Zastosowanie fasadowych okien oddymiających

Dodano: poniedziałek, 30 stycznia 2012 15:51

Grupa D+H oferuje produkty z zakresu zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz naturalnej  wentylacji. Montowanie oddymiających okien fasadowych w celu odprowadzania gazów wydzielających się podczas pożaru jest obecnie popularnym trendem tam, gdzie nie można zastosować klap dymowych w stropie.

By okna oddymiające optymalnie spełniały swoją funkcję muszą być odpowiednio dostosowane do warunków w danym budynku. Częstym błędem jest niestety niewłaściwe dobranie urządzeń systemu oddymiania i próby jego integracji z zamontowanymi oknami PVC. Może to prowadzić do efektu odwrotnego niż zamierzony. System oddymiania działający wadliwie może nawet przyczynić się do rozprzestrzeniania dymu i pożaru.

Okna oddymiająceObowiązującą w Polsce normą, która reguluje parametry działania okien oddymiających jest norma PN-EN 12101-2 - Systemy kontroli rozprzestrzeniania się dymu i ciepła, cz. 2: Wymagania techniczne dotyczące klap dymowych. Według normy, konieczny do wyznaczenia czynnej powierzchni oddymiania współczynnik przepływu, powinien być określany doświadczalnie.

Jednak w większości przypadków projektanci powołują się na starą normę PN-B 02877-4 i przyjmują uogólniony bezwymiarowy współczynnika przepływu Cv=0,6. W rzeczywistości parametr ten ma najczęściej niższą wartość niż ta uogólniona. W efekcie liczba zastosowanych fasadowych okien oddymiających jest niższa niż wymagana.

W 2006 r. firma D+H rozpoczęła badanie zgodności produkowanych przez siebie napędów z oknami wykonanymi w różnych systemach aluminiowych. Certyfikacja prowadzona w notyfikowanych jednostkach w Niemczech obejmuje wszystkie testy objęte normą PN-EN 12101-2.

Dzięki tym badaniom firma D+H Polska ma obecnie w ofercie kilkanaście certyfikowanych systemów aluminiowych, które oparte są o profile renomowanych producentów między innymi Aluprof, SAPA, Reynaers, Schüco oraz wiele innych. Zgodność z normą europejską pozwala na ich zastosowanie w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej.

Fasadowe okna oddymiająceStosując okno uchylne otwierane na zewnątrz o wymiarze skrzydła 1439x1439, wyposażone w napęd łańcuchowy typu KA 34 z wysuwem łańcucha 1100 mm otrzymamy kąt otwarcia 45°. Współczynnik przepływu wyniesie 0,428 a czynna powierzchnia oddymiania 0,806 m². Zatem obliczona wartość współczynnika przepływu różni się od uogólnionej. Wpływa to z kolei na inne parametry.

Skrzydło okienne o takich samych wymiarach, ale innym sposobie otwierania czy kącie odchylenia będzie miało inny współczynnik przepływu. Inna będzie też czynna powierzchnia oddymiająca.

Okna oddymiające - napęd w miejscu klamkiDla zachowania wymaganej szczelności okna, oprócz napędu KA, można zastosować ryglujący napęd typu FRA 11. Jest on montowany w miejsce klamki okna. Ten istotny szczegół pokazuje, że przy doborze odpowiedniego napędu, oprócz wszystkich kryteriów wynikających z normy PN-EN 12101-2, należy zwracać uwagę na prawidłowe dociśnięcie skrzydła do ościeżnicy.

Naturalnie parametry robocze to nie wszystko. Bardzo ważna jest odporność okna na wysoką temperaturę. Badanie okien pod tym kątem jest krytyczne dla szyb oraz zastosowanych profili. Ponieważ sam test przeprowadzany jest w warunkach ekstremalnych wyklucza się stosowanie profili innych niż aluminiowe. Okno jest umieszczane na 30 minut w temperaturze 300°C.

Zastosowanie fasadowych okien oddymiających o odpowiednich parametrach i wysokiej niezawodności jest bardzo ważnym elementem systemu oddymiającego. Decydując się na rozwiązania oferowane przez firmę D+H Polska można mieć pewność, że spełniają one wszystkie obowiązujące wymagania, a ich parametry zostały zweryfikowane podczas badań.

źródło i zdjęcia: D+H Polska