Okna aluminiowe w domach jednorodzinnych

Dodano: poniedziałek, 20 lutego 2012 12:40

Aluminium dzięki wytrzymałości i plastyczności pozwala na uzyskanie profili służących do wykonywania konstrukcji okiennych, drzwiowych i fasadowych. Metal ten jest odporny na działanie czynników atmosferycznych, nie koroduje i zapewnia bezpieczeństwo pożarowe. Obecnie wkracza do budownictwa jednorodzinnego.

Elementy aluminiowe wykorzystywano do tej pory głównie w budownictwie komercyjnym. Aktualnie jest coraz częściej brane pod uwagę przy projektowaniu domów jednorodzinnych. Architekci doceniają jego estetykę kojarzoną z nowoczesnością oraz lekkość i trwałość. Aluminium ma większe możliwości konstrukcyjne niż PVC czy drewno.

Okna aluminiowe nie odkształcają się pod wpływem promieniowania słonecznego i nie wymagają tak częstej konserwacji jak okna drewniane.

Okna aluminiowe w systemie YAWAL"Aluminium długo uważane było za metal "zimny", który nie jest w stanie zapewnić odpowiednich parametrów termicznych. Dlatego okna z aluminium najczęściej wykorzystywane były w obiektach usługowych i budynkach użyteczności publicznej. Teraz, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, profile aluminiowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem w budownictwie mieszkalnym. Złożoność konstrukcji profili, możliwość zastosowania różnego rodzaju wypełnień sprawia, że okna z aluminium są energooszczędne i gwarantują zachowanie właściwych współczynników izolacyjności cieplnej", mówi Agnieszka Jeznach, dyrektor marketingu firmy YAWAL.

Aluminium coraz częściej pojawia się w projektach nowoczesnych domów pasywnych. Najważniejszą cechą charakterystyczną domu pasywnego jest energooszczędność. Jednym z ważniejszych czynników są okna, które mogą odpowiadać nawet za 41% strat ciepła. Utrata ciepła może następować na skutek przenikania przez tzw. mostki termiczne, powstające w słabo izolowanych miejscach budynku, jak na przykład ramy okienne czy całe okna.

"Nie każde okno nadaje się do domu pasywnego. Wybierając okna do naszych budynków kierujemy się kilkoma czynnikami, z których najważniejsze to odpowiednie współczynniki przenikania ciepła i światła. Współczynnik izolacyjności cieplnej dla okna oznaczony jako U, powinien być jak najniższy, zarówno dla szyby jak i dla ramy okiennej.

Okna w systemie YAWALZgodnie z obowiązującymi obecnie normami w Polsce współczynnik ten nie powinien przekraczać 1,9 W/m²K dla budynku mieszkalnego, im niżej tym lepiej.  Drugim ważnym współczynnikiem jest współczynnik przenikania światła oznaczony jako G. Jest to procent energii słonecznej, która przenika przez szybę do wnętrza domu, dzięki czemu pomieszczenie się nagrzewa. Im wyższy współczynnik, tym lepiej. W domu pasywnym współczynnik G powinien mieć powyżej 65-70", wyjaśnia architekt Tomasz Mielczyński z pracowni BUILDgreen Design, projektującej domy energooszczędne i pasywne.

W pasywnym budynku ważny jest kształt okna, wielkość szyby i ramy. Rama okienna nie może tworzyć mostka termicznego. Aluminium pozwala na tworzenie wąskich profili o nietypowych kształtach. Są one bardziej smukłe, czego wynikiem jest zwiększenie powierzchni szyby i zmaksymalizowanie dostępu do pomieszczenia naturalnego światła.

Produktem przeznaczonym dla domów pasywnych jest system YAWAL TM 77HI. Stanowi on połączenie estetycznego wyglądu z wysokimi wymaganiami izolacyjności cieplnej i akustycznej oraz ochrony przed wiatrem i wodą. Trzykomorowy system pozwala na uzyskanie wartości współczynnika przenikania ciepła okna na poziomie U = 0,8 W/m²K.

System TM 77HI - YAWAL"System składa się z termoizolowanych profili aluminiowych o przekroju skrzynkowym. Profile skrzydeł i ościeżnic systemu TM 77HI składają się z dwóch części aluminiowych, oddzielonych od siebie taśmami izolacyjnymi. Rolę izolacji termicznej spełniają dedykowane rozwiązania komorowe strefy izolatora wraz z systemem dwukomponentowego uszczelniania centralnego oraz wypełnienia powierzchni wewnętrznej profili w strefie bariery termicznej przy pomocy materiałów izolujących", wyjaśnia Wojciech Kulej, kierownik produktu, Systemy Okien i Drzwi w firmie Yawal.

Oferowane obecnie produkty z aluminium nie mają już nic wspólnego z minimalistycznym designem i zimnym charakterem. Współczesne technologie lakierowania i malowania odpowiednimi farbami ze zróżnicowaną strukturą pozwalają na niemal nieograniczone możliwości projektowania wyglądu zewnętrznego produktów.

"Najmodniejsze obecnie są powłoki imitujące drewno. Wykonane z tak udekorowanych profili okno jest wytrzymałe i lekkie, a jednocześnie odtwarza naturalny deseń drewna, co sprawia, że wygląda jak okno drewniane. Dzięki tej technologii, okna aluminiowe zyskują nowe oblicze, pozwalające nadać wnętrzom ciepły i przytulny wygląd", mówi Agnieszka Jeznach z firmy YAWAL.

Między innymi z uwagi na estetykę wykonania, okna aluminiowe kojarzone jak dotąd z budownictwem komercyjnym stosowane są coraz częściej w domach jednorodzinnych. Dzięki energooszczędności oraz możliwościom stylistycznym mogą być dopasowane do architektury tradycyjnej i nowoczesnej.

źródło i zdjęcia: YAWAL

Firma YAWAL SA