Profile aluminiowe w systemach przeciwpożarowych

Dodano: środa, 21 marca 2012 12:47

Obecnie przeszklone budynki są codziennością. Zatem wykorzystywanie architektonicznych systemów profili aluminiowych stało się we współczesnym budownictwie standardem. Jednak nawet w nowoczesnym budynku z metalu i szkła istnieje groźba powstania pożaru.

Systemy, z których konstruuje się fasady budynków, ściany, drzwi i okna, popularność swą zawdzięczają łatwości montażu, elastyczności oraz dobremu wyglądowi. Jednym z największych dostawców architektonicznych systemów profili aluminiowych jest firma YAWAL SA.

Przeciwdziałanie pożarowemu zagrożeniu zaczyna się już na etapie projektowania elementów konstrukcyjnych. Szkło i aluminium wykorzystuje się dla ochrony życia i mienia przed ogniem. Aluminiowe przegrody, jak na przykład drzwi przeciwpożarowe mogą zagwarantować bezpieczeństwo.

Aluminium jest lżejsze i wytrzymalsze niż drewno i PVC. Systemy profili aluminiowych podtrzymujących szklane ściany znajdują się współcześnie w budynkach mieszkalnych, biurowcach i budynkach użyteczności publicznej. Powszechne wykorzystanie profili aluminiowych nakłada na ich producentów wyjątkową odpowiedzialność.

Systemy YAWAL - Wydział Neofilologii Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu"Systemy YAWAL pozwalają na produkcję szerokiej gamy konstrukcji. Nowatorska technologia pozwala na niemal dowolne ich wykorzystanie i łączenie. Stworzona przez firmę technologia to nie tylko ładny wygląd czy wysoka funkcjonalność. To również gwarancja bezpieczeństwa w czasie pożaru. Starannie zaprojektowane i dokładnie sprawdzone profile nie mogą zapobiec pożarom. Mogą natomiast ograniczyć straty życia i mienia, jakie spowoduje ogień", mówi dyrektor marketingu w YAWAL SA - Agnieszka Jeznach.

W ochronie przeciwpożarowej najważniejszą rolę odgrywa reakcja materiału na ogień. Podstawowymi zagrożeniami związanymi z pożarem są odcięcie drogi ewakuacyjnej, toksyczny dym i wysoka temperatura oraz zawalenie się całości lub części budynku. Profile aluminiowe w systemach przeciwpożarowych muszą być zaprojektowane i wykonane w sposób eliminujący ryzyko zaistnienia powyższych zjawisk.

Wymienić można dwie najważniejsze cechy przeciwpożarowych profili aluminiowych: szczelność ogniowa E oraz izolacja ogniowa I. Szczelność ogniowa to zdolność przegrody do powstrzymania ognia przed rozprzestrzenianiem się na drugą stronę. Izolacja natomiast oznacza zdolność materiału do ograniczenia wzrostu temperatury po stronie wolnej od ognia.

Nie ma barier powstrzymujących pożar w nieskończoność. Przeciwpożarowy system ma umożliwić ewakuację oraz akcję gaśniczą. Przy wartościach E oraz I podawany jest czas trwania ochrony. Dla produktów firmy YAWAL z systemu TM 75EI jest to czas od 15 minut do 2 godzin.

Niezwykle istotnym elementem systemów przeciwpożarowych jest przeszklenie ognioochronne. Zależnie od produktu składa się ono z jednego lub kilku elementów przepuszczających światło, które wbudowane są w aluminiową ramę. Między warstwami szkła znajdują się warstwy specjalistyczne, którym szkło zawdzięcza swoją odporność.

Podczas pożaru, pod wpływem wysokiej temperatury, tworzy się twarda i wytrzymała warstwa napęczniałej pianki. Powstrzymuje ona energię cieplną przed przedostawaniem się na drugą stronę, dając cenny czas na ewakuację oraz akcję gaśniczą.

Krajowe i unijne prawo narzuca produktom ściśle określone wymagania w zakresie czasu trwania ochrony ogniowej, ognioszczelności i izolacji. Każdy system przeciwpożarowy, przed wprowadzeniem go na rynek, jest laboratoryjnie sprawdzany pod kątem odpowiednich norm.

Testy prowadzone w laboratorium ITB przez niezależnych naukowców sprawdzają palność, zdolność do podsycania ognia oraz ewentualną liniową prędkość spalania. Dopiero po wydaniu przez Instytut Techniki Budowlanej aprobaty technicznej oraz po spełnieniu przez producenta bardzo restrykcyjnych kryteriów produkcyjnych i wymogów prawa budowlanego, systemy te można stosować.

Wykorzystując profile aluminiowe, projektant ma swobodę wykończenia ich powierzchni. Firma YAWAL oferuje lakierowanie metodą proszkową. Liczba barw do wyboru jest niemal nieograniczona i dlatego profile można łatwo dopasować do każdego wnętrza. Możliwe jest również lakierowanie drewnopodobne.

Zaletą aluminiowych systemów YAWAL jest ich elastyczność, łatwy montaż i kompatybilność. Dzięki temu możliwe jest łączenie różnych systemów czy typów elementów. Z profilami aluminiowymi w systemach YAWAL tworzenie komfortowych, jasnych i bezpiecznych pomieszczeń jest bardzo łatwe.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy YAWAL SA, która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcia: YAWAL SA

Firma YAWAL SA