Rynkowe tendencje w stylistyce stolarki drzwiowej

Dodano: czwartek, 26 stycznia 2012 10:34

Tak jak w wielu dziedzinach, również w budownictwie i wyposażeniu domów, popularnością różnych elementów rządzą okresowe mody. Zmiany w preferencjach klientów obserwować można też w przypadku drzwi zewnętrznych. Obecne tendencje stylistyczne w tym zakresie przybliża Dariusz Olszewski z firmy Internorm.

Przez dłuższy czas w Polsce popularnością cieszyła się stolarka drzwiowa bogato zdobiona. Drzwi drewniane lub wykonywane z materiałów imitujących drewno, uzupełniane były ornamentami, ozdobnymi klamkami czy kołatkami. Montowane były w licznych budowlach mających przypominać dworki. Aktualne, rynkowe tendencje w stylistyce stolarki drzwiowej ulegają zmianom.

Internorm - drzwi tradycyjne"Oferujemy niemal nieograniczone możliwości zdobienia drzwi, także z okładziną drewnopodobną i dodatkowymi frezowaniami. Jednak zainteresowanie nimi jest z roku na rok coraz mniejsze.  Klienci, którzy decydują się na takie drzwi, to raczej ludzie starsi, wybierający np. kołatki w kształcie lwiego pyska. Obecnie modny jest minimalistyczny i surowy design drzwi", mówi Dariusz Olszewski z IFTM Internorm.

Coraz większe powodzenie maja okna nowoczesne w stylu i formie. Klienci wybierają nowe wzory drzwi, które wizualnie do nich pasują. Bardziej popularne są drzwi proste z nowoczesnymi zewnętrznym gryfami lub nietypowymi klamkami. Szyldy, czyli elementy montowane pod klamką, klamki, stiuki, kołatki czy skrzynki na listy, pozwalają na wyraźną indywidualizację drzwi. Ponadto elementem wyróżniającym są również przeszklenia.

"Jeśli chodzi o kolorystykę, to dominują kolory stonowane, chłodne, nie rzucające się w oczy odcienie szarości, brązu, bieli, a także kolor antracytowy. Coraz rzadziej zdarzają się klienci zainteresowani "złotym dębem". Klienci lubią przeszklenia. W drzwiach najpopularniejsze są niewielkie szybki, mniej więcej w jednej trzeciej wysokości drzwi, które mogą mieć różne kolory czy elementy zdobnicze. Wielu inwestorów decyduje się na boczne przeszklenia w postaci doświetleń o dużej powierzchni", opisuje Dariusz Olszewski.

Internorm - drzwi nowoczesne Internorm - drzwi nowoczesne 2 Internorm - drzwi nowoczesne pojedyncze, szare

Przeważająca liczba projektów architektonicznych przewiduje drzwi jednoskrzydłowe, gdzie w wypełnieniu drzwi montowane są przeszklenia. W przypadku domów dużych i nowoczesnych wykorzystywane są drzwi dwuskrzydłowe oraz duże boczne i górne przeszklenia. W efekcie uzyskać można nowoczesną, efektowną fasadę.

Internorm - drzwi nowoczesne z przeszkleniem bocznymObecnie wpływ na rynkowe tendencje w stylistyce stolarki drzwiowej ma także szczególne zainteresowanie klientów energooszczędnościowymi parametrami drzwi. To naturalny rezultat wzrastających kosztów ogrzewania i świadomego dążenia do efektywnego zmniejszania zużycia energii. Nie bez znaczenia pozostaje również izolacyjność akustyczna, ograniczająca przenikanie odgłosów z zewnątrz.

"Klienci coraz częściej wybierają drzwi ciepłe o bardzo solidnej konstrukcji, czego dowodem jest popularność drzwi Selection. Mają dziesięcioletnią gwarancję, że będą ciepłe, ciche i szczelne i nie trzeba ich będzie wymieniać", przekonuje Dariusz Olszewski z IFTM Internorm.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy Internorm, która znajduje się tutaj.

źródło i zdjęcia: Internorm

Firma Internorm