Energetyczna i oświetleniowa optymalizacja hal przemysłowych

Dodano: czwartek, 01 marca 2012 12:08

W halach produkcyjnych i obiektach magazynowych należy zachować specyficzny mikroklimat, podyktowany technologią produkcji oraz przepisami BHP. Rosnące koszty energii wymuszają poszukiwanie rozwiązań pozwalających na jak najlepsze wykorzystywanie światła słonecznego.

Oferowane przez firmę Schüco kompletne rozwiązania systemów okien aluminiowych, zapewniających właściwe oświetlenie i pożądane warunki termiczne, umożliwiają znaczne obniżenie kosztów eksploatacji obiektów wielkopowierzchniowych. Ich duża kubatura, bezpośredni kontakt z powietrzem zewnętrznym oraz sposoby ogrzewania często nie sprzyjają zachowaniu energooszczędności.

Minimalna temperatura w halach przeznaczonych na stały pobyt ludzi wykonujących pracę fizyczną wynosi 16ºC. W niektórych gałęziach przemysłu wymogi technologiczne dyktują znacznie wyższą temperaturę. Można ją uzyskać wykorzystując promienniki gazowe lub nagrzewnice elektryczne. Są to metody energochłonne.

Okna Schüco AWS w hali przemysłowejBardzo duże koszty utrzymania generowane przez hale przemysłowe można efektywnie zmniejszyć przez umiejętne wykorzystanie nowej generacji, energooszczędnych profili aluminiowych, pozwalających zapobiec utracie energii cieplnej i lepiej doświetlać wnętrza obiektu. Jako rozwiązania uzupełniające mogą być zastosowane wydajne technologie fotowoltaiczne, mogące stać się źródłem dodatkowych zysków.

W budynkach produkcyjnych stolarka okienna zajmuje często dużą powierzchnię. Jest to podyktowane koniecznością dobrego doświetlenia stanowisk roboczych oraz potrzebami wentylacyjnymi i przeciwpożarowymi. Aluminiowe systemy Schüco AWS łączą funkcje doświetlania i wymiany powietrza z wymaganiami energooszczędności. Mogą zostać zastosowane bez nadmiernego obciążania budżetu inwestora.

Do energetycznej i oświetleniowej optymalizacji hal przemysłowych znakomicie nadaje się ciepły system Schüco AWS 65. Produkowany jest on w oparciu o innowacyjną technologię przekładek termicznych i najwyższej jakości aluminium. Szczelna i stabilna konstrukcja ogranicza przenikanie chłodnego powietrza do wnętrza hali oraz umożliwia jego lepsze doświetlenie światłem naturalnym. Powierzchnia szyby jest w tym systemie maksymalizowana dzięki niewielkiej szerokości profili w widoku zewnętrznym. Profil ościeżnicy ma szerokość do 51 mm a skrzydła do 33 mm.

System Schüco AWS 57 ROJeżeli konstrukcja obiektu pozwala na ich zastosowanie, świetliki i pasma świetlne zamontowane w połaci dachu mogą dać kilkakrotnie większą efektywność doświetlenia hal produkcyjnych. System Schüco AWS 57 RO, zaprojektowany z myślą o wielkopowierzchniowych przeszkleniach dachowych pozwala na wykonywanie nawet bardzo dużych okien dachowych o powierzchni skrzydła do 2,7 m2. Stosowane w takich oknach przeszklenia mogą mieć grubość od 26 do 48 mm.

W serii Schüco AWS okna dachowe i pionowe mogą być dodatkowo wyposażone w ukryte okucia mechatroniczne Schüco TipTronic. Dzięki nim możliwe jest zdalne sterowanie oknami trudnodostępnymi bądź znajdującymi się na dużych wysokościach. W ten sposób system o wysokiej szczelności na wodę opadową może być stosowany również jako element naturalnej wentylacji oraz oddymiania.

Sterowanie TipTronic może być programowane w trybie dziennym i nocnym oraz łączone z czujnikami temperatury i CO2. Zastosowanie okien z tego typu okuciami pozwala energetycznie optymalizować hale przemysłowe przez realizację funkcji nocnego chłodzenia oraz wentylacji grawitacyjnej. W obiekcie produkcyjnym panować może dzięki temu mikroklimat odpowiedni do pracy.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy Schüco International Polska, która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcia: Schüco International Polska