Okienna elewacja Reynaers w budynku szkoły w Visp

Dodano: czwartek, 01 marca 2012 10:27

W szwajcarskim mieście Visp, leżącym w niemieckiej części kantonu Valais, powstał unikalny budynek technicznej szkoły zawodowej. Niezwykła architektura osiągnięta została przy wykorzystaniu systemów okiennych firmy Reynaers.

Architektoniczne biuro Bonnard Woeffray zaprojektowało obiekt, który w niczym nie przypomina typowych budynków szkolnych z XX w. Jego odmienność i ekspresja wynika przede wszystkim z ostrych narożników oraz z przyciągającej wzrok elewacji wykończonej błyszczącą okładziną z aluminium i stali.

Szkoła w Visp - widok okiennej elewacji ReynaersOkienna elewacja Reynaers w budynku szkoły w Visp została wykonana z użyciem systemu okienno-drzwiowego CS 86-HI o podwyższonej izolacyjności. Na sięgających od podłogi do sufitu oknach zamontowano żaluzje pokryte powłoką ze stali nierdzewnej, która silnie odbija światło. Tak zwane ślepe ściany, znajdujące się w miejscach, gdzie wykonano prostokątne wycięcia w bryle budynku, pokryte są okładziną z matowego aluminium, które łagodnie kontrastuje z połyskującą stalą.

Systemy Reynaers i standard MINERGIE

Szkoła w Visp - widok od frontuStandard MINERGIE zaczął obowiązywać dla szwajcarskich szkół w 2009 r. Pod względem wymaganych parametrów nowy standard jest o ponad 25% bardziej surowy niż normy wcześniejsze z 2000 r. Obecnie maksymalna wartość zużycia energii na ogrzewanie, wytwarzanie ciepłej wody użytkowej oraz wentylację wynosi 40 kWh/m². Poprzednio wartość ta dla budynków szkolnych wynosiła 55 kWh/m². Oprócz energooszczędności, architektura i systemy konstrukcyjne zastosowane w budynku zapewniają mu również odporność na trzęsienia ziemi.

Szkoła w Visp - wnętrzeBryła szkolnego budynku oparta jest na betonowej konstrukcji nośnej. We wnętrzach betonowe ściany i stropy pozostawiono bez żadnego wykończenia. Sale lekcyjne i inne pomieszczenia oddzielono od siebie szklanymi ścianami wykonanymi w systemie Reynaers CW 50. W ten sposób minimalistyczna architektura, granicząca niekiedy z surowością, nie ukrywa żadnego z niezwykle rygorystycznych środków zastosowanych w celu ograniczenia zużycia energii.

By spełniać surowe wymagania standardu MINERGIE, okienna elewacja Reynaers w budynku szkoły w Visp wykonana została w sposób umożliwiający specjalne regulowanie wentylacji. System wentylacyjny zamontowano w szerokim profilu, zamaskowanym stalową okładziną elewacji. Profil jest dopasowany do systemu szklenia stałego i klapek wentylacyjnych. Zredukowano dzięki temu ogólną liczbę rodzajów wymaganych profili.

Budynek szwajcarskiej szkoły jest doskonałym przykładem przykładem innowacyjności w budownictwie. Przełamuje schematy zarówno pod względem architektury, jak i energooszczędności.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy Reynaers, która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcia: Reynaers