kołnierza łączącego okna z pokryciem dachowym.

Do budowy kołnierza wykorzystywana jest gruba, oksydowana blacha aluminiowa. Zrezygnowano z użycia standardowego w takich przypadkach ołowiu. Jest to wynikiem dbałości producenta o środowisko naturalne.

Wyłaz dachowy FE - Blachy PruszyńskiProdukty z logo AURA to także wyłazy dachowe przeznaczone do stosowania na nieogrzewanych poddaszach. Zapewniają one doświetlenie oraz wentylację pomieszczeń oraz umożliwiają wyjście na dach w czasie dekarskich lub kominiarskich prac konserwacyjnych.

Ościeżnica wyłazu wykonana jest z klejonego warstwowo drewna sosny nordyckiej. Skrzydło i zintegrowany z wyłazem kołnierz uszczelniający wykonuje się z oksydowanej blachy aluminiowej, która od strony zewnętrznej zabezpieczana jest powłoką ochronną. Kołnierz pozwala na stosowanie wyłazu w pokryciach dachowych o grubości do 120 mm. Wyłaz może być montowany w dachach o pochyleniach od 20 do 60°.

Najważniejsze parametry okien AURA:

  • wodoszczelność - E 1500 dla okien PVC, E 1200 dla okien drewnianych;
  • przepuszczalność powietrza - klasa 4 dla okien PVC, klasa 3 dla okien drewnianych;
  • odporność na wiatr - klasa C4 dla obu rodzajów okien;
  • współczynnik przenikania ciepła Uw = 1,4 W/m²K dla obu rodzajów okien;
  • nawiewniki okienne o wydajności 22-35 m³/h umożliwiające dopływ powietrza przy całkowicie zamkniętym skrzydle (dotyczy okien drewnianych).

W zestawach okien AURA znajdują się specjalne uchwyty montażowe wymuszające instalację poszczególnych elementów we właściwym miejscu. Dodawana instrukcja zawiera szczegółowe wskazówki dotyczące montażu okna i kołnierza uszczelniającego.

Do pokryć płaskich o maksymalnej grubości 16 mm odpowiedni jest kołnierz SFX. Boczne elementy o segmentowej budowie ułatwiają montaż kołnierza na płaskim pokryciu dachowym. Do pokryć profilowanych o grubości od 16 do 50 mm stosuje się kołnierz TFX. Ofertę uzupełnia kołnierz UFX do pokryć wysokoprofilowych o grubości od 16 do 120 mm.

Kołnierze TFX i UFX są wyposażone w gąbkowy klin uszczelniający oraz wykonany z podwójnej blachy aluminiowej dolny pas, który dostosowuje się kształtem do profilu pokrycia dachowego. Dla zestawów okien łączonych w pionie i w poziomie przeznaczone są kołnierze UCX do pokryć profilowanych.

Okna marki AURA mogą być montowane we wszystkich rodzajach pokryć dachowych o kącie nachylenia od 15 do 90°. Możliwe jest głębokie osadzenie okien w dachu, w wyniku czego zewnętrzna płaszczyzna skrzydła niemal licuje z płaszczyzną zewnętrzną typowego profilowanego pokrycia dachowego. Okno nie zatrzymuje wówczas śniegu i zanieczyszczeń oraz poprawia estetykę dachu.

źródło i zdjęcia: Blachy Pruszyński