Wzrost popularności ciepłych okien

Dodano: wtorek, 14 lutego 2012 09:35

W ostatnim okresie widoczne jest coraz większe zainteresowanie energooszczędnymi technologiami stosowanymi w budownictwie. W ramach tego trendu szczególnemu upowszechnieniu podlega wykorzystywanie okien o wysokich wskaźnikach termoizolacyjności.

Główną przyczyną wzrostu popularności ciepłych okien na rynku polskim są względy ekonomiczne. Nieszczelne okna mogą powodować straty energii rzędu 15 do 25% w domach jednorodzinnych, a w blokach nawet 45%. W widoczny sposób odbija się to na rachunkach za ogrzewanie. Klienci słusznie przewidują, że większy wydatek na etapie inwestycji zwróci się podczas użytkowania okien i pozwoli na generowanie oszczędności w przyszłości.

W Europie Środkowej wybudowano już kilkanaście tysięcy domów pasywnych, bardzo efektywnie wykorzystujących energię. W Polsce pierwszy tego typu certyfikowany obiekt powstał na początku 2011 r. Cały czas powstaję nowe tego typu inwestycje.

Coraz więcej zwolenników zyskują też energooszczędne materiały i technologie przeznaczone do tradycyjnych domów jednorodzinnych. Według badań przeprowadzonych przez Instytut Homo Homini, niemal połowa Polaków deklaruje, że mogłaby zainwestować w materiały i rozwiązania energooszczędne z troski o środowisko naturalne.

Zmianę w podejściu Polaków do energooszczędności i wzrost popularności ciepłych okien potwierdzają sami producenci, dysponując na początku 2012 r. danymi handlowymi z wcześniejszych okresów.

"W minionym roku 56,5% wyprodukowanych przez nas wkładów szybowych było wkładami trzyszybowymi, które charakteryzują się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła Ug=0,5W/m²k. Tym samym ponad połowa z produkowanych przez nas okien była wyposażona w wysoce energooszczędne wkłady szybowe. Należy przy tym podkreślić, że zainteresowanie produktami energooszczędnymi rośnie, bowiem w grudniu ten odsetek był jeszcze większy i wyniósł 61,9%", mówi Piotr Nadolny z firmy MS więcej niż OKNA.

Ciepłe okna są jednym z głównych elementów wpływających na izolację całego budynku. Decydując się na energooszczędną stolarkę, powinno się przede wszystkim zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła zapisany symbolem Uw. Im jest on niższy, tym lepszymi właściwościami charakteryzuje się okno.

Wiele rozwiązań zapewnia wysokie parametry izolacji. Dużą popularnością cieszą się trzyszybowe wkłady, w których przestrzeń wypełniona jest gazem szlachetnym. Ważna jest przy tym szerokość i głębokość profilu skrzydła okiennego oraz liczba znajdujących się w nim komór. Jeżeli szerokość każdej z nich wynosi nie mniej niż około 7-8 mm, wówczas prawdą może być stwierdzenie, że im jest ich więcej, tym straty energii są mniejsze.

Ważnym czynnikiem decydującym o izolacyjności okien jest materiał używany do wzmocnienia konstrukcji ramy i skrzydła. Dobrym rozwiązaniem są wzmocnienia termiczne wykonane z kompozytów poliestrowo-szklanych wypełnionych pianką poliuretanową. Znacznie obniżają one współczynnik przenikania ciepła.

Według specjalistów, różnica kosztów wynikająca z inwestycji w stolarkę energooszczędną w pełni zwraca się w przeciągu kilku lat jej użytkowania. Uzyskiwane w rachunkach za ogrzewanie oszczędności zależą naturalnie od jakości i powierzchni zajmowanej w domu przez nowe, ciepłe okna.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy MS więcej niż OKNA, która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcie: MS więcej niż OKNA